ROMET

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Συναρμολόγηση μόνο.
Βλέπε Γκοργκολής-Daytona Τρίκαλα!
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Βλεποντας και τα e-μοντελα της πολωνεζικης εταιρειας εχω μια ευλογη απορια οπως και για ολες τις εταιρειες ηλεκτρικων μοντελων.
Δεν θα επρεπε οι κατασκευαστες να δινουν μερικα στοιχεια παραπανω για τις μπαταριες ? ... ποσο διαρκεια ζωης (ωρες) εχουν με φυσιολογικη ημερησια χρηση ( φορτιση , εκφορτιση ) και ποσα συνολικα χιλιομετρα μπορουν να βγαλουν αντιστοιχα περιπου......και τελος ποιο ειναι το κοστος αντικαταστασης τους στο τελος της ζωης τους?......
Σιγουρα αυτα τα τεστ εχουν γινει απο τα εργοστασια ...... μαλλον .......! cdefghigi
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Κινέζικα Μάνο. Το έχω διασταυρώσει εδώ και καιρό. Επίσης συναρμολόγηση μόνο κάποια μοντέλα στην Πολωνία. Τα περισσότερα έρχονται προσυναρμολογημένα.
Κακή εταιρία δεν είναι. Αν μπεις να την ψάξεις θα δεις και άλλα μοντέλα που έρχονται Ελλάδα με άλλες επωνυμίες.
Τώρα για τις τιμές τους για αυτό που είναι, δεν μπορώ να πω πως τρελαίνομαι.
Το ADV πχ στην Αμερική που πάει με άλλο όνομα (Zongshen RX3 Cyclone) τα πάει χάλια σαν adventure (που δηλώνει πως είναι).
Σαν μηχανάκι δρόμου που μοιάζει με ADV είναι απλώς αποδεκτό ακόμη και για Κινέζικα δεδομένα.


Σε Κινεζομηχανές για Ελλάδα θα κοιτούσα αυτές που έχουν κάνει αρκετές πωλήσεις τόσο εδώ όσο και στην Ευρώπη και έχουν δυνατές αντιπροσωπείες. Δηλαδή Benelli ή Zontes/Daytona;)
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Βγια τις μπαταριες ? ... ποσο διαρκεια ζωης (ωρες) εχουν με φυσιολογικη ημερησια χρηση ( φορτιση , εκφορτιση ) και ποσα συνολικα χιλιομετρα μπορουν να βγαλουν αντιστοιχα περιπου......και τελος ποιο ειναι το κοστος αντικαταστασης cdefghigi
Πολύ μεγάλη κουβέντα άνοιξες Στέλιο.Η διάρκεια ζωής μιας μπαταρίας ηλεκτρικού οχήματος εξαρτάται από πολλούς παράγοντες:
a.χειριστής (καθημερινή χρήση,αποθήκευση με χαμηλή μπαταρία,εξάντλησή της τελείως πριν τη φόρτιση...)
b.Επειδή κατά 99% παράγονται στην Κίνα ,και από τη μονάδα /εργοστάσιο που τις κατασκέυασε.(iso/ ποιότητα υλικών...)
c.τύπος μπαταρίας:
(Lithium θεωρούνται οι ιδανικές σε ελαφρά οχήματα λόγω μικρού βάρους-ρυθμού αποφόρτισης,αντέχουν 1000 κύκλους περίπου/ NICKEL ,μεγαλύτερο βάρος από λιθίου, 500 πάνω-κάτω κύκλοι φορτ-αποφόρτισης πριν πάρουν τη κατιούσα/PB-μολύβδου μικρή διάρκεια αντέχουν οι φθηνές 300 κύκλους.)
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Παιδιά μην ζορίζεστε με τις μπαταρίες των ηλεκτρικών μηχανών.
Ολες των μοτοσυκλετών ανακατασκευάζονται επιτυχώς και σε σχεδόν μισή τιμή από ότι να παρθούν καινούριες. Ανοίγουν και αλλάζουν τα στοιχεία.
Το έχω κάνει επιτυχώς σε πολλούς πελάτες με ηλεκτρικά μοτοποδήλατα. Πιθανολογώ πως οποιοσδήποτε με βασικές γνώσεις ηλεκτρολογίας (ούτε καν ηλεκτρονικής) μπορεί να το κάνει.

Το ίδιο μπορεί να γίνει σε οτιδήποτε παίρνει επαναφορτιζόμενη μπαταρία, απλά πχ στα λαπτοπ η τιμή (λόγο όγκου διαθεσιμότητας αφτερμαρκετ προιόντων) είναι τόσο χαμηλή που δεν συμφέρει η ανακατασκευή, αλλά καλύτερα να την πάρεις καινούρια.
 

The mechanic

member
Δημοσιεύσεις
593
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Το ψηλό που μοιάζει με cb500x πωλείται χρόνια τώρα στην Ελλάδα σαν zongshen rx3 στα 3.500€ κούτα όπως το βλέπεις, με κάγκελα και τριβάλιτσο (ενώ στην λαίλαπα τα πλήρωσες έξτρα Μάνο). Το ogar legend που λέν' και στο χωριό μου μοιάζει πολύ με το oldtown της daytona (τι μας είπες τώραολαιδιαειναιρεσταμουλη). Καλά τι να πω για το ogar 202 που θέλω να αγοράσω όλο το απόθεμα της αποθήκης να το βάλω φωτιά να μην το ξαναδώ ούτε σε φωτογραφία. Τι είναι αυτό το πράγμα; Αυτό το μηχανάκι δεν θα το αγόραζε ούτε Ιρανός μανάβης να βάζει τις ντομάτες να πηγαίνει λαϊκή, ούτε Αλγερινός τσαντάκιας. Ύστερα, μετά από όλα αυτά, κατεβαίνω την σελίδα και βλέπω κάτι που ονομάζεται adv 125. ΣΟΒΑΡΑ ΤΩΡΑ; 125 adventure? 12 άλογα adventure? Το παπί μου είναι πιο adventure ρε Κινέζε. Εδώ λέμε για το himalayian ότι είναι άψυχο με 400 κυβικά και 25 άλογα διαθέσιμα κάτω από τις στροφές του ρελαντί και ο έτερος Κινέζος 12 άλογα 125 κυβικά adventure. Ε βέβαια, κάθε ανηφόρα θα μοιάζει σαν περιπέτεια. Δεν ξέρω παιδιά μακρυά, χίλιες φορές zontes Stoned Emoticon
 
Top Bottom