Hola!

Kostas_92

new member
Δημοσιεύσεις
6
Ηλικία
31
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Καλησπέρα και καλώς ήρθες.
Παπί και ξερό ψωμί. Μικρή συντήρηση οικονομικό, πάρε μεταχειρισμένο αν έχεις από γνωστούς η πάρε καινούργιο κινεζικό. Κρανος να πάρεις και να μπεις στην φιλοσοφία ότι όλοι έχουν προτεραιότητα θέλει προσοχή.
έχει να προτείνει κάποιο φιλε?
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.817
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
έχει να προτείνει κάποιο φιλε?
Yamaha crypton η vf sym το πρώτο μεταχειρισμένο το δεύτερο καινούργιο.
 

Kostas_92

new member
Δημοσιεύσεις
6
Ηλικία
31
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Πάρε ένα smartaki
ενοείς να δώσω το 1400cc Και να έχω αποκλειστικά smart για τις μετακινήσεις μου ?
δεν το ειχα σκεφτει καν αυτο να ειμαι ειλικρινής... απλα το θέμα ειναι οτι στα ταξίδια δεν νομίζω να ανταποκρίνονται και τόσο καλα + οτι χάνω αρκετο αποθηκευτικό χώρο.
 

kostas1971

new member
Δημοσιεύσεις
270
Ηλικία
52
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
VOGE 500DS
Όνομα
Κωστας
ερώτηση πάνω σε αυτό , αν τα 20.000 χλμ τα κάνω σε 6 χρόνια ... τι γινεται? πάω μετά απο 6 χρόνια και αλλαζω ιμαντες?

Η υπάρχει χρόνική παράμετρος ? πχ αλλαγη ιμάντες είτε στις 20.000χλμ ή στα 4 χρόνια αν δεν εχω πιάσει τις 20.000
Ο ιμάντας δεν χαλαει νωριτερα,αλλά τα λαδια και αλλα αναλωσιμα που δεν κοστιζουν πολλα λεφτζ 30,40 ευρω είναι κάθε 3000 χλμ ή 12 με 18 μήνες κτλ.
Επισης τα λάστιχα είναι συνηθως για 15,20000 χλμ ή 3 χρόνια max πιστευω να σε βοήθησα.
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.541
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Καλησπέρα σε όλα τα αλάνια motoparea.gr και καλό καλοκάιρι να έχουμε!

Ευχαριστώ πολύ τον admin για το 1ο εισερχόμενο μήνυμα ,

Είναι η πρώτη φορά που συμμετέχω σε forum για moto μιας και μέχρι τώρα ποτέ δεν είχα
το ''μικρόβιο'' της ταχύτητας και της μηχανής - 30ετών , έχω σχεδόν μηδενική επαφή με μηχανές δεν έτυχε να έχω καβαλήσει μέχρι και σήμερα.

Tους τελευταίους 4 μήνες ωστόσο έπεσε στα χέρια μου ένα ηλεκτρικό ποδήλατο με χειρόγκαζο το οποίο χρησιμοποίούσα για μικρές μετακινίσεις
μέσα στην πόλη , μου άρεσε πολύ η αίσθηση και η ευελιξία και από εκει σκέφτηκα το ενδεχόμενο να πάω ένα βήμα πιο πέρα παίρνοντας βενζινοκίνητο scooter, για να αντικαταστήσω όσο μπορώ το αμάξι και να πετύχω μεγαλύτερη οικονομία σε μηνιαία καύσιμα. Άρα κατα 80% θα κάνω την προσθήκη για λόγους οικονομίας και 20% ευελιξίας βόλτα άνεσης κτλπ.


Μπαίνω στο θέμα λοιπόν , μερικές ερωτήσεις ισως φανούν πολύ απλές , θα χρειαστώ λίγη ή πολύ από την εμπειρία σας ευπρόσδεκτη η κάθε απάντηση !


Αρχικά τα δεδομένα μου είναι : καθημερινή μετακίνηση με το αμάξι απο ανθούπολη- συνταγμα (τον μήνα περίπου συνολικά 300χλμ ) με κόστος 70 € περίπου το μήνα , πρόκειται να κρατήσω και το αυτοκίνητο ουτοσώστε σε βροχή κρύο κτλπ να
μετακινούμαι με αυτό όπως είπα και πριν , έχω παρκινγ πυλωτης - με συρώμενη καγκελόπορτα στο οποίο βάζω το αμάξι και οριακά χωράει και μηχανή

1) κόστος για ένα μικρό / μεγάλο service ανα έτος ? και τι περιλαμβάνει?

2) κόστος ασφάλειας/ σήμα /ΚΤΕΟ άλλο τυχόν πάγιο έξοδο που πρέπει να ξερω?

3)συνηθισμένες βλάβες και σχετικά κόστη σε δίτροχα 50cc-125cc ?
η χειρότερη βλάβη που θα μπορούσε να προκύψει σε κόστος ποια θα μπορούσε να είναι και πόσο ξεφεέυγει οικονομικα?

4)Από την εμπειρία σας, ποια θεωρούνται ΄΄εγγύηση '' (honda , sym ,piaggio ) και είναι οικονομικά με φθηνά ανταλακτικά και
έυκολη διαθεσιμότητα ανταλακτικών για παν ενδεχόμενο δεδομένου του οτι απλά θέλω να κάνω τη δουλειά μου με ασφάλεια και οικονομία
χωρίς να με ενδιαφέρουν τόσο οι επιδόσεις?

5)στο aftersales ποια εταιρία θεωρείται πιο αξιόπιστη συγκριτικά με τις άλλες?

Ψάχνω μία δοκιμασμένη - σίγουρη επιλογή με ελάχιστα προβλήματα , δεν με ενδιαφέρoυν επιδόσεις και εμφάνιση τόσο.
Να δω κάτι σε μεταχειρισμένο? αν αξίζει μπορώ να πάω κατευθείαν και σε κούτα , maximum Μέχρι 2-2,5k .

Ευχαριστώ.
WelcomecdefghWelcome
 

Kostas_92

new member
Δημοσιεύσεις
6
Ηλικία
31
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Καλησπέρα και καλώς ήρθες.
Παπί και ξερό ψωμί. Μικρή συντήρηση οικονομικό, πάρε μεταχειρισμένο αν έχεις από γνωστούς η πάρε καινούργιο κινεζικό. Κρανος να πάρεις και να μπεις στην φιλοσοφία ότι όλοι έχουν προτεραιότητα θέλει προσοχή.

παπιά θεωρούνται μόνο τα 50cc?
 
Top Bottom