10 πρακτικά tips για χρήση της μοτοσυκλέτας το χειμώνα

evangelos

member
Δημοσιεύσεις
1.717
Ηλικία
50
Περιοχή
Ιωάννινα
Μοτοσυκλέτα
Triumph Tiger 800 - GAS GAS EC300
Όνομα
EVANGELOS
Η άρτια και σωστή προετοιμασία μπορεί να μας απαλλάξει από πολλά προβλήματα και
δυσάρεστες καταστάσεις. Ιδού λοιπόν 10 συμβουλές, για να προετοιμαστείτε για τον
χειμώνα που έρχεται.
Αυτό ήταν, το καλοκαίρι τελείωσε. Βάλτε τη μηχανή στο γκαράζ κάτω από τη θερμαινόμενη
κουβέρτα και αφήστε την να ξεκουραστεί μέχρι την άνοιξη του επόμενου έτους.
Μπορείτε είτε να κάνετε αυτό, είτε να οδηγήσετε στο κρύο, αλλά αν αυτός είναι ο πρώτος σας
χειμώνας πάνω στους δύο τροχούς, θα πρέπει να προετοιμάσετε τόσο τον εαυτό σας όσο και τη
μηχανή σας για τους προσεχείς μήνες.

1-Εάν δεν έχετε ειδικό προστατευτικό στο κράνος σας, κολλήστε μια ταινία στο επάνω
μέρος της προσωπίδας σας για να προστατεύσετε τα μάτια σας όταν ο ήλιος βρίσκεται χαμηλά
στον ορίζοντα. Εάν το τζάμι σας είναι σκούρο, θυμηθείτε να πάρετε μαζί σας και ένα κράνος
μοτοσυκλέτας με κανονικό τζάμι. Η νύχτα θα έρθει πιο γρήγορα από όσο περιμένετε, οπότε πρέπει
να προετοιμαστείτε σωστά.
2-Κρατήστε εύκαιρα πολλά ζευγάρια γαντιών. Μπορεί να φαίνονται ασήμαντα, αλλά μπορούν
να κρατήσουν τα χέρια σας στεγνά κατά τη διάρκεια μιας καταιγίδας, και κρατώντας τα στεγνά, τα
διατηρείτε παράλληλα και ζεστά.
3-Αν έχετε περισσότερα από ένα ζευγάρια χειμωνιάτικα γάντια μοτοσικλέτας, πάρτε τα
και τα δύο μαζί σας σε μακριές διαδρομές, σε περίπτωση που το πρώτο ζευγάρι βραχεί.
4-Επενδύστε σε ειδική ένδυση μοτοσικλέτας. Τα ρούχα που έχουν σχεδιαστεί ειδικά για τον
αναβάτη, συνήθως διαθέτουν πολλά και λεπτά στρώματα, οπότε λειτουργούν καλύτερα από ένα
παχύ μπουφάν καθώς ζεστός αέρας παγιδεύεται μεταξύ των στρωμάτων.
5-Προσπαθήστε όσο περισσότερο μπορείτε να καλύπτετε τα κενά σας με όλον τον
εξοπλισμό μοτοσικλέτας. Βεβαιωθείτε ότι δεν υπάρχουν κενά γύρω από το λαιμό σας ή στα άκρα
των βραχιόνων σας, από όπου θα μπορούσε να διεισδύσει ο παγωμένος άνεμος. Ένα μικρό κενό
μπορεί να γίνει εκνευριστικό και να σας προκαλέσει πολύ κρύο σε μια μακριά διαδρομή.
Προσπαθήστε να βάζετε το κράνος σας ενώ βρίσκεστε ακόμα εσωτερικά, εάν βρέχει, καθώς αυτό
θα αποτρέψει το θόλωμα του τζαμιού.
6-Δώστε στη μηχανή σας λίγο περισσότερο χρόνο για να ζεσταθεί, ειδικά όταν κάνει
πραγματικά κρύο και οδηγήστε το πρώτο χιλιόμετρο λίγο πιο σταθερά για να βεβαιωθείτε ότι
ζεστάθηκε αρκετά.
7-Οδηγήστε με σταθερή ταχύτητα. Τις περισσότερες φορές, οι δρόμοι πρόκειται να είναι υγροί
και ολισθηροί και τα βρεγμένα φύλλα θα είναι ένα σχεδόν μόνιμο φαινόμενο κάτω από τα δέντρα.
Τα επίπεδα πρόσφυσης μπορεί να διαφέρουν σημαντικά μεταξύ των διαφόρων οδοστρωμάτων.
Δεν χρειάζεται να βιάζεστε.
8-Λιπάνετε τη μηχανή σας για να αποφύγετε τη διάβρωση από όλο το αλάτι του δρόμου.
Υπάρχουν εξαιρετικά λιπαντικά μοτοσικλέτας, αλλά και λιπαντικά κινητήρα που εξασφαλίζουν
προστασία και μακροζωϊα.
9-Οι τακτικές πλύσεις με κρύο νερό είναι ωφέλιμες για να απαλλαγείτε από τους
μεγαλύτερους ρύπους του δρόμου το χειμώνα. Το ζεστό νερό επιδεινώνει το διαβρωτικό
αποτέλεσμα.
10-Συντηρήστε την αλυσίδα σας. Καθαρίστε την όσο πιο συχνά μπορείτε, για να απαλλαγείτε
από κάθε βρωμιά που έχει κολλήσει σε αυτήν και, στη συνέχεια, φροντίστε να την λιπάνετε

πηγη:www.mototriti.gr
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.158
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Αυτό το 10 όλο το ξεχνάω

και γω οταν ταξιδευω εχω βαλει ειδοποιηση στο κινητό να μην το ξεχνάω....αλλα εχω και φιλους που μου το θυμίζουν βλεποντάς τους....
 

evangelos

member
Δημοσιεύσεις
1.717
Ηλικία
50
Περιοχή
Ιωάννινα
Μοτοσυκλέτα
Triumph Tiger 800 - GAS GAS EC300
Όνομα
EVANGELOS
και γω οταν ταξιδευω εχω βαλει ειδοποιηση στο κινητό να μην το ξεχνάω....αλλα εχω και φιλους που μου το θυμίζουν βλεποντάς τους....

abcdefghgkabcdefghgk
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Κάτι που έπαθα και έμαθα..... (έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε!)

Τα χέρια μου είχαν ξεπαγιάσει γιατί δεν είχα τα σωστά γάντια. Μόλις έφτασα σπίτι τα έπλυνα με ζεστό νερό για να ζεσταθούν! Για τα επόμενα 10 λεπτά πίστευα πως θα χάσω όλα μου τα δάχτυλα... Εύχομαι να μη το ζήσει κανείς σας.
Εάν για κάποιον λόγο νιώσετε τα χέρια σας παγωμένα δώστε τους τον χρόνο να ζεσταθούν σιγά σιγά και μόνα τους. Η απότομη εναλλαγή θερμοκρασίας είναι απίστευτα επίπονη. Νομίζω πως είναι από τους χειρότερους πόνους που έχω νιώσει στη ζωή μου.
 

doryforos

new member
Δημοσιεύσεις
301
Ηλικία
49
Μοτοσυκλέτα
Piaggio Liberty i Get 125 abs
Honda Cb 500x
Όνομα
Νίκος
Να γράψω κάτι για τα αδιάβροχα. Δεν είναι κακή ιδέα να έχουμε ενα απλό αδιάβροχο ( το πάνω μέρος τουλαχιστον ) στην βαλίτσα της οποιαδήποτε ταπεινής αξίας και σε μεγάλη βρόχα να το φοράμε μέσα απ το μπουφάν .Οκ θα ζυγιζει κανα δυο τόνους το μπουφαν μετά :p
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
@doryforos έτσι είναι σχεδιασμένα πολλά μπουφάν 4 εποχών. Η αδιάβροχη επένδυση μέσα από το μπουφάν.
Το Revit Sand 2 που έχω πάντως στεγνώνει πολύ γρήγορα... Το έχω δοκιμάσει και σε περίπου 50-70χλμ οδήγησης έχει σχεδόν στεγνώσει στο 100%.
Με αυτή τη μέθοδο όμως υπάρχει ένα μεγάλο αρνητικο.
Έστω πως σε πιάνει καλοκαιρινή βροχή. Η οποια σε κάνει μούσκεμα (έχεις βεβαια το εσωτερικό αδιάβροχο) και στη συνέχεια βγάζει ήλιο.
Για τα επόμενα 50-70-100χλμ που θα πρέπει να οδηγάς με το αδιάβροχο από μέσα θα γίνεις μούσκεμα στον ιδρώτα!! Το να το βγάλεις το αδιάβροχο όσο είναι ακόμη βρεγμένο το μπουφάν απλά είναι δεδομένο πως θα σου αφήσει καμιά ψηξη στην καλύτερη...
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.491
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Κάτι που έπαθα και έμαθα..... (έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε!)

Τα χέρια μου είχαν ξεπαγιάσει γιατί δεν είχα τα σωστά γάντια. Μόλις έφτασα σπίτι τα έπλυνα με ζεστό νερό για να ζεσταθούν! Για τα επόμενα 10 λεπτά πίστευα πως θα χάσω όλα μου τα δάχτυλα... Εύχομαι να μη το ζήσει κανείς σας.
Εάν για κάποιον λόγο νιώσετε τα χέρια σας παγωμένα δώστε τους τον χρόνο να ζεσταθούν σιγά σιγά και μόνα τους. Η απότομη εναλλαγή θερμοκρασίας είναι απίστευτα επίπονη. Νομίζω πως είναι από τους χειρότερους πόνους που έχω νιώσει στη ζωή μου.

Το κρυο νερο κανει πολυ καλυτερη δουλεια απο το ζεστο.

Να γράψω κάτι για τα αδιάβροχα. Δεν είναι κακή ιδέα να έχουμε ενα απλό αδιάβροχο ( το πάνω μέρος τουλαχιστον ) στην βαλίτσα της οποιαδήποτε ταπεινής αξίας και σε μεγάλη βρόχα να το φοράμε μέσα απ το μπουφάν .Οκ θα ζυγιζει κανα δυο τόνους το μπουφαν μετά :p

Γιατι απo μεσα?Αν μουσκεψει το μπουφαν με την ταχυτητα θα γινει παγοκολωνα.Απο εξω και εισαι οκ.
 

evangelos

member
Δημοσιεύσεις
1.717
Ηλικία
50
Περιοχή
Ιωάννινα
Μοτοσυκλέτα
Triumph Tiger 800 - GAS GAS EC300
Όνομα
EVANGELOS
Αυτό με τα 4 εποχών ... είναι θέμα. Κυρίως στις καλοκαιρινές μπόρες όπου γίνεσαι μούσκεμα μέχρι να σταματήσεις να φορέσεις αδιάβροχο και όταν το βάλεις (το δικό του από μέσα) .. πάλι είσαι μούσκεμα στον ιδρώτα.

Για τα 4 εποχών .. έχω προβληματιστεί αρκετά. Εάν υπάρχει λόγος ύπαρξης τους ή όχι. Δηλαδή:

1. το χειμώνα .. οκ το φοράς όλο το σύνολο. Το εξωτερικό βρέχεται και από μέσα στεγνός (λέμε τώρα) Το εξωτερικό γίνεται 100 κιλά και αργεί σχετικά να στεγνώσει.
2. το καλοκαίρι έχει μόνο το εξωτερικό .. οπότε σε καλοκαιρινές μπόρες φοράς άλλο εξωτερικό αδιάβροχο ... οπότε το δικό του άχρηστο.

Γιατί να μην έχω 2 μπουφάν κατάλληλα για κάθε εποχή? Το κόστος σχεδόν ίδιο

και αυτό που έχω δεν είναι "από τα φθηνά" οπότε λογικό να έχω θέματα.


cdefghigicdefghigicdefghigi
 

evangelos

member
Δημοσιεύσεις
1.717
Ηλικία
50
Περιοχή
Ιωάννινα
Μοτοσυκλέτα
Triumph Tiger 800 - GAS GAS EC300
Όνομα
EVANGELOS
Τα τεσσαρων εποχων ειναι πρακτικα μονο στις Βορειες χωρες.

οπότε στη "Βορεια Μακεδονία" είναι καλά? και στην Μακεδονία ΜΑΣ δεν είναι??




P.S. Χιούμορ κάνω παρακαλώ μην γίνει αφορμή πολιτικων-ρατσιστικών-κλπ σχολίων. Ευχαριστώ
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Εγώ εάν αγόραζα μπουφάν αύριο πάλι 4 εποχών θα έπαιρνα ενώ συμφωνώ απόλυτα με τα αρνητικά τους όπως τα θέτεις @evangelos .
Αυτό που με έχει κερδίσει είναι η ευελιξία τους. Γιατί σε ένα μακρινό ταξίδι ξεκινάς μόνο με αυτό και νιώθεις μια σχετική σιγουριά πως ότι καιρό και να βρεις θα μπορέσεις να τον αντιμετωπίσεις με ένα σχετικά καλό αποτέλεσμα. Εμένα αυτό μου έχουν αποδείξει τα Sand 2.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.398
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Εγώ εάν αγόραζα μπουφάν αύριο πάλι 4 εποχών θα έπαιρνα ενώ συμφωνώ απόλυτα με τα αρνητικά τους όπως τα θέτεις @evangelos .
Αυτό που με έχει κερδίσει είναι η ευελιξία τους. Γιατί σε ένα μακρινό ταξίδι ξεκινάς μόνο με αυτό και νιώθεις μια σχετική σιγουριά πως ότι καιρό και να βρεις θα μπορέσεις να τον αντιμετωπίσεις με ένα σχετικά καλό αποτέλεσμα. Εμένα αυτό μου έχουν αποδείξει τα Sand 2.
Σε ταξιδι στο εξωτερικο ναι ,συμφωνω.
Εντος το καλοκαιρι βολευομαι και με το διατρητο spidi μου.
Με την προϋποθεση να εχω τ'αδιαβροχο μαζι μου
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Οι χειμωνιάτικες βόλτες είναι μοναδικές. Καλή προετοιμασία σε εξοπλισμό, συντήρηση της μηχανής και οι δρόμοι είναι εκεί και μας περιμένουν.Τα χωριά της Ελλάδας τον χειμώνα είναι φανταστικά! Είναι κρίμα να τα χάνεις! Υ.Γ.1 Αυτό το 10 πραγματικά είναι βάσανο.... Υ.Γ.2 Έχοντας μπουφάν 4 εποχών θεωρώ ότι είναι τριών στην Ελλάδα, καθότι στους πολύ ζεστούς μήνες υπάρχει θέμα.....Υ.Γ.3 Τα αδιάβροχα τα έχω σχεδόν πάντα μαζί μου ανεξάρτητα της εποχής......Υ.Γ.4 Σε περίπτωση βροχής πάντα φοράω το αδιάβροχο πάνω απο το μπουφάν της μηχανής, δεν αφήνω ποτέ το μπουφάν να βραχεί....
 
Τελευταία επεξεργασία:

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.158
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Οι χειμωνιάτικες βόλτες είναι μοναδικές. Καλή προετοιμασία σε εξοπλισμό, συντήρηση της μηχανής και οι δρόμοι είναι εκεί και μας περιμένουν.Τα χωριά της Ελλάδας τον χειμώνα είναι φανταστικά! Είναι κρίμα να τα χάνεις! Υ.Γ.1 Αυτό το 10 πραγματικά είναι βάσανο.... Υ.Γ.2 Έχοντας μπουφάν 4 εποχών θεωρώ ότι είναι τριών στην Ελλάδα, καθότι στους πολύ ζεστούς μήνες υπάρχει θέμα.....Υ.Γ.3 Τα αδιάβροχα τα έχω σχεδόν πάντα μαζί μου ανεξάρτητα της εποχής......Υ.Γ.4 Σε περίπτωση βροχής πάντα φοράω το αδιάβροχο πάνω απο το μπουφάν της μηχανής, δεν αφήνω ποτέ το μπουφάν να βραχεί....

σωστοτατος ο Ιωάννης !!! ....... κατ εμέ
 

doryforos

new member
Δημοσιεύσεις
301
Ηλικία
49
Μοτοσυκλέτα
Piaggio Liberty i Get 125 abs
Honda Cb 500x
Όνομα
Νίκος
Το αδιάβροχο απο μέσα έχει το νόημα οτι φοράς το αδιάβροχο που έχεις σπίτι χωρίς να αγοράσεις μηχανής ή αν εχεις ξεχάσει της μηχανής .Το 4ων εποχών που έχω Revit Outback 2 που έχω το θεωρώ πλέον κάτω του μετρίου γιατί ενω μεν δεν βρέχεσαι στο σώμα το αδιάβροχο στέλνει το νερό στα γάντια. Ακόμα και τα γάντια που έχω ενω διαθέτουν αδιάβροχη μεμβράνη που φτάνει ψηλά , δεν φτάνει μέχρι το αδιάβροχο του μπουφάν , οπότε έχουμε πρόβλημα.Αυτο που κάνει σίγουρα η αδιάβροχη επένδυση ειναι να κάνει το μπουφάν θεαματικά ζεστό σε σημείο που πλέον φοράω μονο ενα λεπτο μάλλινο και ενα κοντομάνικο απο πάνω ( και είμαι πολύ κρυουλιάρης ) .Επήσις τα 4ων εποχών συνήθως είναι πιο βαριά απ τα υπόλοιπα ( νταξ το outback το θεωρώ αρκετά βαρύ ) .Το έγραψα το απο μέσα στο αδιάβροχο ως πρόχειρη λύση και επ ουδενί ως ταξίδι με αυτό τον τρόπο .
 
Top Bottom