poll ατυχηματων

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Εδω μπορουμε να λεμε , τι ατυχηματα ειχαμε μεχρι τωρα, στη μοτοσυκλετιστικη μας καριερα ..
Να δουμε τι γινεται....ειναι τελικα τοσο επικινδυνες οι μοτο η οχι?
Καλο θαταν, να αναφερθει και το backround που εχει ο καθενας
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Αρχιζω εγω.
Πηρα την πρωτη μου μοτο, σχετικα μεγαλος, στα 24..
Συνολο χλμ μεχρι τωρα καπου στα 250.000, παραπανω ναι, παρακατω οχι
Τα περισσοτερα ηταν ασφαλτινα ταξιδιωτικα, δεν ειχα σχεση ποτε με αγωνες κλπ

Ατυχηματα μηδεν..,περαν απο χαζοπτωσεις με 10 χλμ, αυτες που ξεσκονιζεσαι και ξανακαβαλας
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Με το πρώτο μου παπί μικρός (κάπου 15-16) όταν δεν γνώριζα πως όταν αγοράζουμε μεταχειρισμένο ελέγχουμε λάστιχα και φρένα και όλα τα γύρω γύρω, έφυγα φέτα σε μια στροφή επειδή τα λάστιχα ήταν ξύλινα. Ούτε κράνος ούτε τίποτα τότε. Ευτυχώς δεν χτύπησα, παρα μόνο σύρθηκα και γρατζουνίστηκα. Μετά έμαθα και μπορώ να πω πως αυτή η πρώτη κρυάδα νωρίς νωρίς με έκανε πιο προσεκτικό.

Αφου έπιασα τα παπιά, είχα και μια ακόμη με παπί πριν κάποια χρόνια που πήρα μαζί μου έναν γέρο που δεν βγήκε απο διάβαση, αλλά ανάμεσα απο δύο παρκαρισμένα αυτοκίνητα. Τον έστειλα νοσοκομείο τον άνθρωπο. Φυσικά με το που έπεσε, σηκώθηκα, σταμάτησα την κυκλοφορία, έβαλα δύο περαστικούς να αφήνουν τα αμάξια λίγα λίγα να περνάνε απο τις δύο λωρίδες, φώναξα σε ένα σουπερ μαρκετ απέναντι να φέρει ένα ρολό χαρτί που αφου τον σκούπισα του το έβαλα μαξιλάρι. Μετά ήρθε η τροχαία και ασθενοφόρο, πήραν τον γέρο, και εγώ πήγα για κατάθεση. Εκει έμαθα πως παρότι πήγαινα κάτω απο το όριο ταχύτητας, παρότι είχα όλον τον εξοπλισμό προβλεπέ, παρότι ο γέρος είχε 100% υπαιτιότητα, παρότι φρέναρα απο νωρίς και στην ουσία τον έσπρωξα με 5χλμ στο τέλος και πέσαμε, μπορούσε να με τρέχει στα δικαστήρια! Anyway, ο άνθρωπος αναγνώρισε την υπαιτιότητα του 100% και δεν κινήθηκε δικαστικά.

Οι άλλες μου πτώσεις είναι με τα τρανσαλπ που είχα κατα καιρούς, στο χώμα, που νόμιζα πως έχω μηχανάκι για χώμα! Tooth
Ψιλά πράγματα, εκτός απο μια καλή που έφυγα σε ένα μικρό γκρεμοπλατωμα ας το πω και έσπασα πλαστικά, στράβωσα τιμόνι, ψιλοτρύπησα ψυγείο και μετά έπρεπε να το ανεβάσω και πάνω, να το δέσω και με ταινίες και tie wrap και να πάω σπίτι με 50χλμ/ώρα για να μην ανάψει το μηχανάκι. Και όλα αυτά ενώ είχα την φαεινή ιδέα να πάω χώμα μόνος. Από τότε ποτέ μόνος στο χώμα και σταδιακά καθόλου χώμα πλέον.

Μια παλιά ρήση λέει: Υπάρχουν δύο ειδών μοτοσικλετιστές. Αυτοί που έχουν πέσει και αυτοί που θα πέσουν.

Ας ντυνόμαστε και ας εξοπλιζόμαστε για την πιθανή πτώση και όχι για την βόλτα.eye

Ξέχασα και το backround. Οδηγώ απο τα 15 δίκυκλα με κινητήρα. Πρέπει να έχω αλλάξει καμια 30αριά ως τώρα. Για χλμ δεν ξέρω. Δεν κόβω και πολλά ετησίως να πω την αλήθεια, μιας και εδώ έχει 5-6 μηνες χειμώνα. Μέσο όρο κάπου 5000-7000χλμ τον χρόνο. Αρα 150.000 με 200.000 χλμ στο σύνολο; Κάπου εκει
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.819
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Λοιπόν είχα μόλις απολυθεί από φαντάρος και έκανα την επόμενη αγορά μου κάπου στο 1987 σχόλια δεν θέλω είμαι σε καλή κατάσταση ακόμα χααχα. Αφού πήρα το GSXR 750 87 μοντέλο και το πήγα για ένα φουλ σέρβις στο ξάδερφο στους Αμπελόκηπους μου λέει ρε πάρε ένα παπί να γυρίσεις πίσω λέω οκ. Και πάω από κέντρο μίας και η πάπια ήταν νεκρή χαχσχσ. Στην Καλλιθέα στο ύψος του Δεληωλανη στο φανάρι έσκασε επάνω μου ένα αυτοκίνητο από πίσω με 50 Χλμ με πετάει στα κολονακια που είναι στο διάζωμα και ξυπνάω στο Ασκληπιείο Βούλας. Ράγισμα στον τρίτο σπόνδυλο και πάρα λίγο ανάπηρος από τα αυτιά και κάτω. Ευτυχώς λόγο νεαρού ηλικίας και ήμουν και ντουκι παλικάρι την γλυτωσα ακόμα πονάω και κάνω φυσιοθεραπεία κάθε δύο χρόνια αυτά..
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Με το πρώτο μου παπί μικρός (κάπου 15-16) όταν δεν γνώριζα πως όταν αγοράζουμε μεταχειρισμένο ελέγχουμε λάστιχα και φρένα και όλα τα γύρω γύρω, έφυγα φέτα σε μια στροφή επειδή τα λάστιχα ήταν ξύλινα. Ούτε κράνος ούτε τίποτα τότε. Ευτυχώς δεν χτύπησα, παρα μόνο σύρθηκα και γρατζουνίστηκα. Μετά έμαθα και μπορώ να πω πως αυτή η πρώτη κρυάδα νωρίς νωρίς με έκανε πιο προσεκτικό.

Αφου έπιασα τα παπιά, είχα και μια ακόμη με παπί πριν κάποια χρόνια που πήρα μαζί μου έναν γέρο που δεν βγήκε απο διάβαση, αλλά ανάμεσα απο δύο παρκαρισμένα αυτοκίνητα. Τον έστειλα νοσοκομείο τον άνθρωπο. Φυσικά με το που έπεσε, σηκώθηκα, σταμάτησα την κυκλοφορία, έβαλα δύο περαστικούς να αφήνουν τα αμάξια λίγα λίγα να περνάνε απο τις δύο λωρίδες, φώναξα σε ένα σουπερ μαρκετ απέναντι να φέρει ένα ρολό χαρτί που αφου τον σκούπισα του το έβαλα μαξιλάρι. Μετά ήρθε η τροχαία και ασθενοφόρο, πήραν τον γέρο, και εγώ πήγα για κατάθεση. Εκει έμαθα πως παρότι πήγαινα κάτω απο το όριο ταχύτητας, παρότι είχα όλον τον εξοπλισμό προβλεπέ, παρότι ο γέρος είχε 100% υπαιτιότητα, παρότι φρέναρα απο νωρίς και στην ουσία τον έσπρωξα με 5χλμ στο τέλος και πέσαμε, μπορούσε να με τρέχει στα δικαστήρια! Anyway, ο άνθρωπος αναγνώρισε την υπαιτιότητα του 100% και δεν κινήθηκε δικαστικά.

Οι άλλες μου πτώσεις είναι με τα τρανσαλπ που είχα κατα καιρούς, στο χώμα, που νόμιζα πως έχω μηχανάκι για χώμα! Tooth
Ψιλά πράγματα, εκτός απο μια καλή που έφυγα σε ένα μικρό γκρεμοπλατωμα ας το πω και έσπασα πλαστικά, στράβωσα τιμόνι, ψιλοτρύπησα ψυγείο και μετά έπρεπε να το ανεβάσω και πάνω, να το δέσω και με ταινίες και tie wrap και να πάω σπίτι με 50χλμ/ώρα για να μην ανάψει το μηχανάκι. Και όλα αυτά ενώ είχα την φαεινή ιδέα να πάω χώμα μόνος. Από τότε ποτέ μόνος στο χώμα και σταδιακά καθόλου χώμα πλέον.

Μια παλιά ρήση λέει: Υπάρχουν δύο ειδών μοτοσικλετιστές. Αυτοί που έχουν πέσει και αυτοί που θα πέσουν.

Ας ντυνόμαστε και ας εξοπλιζόμαστε για την πιθανή πτώση και όχι για την βόλτα.eye
ωπα...ειχα και γω ενα συμβαν..
με suzuki gs500Ε ημουν στην πατησιων και καθως προσπερνουσα τα μποτιλαρισμενα αμαξια, εσκασε πεζος που κοιταζε απ την αλλη να περασει το δρομο!
μπλοκαρα μπροστινο..συρθηκα και τον εφαγα σαν κορινα στο bowling..
Ναι τοχα ξεχασει...
Δε χτυπησα ομως...γρατζουνιες...και αυτος σηκωθηκε
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Πρώτη στραβή, καλοκαίρι 2017, πολύ βροχή και αέρας έξω. Μπροστά μου στα 20μ περίπου ήτανε ένα Renault, και από τον δυνατό αέρα ένας κάδος στην άκρη του δρόμο, μετακινήθηκε στην μέση. Πατάει απότομα φρένο το αυτοκίνητο σταματάει εντελώς...φρενάρω και εγώ, τα λάστιχα μια μέρα πριν την αλλαγή (τέρμα φαγωμένα), το μηχανάκι πατινάζ στον δρόμο....στο αντίθετο ρεύμα υπήρχαν αυτοκίνητα....πανικοβλήθηκα, τελικά στούκαρα πάνω στο Renault. Πέφτω κάτω, βρίσκει το κεφάλι στο πεζοδρόμιο...αν ΔΕΝ φορούσα κράνος για τον χ-ψ λόγο τώρα θα ήμουν φυτό λογικά. Δόξα τον Θεό δεν έπαθα κάτι.

Το αμάξι μια μικρή γρατζουνιά στον προφυλακτήρα, το Address ράγισμα η μάσκα μπροστά και από το φανάρι έσπασαν οι βάσεις του.

Δεύτερη σαβούρα Φεβουράριος 2020, δούλευα ντελίβερι τότε. Μετά από 3 μέρες λιώσιμο (έδωσε άδεια στους άλλους και κράτησε εμένα μόνο...ναι ΕΝΑ άτομο ντελίβερι, αι βρες άκρη) σερί 14-15ωρα απλά δεν λειτουργούσα άλλο...ήμουν Ιάσωνος, πήγαινα σχετικά σβέλτα (μόνος στο πόστο μου και είχε πολύ δουλειά). Είχε αφήσει λάδια ένα αυτοκίνητο στον δρόμο, εγώ δεν τα πρόσεξα παρά την τελευταία στιγμή. Γλιστράει η πίσω ρόδα, πάρε σαβούρα, το πράμα που θυμάμαι έντονα είναι το μασπιέ να βγάζει σπίθες μπροστά μου. Παραιτήθηκα επιτόπου εκείνη την μέρα...

Αυτά τα 2 κυρίως....
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.496
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Συρoς 1999 με zxr 750 τυφλα απο το μεθυσι σταματω στο στοπ παπαλα τα ποδια δεν κραταγαν παρτον κατω τωρα πως το σηκωσα δεν ενθυμουμαι το μοναδικο ατυχημα που ειχα με μοτο Smileys drinking beer Emoticon
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.484
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Γύρω στο 90 Γαλάτσι εντουράδα με φίλους με φρεσκοβαμμένο dt 200 και στον κατήφορο μιας πλαγιάς πιάνει η πίσω ρόδα γρασίδι και ξαπλώνει η μηχανή. Εγώ με το μυαλό των είκοσι χρόνων αντί να κοιτάξω να μην χτυπήσω είχα κοντράρει την μηχανή με τα πόδια για να μην πέσει και γρατζουνιστεί. Το μπουφάν στην πλάτη σε κακό χάλι και εγώ ευτυχώς ούτε γρατζουνιά. Tooth Tooth
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.484
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Το ίδιο μηχανάκι μέσα στην πίστα της βείκου-Γαλάτσι στην οποία έκαναν προπόνηση σε άλματα και χρόνους πίστας επαγγελματίες. Αποτέλεσμα μια ψιλή σαβούρδα λόγω κομμένου σκελετού σε μεγάλο άλμα τρομάρα μου.ToothTooth
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
1992 έβλεπα super cross στην τβ.
Mc grath κι έτσι.
Αρπάζω το ΙΤ και παίρνω ένα φίλο για φωτογράφο.
Πάμε σε ένα αυτοσχέδιο πίστακι και πάω στο μεγάλο άλμα .
Μια.

Δύο.


Τρεις...



Τα έδωσα όλα και απογειώθηκα στον θεό.
Η προσγείωση ανώμαλη.
Αποτέλεσμα ένα βγαλμένο χέρι από τον ωμά,και κάθε που αλλάζει ο καιρός όπως τωρα μου το θυμίζει.
Πλησιάζει κιόλας η επέτειος του Αγ Σάββα ήταν

< Μα όταν αλλάζει ο καιρός πως με πονάει,του ΙΤ η μαχαιριά. >




Κάποιοθς μήνες μετά αφού ανάρρωσα,πάλι με το ΙΤ το σηκώνω σούζα και πάω ...
Και πάω ,πάω πάω...

Κάποια στιγμή πρέπει να κατέβει.
Αλλά με πρόλαβε αγροτικό.
Παππούς με αγροτικό παραβίασε στοπ.
Και εγώ μπήκα από την πόρτα του οδηγού.
Ποια τροχαία
Τι να πιω?
Έκανα σούζα αλλά ο άλλος παραβίασε στοπ?
Δίπλωμα
Άδεια
Ασφάλεια γιοκ...

Ξεκρεμασμα από την πόρτα που είχε σφηνώσει η μπροστινή.
Μανιβέλα ( καλά μανιβελιες) και έφυγα ποιο γρήγορα από τον Μιχαλοπούλου που κουβαλούσε πρέζα από την Τουρκία.


Και τώρα δύο τρεις ηλίθιες...


Η πρώτη με Dt 200 γυρνάμε από ξενύχτι,πιωμα.
Εγώ πίσω
Ο οδηγός ισχυρίζεται ( ακόμα και τώρα) ότι μπέρδεψε συμπλέκτη με μπροστινό.
Σύρσιμο για μέτρα ,τρύπησαν παπούτσια, παντελόνια μπουφάν,κράνος ευτυχώς φορούσαμε ( εκανε κρύο)....


Στο χωριό παρέα σε ταβέρνα.
Καλοκαίρι 91 νιάτα...
Φαγα.ε ήπιαμε,άντε να φύγουμε γιατί είχε και χωράφι.
Φεύγω με γειτονακι με ΚΜΧ200,
Εγώ να τον κόλλαω ότι είναι ψοφίμι ,δώσε μια ,δώσε δύο ,τράβηγμα , συμπλέκτη
Houston απογεθωθηκαμε ..
Κακήν κακώς στα σπίτια μας.
Πήγαμε όπως όπως στο χωράφι,οι πληγές μπαταρισμενες πρόχειρα από εμάς τους ίδιους.
Βαμβάκι ,χαρτοπετσέτες.
Βγήκε ο ήλιος,ετσουζαν οι πληγές μαζεύτηκαν και οι αλογόμυγες /μύρισαν φρέσκο αίμα/
Καταλήξαμε στις α βοηθειες να βγάζουν χαλίκια από τις πληγές.


Κάπου στο 95 με το CR Το 250ο...
Ετοιμάζομαι για εντουραδα.
Φουλ πανσιόν πρόβλεπε.
50μ από το σπίτι αφού ξεκίνησα.
Έφαγα σέντρα από παππού με αγροτικό.Δεν έχω εξακριβώσει ακόμα αν ήταν ο ίδιος του άλλου περιστατικού,και μου την φύλαγε.
Πάντως μου έδωσε μια που εκτοξεύτηκα...
SUPERMAN και *****ίες.
Εκεί να δεις εκτόξευση.
Ζαλάδα και ο παππούς να μου λέει ποιος φταίει...
Έφαγε τις ψιλες ,και περίμενα αστυνομία.
Ναι αλλά
Βγήκα φταιχτης.
Ναι μεν είχα δίπλωμα.
Αλλά το μηχανάκι ήταν not for road use....
Ευτυχώς ο παππούς ήτο συγκαταβατικός,δεν με κυνήγησε ,με πλήρωσε και την σπασμένη μανέτα...

Υ.γ
Α την έβγαλα καθαρή με ένα ράγισμα στην πατούσα, μπροστά από τον αστράγαλο.
Τώρα πως λέγεται δεν θυμάμαι.
Αν δεν φόραγα τις εντουραδικες μπότες μπορεί να μην είχα και πόδι τώρα.
Για αυτό το συμπλήρωσα.
Για να δείξω την σημασία του εξοπλισμού


Έχω και άλλες....
 
Τελευταία επεξεργασία:

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.834
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Καβαλαω από τα 16 και δικό μου έχω από τα 17.
Μικρο διάλειμμα 2 χρόνια που τελείωσα το στρατιωτικό και είχα έρθει Αθήνα για δουλειά.
Οι τούμπες που θυμάμαι χαρακτηριστικά είναι οι παρακάτω,

1. Με το παπί δικαβαλος, σκάω σούζα αλλά είχα λίγα χιλιόμετρα και σιγά σιγά έχω σχεδόν σταματήσει και πέφτω στο πλάι πραγματικά σταματημένος.
Ζημίες,
- Στραβωμενη μαρσπιε,
- Στραμπουληγμενο αστράγαλο και οι δύο.

2. Με παπί είμαι συνεπιβάτης, ο φίλος είχε λύσει κεφαλή νωρίτερα όπου έσφιξε παραπάνω με αποτέλεσμα να τρυπήσει την κεφαλή και να χαλάσει το πάσο.
Πάμε με καμία 90αρια χιλιόμετρα και έχει φύγει η βίδα και τρέχει λάδι στην πίσω ρόδα όπου στην πρώτη κλίση ακούμε ένα μαρσαρισμα και εμείς βρισκόμαστε στην ασφ, ασφατλ, άσφαλτο γαμωτ και φερνουμε κουτρουβαλες.
Ζημιές,
- Μία βίδα,
- Γρατζουνιές σε μανετα και μαρσπιε,
- Καψίματα από το σούρσιμο στην ασφ, αφαστ, ασφατλ, άσφαλτο γαμωτ.

3. Με ένα KDX 250 πάλι συνεπιβάτης, το πλακώνει σαπερα ο μαλάκας έρχεται στροφή, πλαγιαζουμε, ξακριζει και πετάει την σκόνη στην άκρη του δρόμου και φλουυυυπ αμπαρνταμπαρ καταϊς.
Ζημιές,
- Το μηχανάκι κάνα δύο πλαστικά,
- Σκισμένα τζιν,
- Κάνα δύο γρατζουνιές στα χέρια και οι δυο.

Στατικές και με 2 χιλιόμετρα δεν τις βάζω μέσα αν και δεν είναι παραπάνω από 5.
 

SotirisXT

new member
Δημοσιεύσεις
72
Ηλικία
45
Περιοχή
Λιβαδειά
Όνομα
Σωτήρης Οικονομου
Θα πω μια από τις πολλές και κατά διαστήματα θα γράφω και τις άλλες..παλιές εποχές μαθητής Γυμνασίου τότε με φτιαγμένο RD 50 μετατροπη σε 80αρι και αφού από το πρωί λύνουμε δένουμε γιατί είχαμε αλλάξει και ρουλεμάν στρόφαλου κάποια στιγμή αργά το βράδυ βγαίνει για δοκιμή στην πίστα, δλδ μέσα στους δρόμους του χωριού μου..Το RD στροφαριζε σαν τρελό κατέβαζε όλο το στροφόμετρο, σε στεγνό δρόμο με καλά λάστιχα μπαινω σε στροφή κλειστή δεξιά με τρίτη δεν κάνουμε συμπλεκταρισμα λέω το αποτέλεσμα ήταν πάντια 360 μοίρες..αφού έιμαι πεσμένος κάτω και πάω να σηκωθώ τρέχει μια γριά είσαι καλά λέει Παιδακι μου; Και η απάντηση ήταν πως να μην είμαι;; Συμπλεκταρισμα σε στεγνό δρόμο με τρίτη και χάνει ..πρέπει να ήταν η πιο χαρούμενη μου Τούμπα...
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Καβαλαω από τα 16 και δικό μου έχω από τα 17.
Μικρο διάλειμμα 2 χρόνια που τελείωσα το στρατιωτικό και είχα έρθει Αθήνα για δουλειά.
Οι τούμπες που θυμάμαι χαρακτηριστικά είναι οι παρακάτω,

1. Με το παπί δικαβαλος, σκάω σούζα αλλά είχα λίγα χιλιόμετρα και σιγά σιγά έχω σχεδόν σταματήσει και πέφτω στο πλάι πραγματικά σταματημένος.
Ζημίες,
- Στραβωμενη μαρσπιε,
- Στραμπουληγμενο αστράγαλο και οι δύο.

2. Με παπί είμαι συνεπιβάτης, ο φίλος είχε λύσει κεφαλή νωρίτερα όπου έσφιξε παραπάνω με αποτέλεσμα να τρυπήσει την κεφαλή και να χαλάσει το πάσο.
Πάμε με καμία 90αρια χιλιόμετρα και έχει φύγει η βίδα και τρέχει λάδι στην πίσω ρόδα όπου στην πρώτη κλίση ακούμε ένα μαρσαρισμα και εμείς βρισκόμαστε στην ασφ, ασφατλ, άσφαλτο γαμωτ και φερνουμε κουτρουβαλες.
Ζημιές,
- Μία βίδα,
- Γρατζουνιές σε μανετα και μαρσπιε,
- Καψίματα από το σούρσιμο στην ασφ, αφαστ, ασφατλ, άσφαλτο γαμωτ.

3. Με ένα KDX 250 πάλι συνεπιβάτης, το πλακώνει σαπερα ο μαλάκας έρχεται στροφή, πλαγιαζουμε, ξακριζει και πετάει την σκόνη στην άκρη του δρόμου και φλουυυυπ αμπαρνταμπαρ καταϊς.
Ζημιές,
- Το μηχανάκι κάνα δύο πλαστικά,
- Σκισμένα τζιν,
- Κάνα δύο γρατζουνιές στα χέρια και οι δυο.

Στατικές και με 2 χιλιόμετρα δεν τις βάζω μέσα αν και δεν είναι παραπάνω από 5.
Εγω το παπι το πηρα πριν 5 χρονια, δεν ηξερα απο παπια, μεχρι να το συνηθισω επεσα 3-4 φορες, ολες με μπλοκαρισμα μπροστινου...
Με πολυ λιγα χλμ,
Μετα εμαθα να δουλευω το πισω φρενο και ολα καλα
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.834
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Εγω το παπι το πηρα πριν 5 χρονια, δεν ηξερα απο παπια, μεχρι να το συνηθισω επεσα 3-4 φορες, ολες με μπλοκαρισμα μπροστινου...
Με πολυ λιγα χλμ,
Μετα εμαθα να δουλευω το πισω φρενο και ολα καλα
Αστα!!!
Παπί στρογγυλό ή GLX χωρίς την κόντρα στο μπροστινό είναι σκοτώστρα!
Πατάς φρένο και τεντωνει το μηχανάκι!
Όλοι μας το είχαμε τόσο χαλαρό που ουσιαστικά δεν δούλευε.
Αυτοί με τα Astrea κλπ. που είχαν καλάμια δεν είχαν κανένα πρόβλημα!
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.819
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Εγω το παπι το πηρα πριν 5 χρονια, δεν ηξερα απο παπια, μεχρι να το συνηθισω επεσα 3-4 φορες, ολες με μπλοκαρισμα μπροστινου...
Με πολυ λιγα χλμ,
Μετα εμαθα να δουλευω το πισω φρενο και ολα καλα
Έχει πίσω φρένο ?? Ε ρε τεχνολογία χαχαχά
 
Top Bottom