κυλινδροι nicasil.

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.652
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Καλημέρα ,γράψαμε αστεία γράψαμε και σοβαρά και βλέπω να δίνεις στον Παναή μια απάντηση και να τον "επιστρέφεις" πάλι στην απορία του.Το λοιπόν, οι κύλινδροι με αυτές τις επιστρώσεις ΔΕΝ δεχονται ρεκτιφιέ τέλος.Τα πιστόνια που βλέπει να υπάρχουν ο Παναής τα oversize του εργοστασίου δεν προορίζονταν για αυτό το μοντέλο.Ένα πιστόνι δεν είναι μονο διάμετρος είναι πολλά πράγματα ακόμα που πρέπει να ελεγχθούν για να επαληθευτεί η καταλληλότητα.Σε αυτούς τους κυλίνδρους σε περίπτωση φθοράς της επίστρωσης το ζυγίζεις οικονομικά ,βρίσκεις πρώτα κατάλληλο πιστόνι ελατήρια και μετά παίρνεις προσφορά για "αποξήλωση" και επανα-επίστρωση του νικασίλ (εξωτερικό μόνο και ακριβό).Οικονομικότερη λύση ελλάδα επίστρωση συμβατικού χιτωνίου καινούργιο πιστονάκι και στρώσιμο...Αυτά όλα τα έχω ζήσει ε ,όχι μου είπε ο τάδε που το άκουσε από τον δείνα Teary Eyes Waving Bye
Τα πιστόνια μπουκλάκια που βλέπω,προορίζονται για αυτό το μοντέλο,και έχουν την αρίθμηση της διαμέτρου του πιστονιού,αλλά έχει τέσσερις διαφορετικές κατηγορίες 63 cat m,63 cat n,63 cat o,και 63 cat p.Kαι η ερώτηση μου είναι τι διαφορά έχει το ένα από το άλλο,αφού όπως λέτε οι κύλινδροι με νικαζιλ ΔΕΝ παίρνουν ρεκτιφιε,όπως οι κλασσικές άλλες επιστρώσεις,που βάζαμε οβερσαιζ πιστόνια,ανά 0,25 mm η ανά 0,50 mm.Δεν είναι για άλλη μηχανή όπως ανέφερες,εκτός αν ξέρεις κάτι που δεν ξέρω.Σημειωτεον,ότι και αυτά είναι σε έλλειψη,και δεν ξέρω αν βρίσκονται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Buckley

member
Δημοσιεύσεις
860
Ηλικία
58
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Husky wr 390
Όνομα
Παναγιώτης
Το να διαβάζουμε πρωτίστως και μετα να διασταυρώνουμε , ειδικά τα τεχνικά θέματα, απαιτεί κόπο. Εδω όμως πάμε ...."καβαλα στον λ@#τσο κι αέρα πατερα" ....! Tooth

Για τον υπερκυβισμο γνωρίζω αφού η διαδρομή στα μοτέρ αυτά ηταν ίδια. Εκείνα τα κατα-καημένα ρουλεμάν στρόφαλου όμως με πονεσαν .... ψυχικά ...!abcde

Εδώ η πρόσφατη ... επιθεώρηση των έμβολο-χιτωνιων Νικασιλ. facepalm 2

View attachment 43159
Δεν υπερκυβίσαμε 600ρι μάνα μου eye
 

Buckley

member
Δημοσιεύσεις
860
Ηλικία
58
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Husky wr 390
Όνομα
Παναγιώτης
Τα πιστόνια μπουκλάκια που βλέπω,προορίζονται για αυτό το μοντέλο,και έχουν την αρίθμηση της διαμέτρου του πιστονιού,αλλά έχει τέσσερις διαφορετικές κατηγορίες 63 cat m,63 cat n,63 cat o,και 63 cat p.Kαι η ερώτηση μου είναι τι διαφορά έχει το ένα από το άλλο,αφού όπως λέτε οι κύλινδροι με νικαζιλ ΔΕΝ παίρνουν ρεκτιφιε,όπως οι κλασσικές άλλες επιστρώσεις,που βάζαμε οβερσαιζ πιστόνια,ανά 0,25 mm η ανά 0,50 mm.Δεν είναι για άλλη μηχανή όπως ανέφερες,εκτός αν ξέρεις κάτι που δεν ξέρω.Σημειωτεον,ότι και αυτά είναι σε έλλειψη,και δεν ξέρω αν βρίσκονται.
Σόρρυ που δεν ασχολούμαι με σκούτερ ρε Παναή, για oversize μίλησα και ήμουν σαφής.
Σε αυτά που αναφέρεσαι δεν είναι oversize ,για ψάξτο λίγο και ενημέρωσε την ομήγυρη τι προυποθέσεις ζητά ο κατασκευαστής.

ΥΓ Ενημέρωση εγκυκλοπαιδική ε γιατί δεν κατάλαβα ακόμα τον "προβληματισμό" σου φίλτατε.
Συζητάς για ένα μηχανάκι που ενώ δεν σου έχει βγάλει πρόβλημα ,σε απασχολεί στο μέλλον τι θα κάνεις όταν ήδη το εργοστάσιο δεν έχει να σε καλύψει με τα απαιτούμενα κυλίνδρους και πιστόνια ? Ξέρεις ήδη πολύ καλά τι θα το κάνεις τότε ...Bon voyage

 
Τελευταία επεξεργασία:

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.652
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Ώρε μπουκλε'ι'ρο, αυτό είναι που σε ρωτάω.Γιατι αναφέρεται με τέσσερις διαφορετικούς κωδικούς,αφού δεν είναι οβερσαιζ.??Πως το ξέρεις ώρε.Το μαγικό χάρισμα έχεις?Όσο για το άλλο που λες εννοειται πως ξέρω που θα το βάλω,γιατί με βλέπω να το κρατάω εσαεί,σαν δεύτερη μοτό για τις δουλειές μέσα στην πόλη.Οσο κρατήσει,και με την απαλή χρήση που του κάνω σίγουρα θα κρατήσει.Viva aprileiros.
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Υποθετικά.
Έχω δει σε άλλες μάρκες στον ίδιο κωδικό να δίνουν
Α)σκέτο πιστόνι
Β)με χούφτες
Β) με ελατήριο
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Ίσως μια αντιπροσωπεία η ένα εξουσιοδοτημένο σε κατατοπίσει για το τι ακριβώς σημαίνουν οι διαφορετικοί κωδικοί
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.652
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Ίσως μια αντιπροσωπεία η ένα εξουσιοδοτημένο σε κατατοπίσει για το τι ακριβώς σημαίνουν οι διαφορετικοί κωδικοί
Aυτο φοβαμαι,οτι θα με κατατο-πισω-ουν Tooth
 

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex
Για να μην τσακωνόμαστε όποιος ενδιαφέρεται να πάρει σε ένα σοβαρό ρεκτιφιε (ωμέγα, δράκος, κλπ) και να ρωτήσει για το αν παίρνει ρεκτιφιε ο κύλινδρος με nicasil. Χέστηκε η φοράδα στο αλώνι μη χάσουμε την επίστρωση νικελίου της τάξης των μικρομετρων. Τα άλλα που δεν έχουν βαφει με nicasil τι παθαίνουν δηλαδή; Απλά αυτοί που τους λένε ότι δεν παίρνει είναι επειδή δεν γίνεται να ξαναμπει nicasil καθως γίνεται με ειδική βαφή στο χιτωνιο. Το καλό ρεκτιφιε θα βρει πιστόνι oversized σφυρηλατο να ταιριάξει, ακόμα και αν είναι από άλλο μοντέλο. Αρκεί να έχει πάχος αρκετό για να ανοίξει το χιτωνιο. Αλλιώς αλλάζουμε και το χιτωνιο και βάζουνε μαμά πιστόνι. Παίρνεις σετ πιστονι-χιτωνιο χωρίς nicasil. Συνιστω καλύτερα βέβαια σετ χιτωνιο πιστόνι, όταν έρθει αυτή η ώρα για πολλούς λόγους.

Sent from my A80Pro using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Βρε παναη, το νικαζιλ θα αργήσει πολύ να φθαρεί, γι αυτό το βάζουν.
Με τα χλμ που έχεις... Δεν βλέπω να το καταφέρνεις..
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.652
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Βρε παναη, το νικαζιλ θα αργήσει πολύ να φθαρεί, γι αυτό το βάζουν.
Με τα χλμ που έχεις... Δεν βλέπω να το καταφέρνεις..
Θα έχω πάει εγώ επάνω για επίστρωση νικαζιλ μέχρι να φθαρεί αυτό.χααχααα.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Για να μην τσακωνόμαστε όποιος ενδιαφέρεται να πάρει σε ένα σοβαρό ρεκτιφιε (ωμέγα, δράκος, κλπ) και να ρωτήσει για το αν παίρνει ρεκτιφιε ο κύλινδρος με nicasil. Χέστηκε η φοράδα στο αλώνι μη χάσουμε την επίστρωση νικελίου της τάξης των μικρομετρων. Τα άλλα που δεν έχουν βαφει με nicasil τι παθαίνουν δηλαδή; Απλά αυτοί που τους λένε ότι δεν παίρνει είναι επειδή δεν γίνεται να ξαναμπει nicasil καθως γίνεται με ειδική βαφή στο χιτωνιο. Το καλό ρεκτιφιε θα βρει πιστόνι oversized σφυρηλατο να ταιριάξει, ακόμα και αν είναι από άλλο μοντέλο. Αρκεί να έχει πάχος αρκετό για να ανοίξει το χιτωνιο. Αλλιώς αλλάζουμε και το χιτωνιο και βάζουνε μαμά πιστόνι. Παίρνεις σετ πιστονι-χιτωνιο χωρίς nicasil. Συνιστω καλύτερα βέβαια σετ χιτωνιο πιστόνι, όταν έρθει αυτή η ώρα για πολλούς λόγους.

Sent from my A80Pro using Tapatalk

Η ερώτηση ήτανε συγκεκριμένη όμως για το .... "αν παίρνει ρεκτιφιε το Νικασιλ".
Τώρα άμα εσύ , ο Δράκος κι ο κάθε ... Γιαγκούλας νομίζετε ότι μπορεί να βάζεις τυχαίο ρεκτιφιαρισμενο εμβολο-χιτωνιο στην ακριβοπληρωμένη μοτοσυκλέτα σου ... ιδού η Ρόδος ....! abcde
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Η ερώτηση ήτανε συγκεκριμένη όμως για το .... "αν παίρνει ρεκτιφιε το Νικασιλ".
Τώρα άμα εσύ , ο Δράκος κι ο κάθε ... Γιαγκούλας νομίζετε ότι μπορεί να βάζεις τυχαίο ρεκτιφιαρισμενο εμβολο-χιτωνιο στην ακριβοπληρωμένη μοτοσυκλέτα σου ... ιδού η Ρόδος ....! abcde
Κι άμα τα κλάσει ,τι ακαντσσ ,ακαντσσ να μαλωήσσ;
 
Top Bottom