Benda BD700: Το τετρακύλινδρο θηρίο από την Κίνα

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.548
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Από το παπί στα… superbike σε χρόνο ρεκόρ

Αν δεν ξέρετε ποια είναι η Benda, μην στεναχωριέστε. Κανείς δεν την ήξερε μέχρι σήμερα, αλλά απ’ ότι φαίνεται σε αυτά τα τρισδιάστατα ψηφιακά σχέδια, πολύ σύντομα θα την γνωρίσουμε όλοι. Πρόκειται για μια νέα κινέζικη εταιρεία (πιθανόν να είναι μόνο το όνομα νέο και πίσω της να είναι κάποιος άλλος κινέζικος κολοσσός κατασκευής δικύκλων, όπως συμβαίνει πολύ συχνά) όπου ετοιμάζεται να κατακτήσει τον κόσμο ξεκινώντας με ένα τετρακύλινδρο εν σειρά power cruiser με κυβισμό άνω των 600 κυβικών.



Το αμερικάνικο περιοδικό Cycle World μιλάει για 700 κυβικά και λέει πως ο κινητήρας θυμίζει εξωτερικά εκείνον του Honda CB 650 F, όμως υπάρχουν αρκετά σημεία που διαφέρει και σίγουρα θα υπάρχουν διαφορές στο εσωτερικό του. Επίσης οι Αμερικάνοι συνάδερφοι μιλούν για αλουμινένιο πλαίσιο, όμως στα δικά μας μάτια μοιάζει περισσότερο ως ένα μεγάλο πλαστικό κάλυμμα που κρύβει τους ατσάλινους σωλήνες. Σε κάθε περίπτωση πάντως, ο σχεδιασμός είναι εντυπωσιακότατος, όπως εντυπωσιακός είναι και ο εξοπλισμός της μοτοσυκλέτας, με τις τεράστιες πλάκες στο upside-down πιρούνι και τις ακτινικές δαγκάνες (ακόμα και πίσω έχει ακτινική όπως το νέο Triumph Roket III !!!!).







Το συνολικό σουλούπι θυμίζει αρκετά Ducati X-Diavel από το πλάι, όμως ο στρογγυλός προβολέας LED διαφοροποιεί κάπως την εμφάνιση όταν κοιτάς την μοτοσυκλέτα από εμπρός. Επίσης οι τέσσερεις απολήξεις της εξάτμισης και το τεράστιου πλάτους πίσω ελαστικό ακολουθούν τη φιλοσοφία σχεδιασμού των X-Diavel και Rocket III. Τα όργανα είναι φυσικά μια έγχρωμη οθόνη TFT και δεν θα είναι έκπληξη αν έχει σύνδεση Bluetooth κ.τ.λ. Με αυτόν τον κινητήρα στα χέρια των κινέζων και την ευκολία που έχουν να σχεδιάζουν ασταμάτητα νέα μοντέλα, είναι ξεκάθαρο πως απέχουμε ελάχιστα χρόνια πριν δούμε την πρώτη κινέζικη superbike στους δρόμους. Κι αυτό θα γίνει πολύ πιο γρήγορα όσο τα ιαπωνικά εργοστάσια τους αφήνουν τόσο μεγάλο χώρο για να κινηθούν…
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.335
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
.... επιτελους , ολα για ολους πλεον ..... και ως made in RPC θαναι και πιο αξιοπιστα ....! Yes
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.178
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Και στις μεγάλες πόλεις της Κίνας απαγορεύεται η κυκλοφορία των μοτοσυκλετών, πέρα των ηλεκτρικών σκούτερ..Μάλιστα...
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.462
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Και στις μεγάλες πόλεις της Κίνας απαγορεύεται η κυκλοφορία των μοτοσυκλετών, πέρα των ηλεκτρικών σκούτερ..Μάλιστα...
Λογικό ,γίναν κι εκεί πολλά τα διτροχα
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.335
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Μια *****ία και μισή...
Κάτι μεταξύ DN 01 και χαρχαρλευ.
Τα έβαλαν στο μίξερ και τους βγήκε αυτό.

.... τα ιδια ειπα και ΄γω οταν βγηκε το diavel ...... και με βγαλαν σηκωτο εξω απο το μαγαζι ...!Hammer Smash
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Η κάθε κατηγορία έχει το κοινό της.
Εμένα μια χαρά μου φαίνεται σαν σχέδιο.

Όταν το δω,ακούσω στην πραγματική του μορφή θα πω περισσότερα.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Νέας κοπής τσόπερ. Εμένα δεν με χαλάει προσωπικά. Είναι σε αυτό το νέο στυλ που δίνει και επιδόσεις.

Βλέπω πχ το δικύλινδρο νέο Vulcan 650. Τα άλογα που βγάζει είναι αυτά που βγάζουν τα Χάρλευ απο 1200+ κυβικά. Η ροπή του πολύ καλή και το σασί του στημένο ώστε αν και τσόπερ να στρίβει κιόλας. Στην Αμερική κάνει τρομερή πορεία. Στην Ελλάδα δεν ξέρω, αλλά ακόμη δεν έχω δει κάποιο μεταχειρισμένο και ξέρω πως πουλήθηκαν αρκετά κομμάτια. Αρα δεν τα πουλάνε οι κάτοχοι ακόμη, μετά απο 3-4 χρόνια που παρουσιάστηκε.

Οπότε γιατί όχι.Αν και η τιμή είναι καλή. Είναι και τετρακύλινδρο οπότε χαμηλά θα είναι εντελώς ψόφιο και φιλικό προς τους νέους, ενώ ψηλά θα δίνει αρκετή δύναμη για ταξιδάκια.
 
Top Bottom