ακομα μια απόδειξη πως το κρανος σώζει ζωές !!!

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.187
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Ολόκληρο αυτοκίνητο πέρασε πάνω από το κεφάλι του άτυχου μοτοσικλετιστή




Η στιγμή είναι το λιγότερο ιδιαίτερη, καθώς οι μπροστινοί τροχοί ενός τζιπ περνούν πάνω από το κρανίο του μοτοσικλετιστή.

Ο αναβάτης έχασε τον έλεγχο της μηχανής του και σωριάστηκε στον δρόμο, μη δίνοντας περιθώριο αντίδρασης στον οδηγό του μαύρου SUV να φρενάρει έγκαιρα.



Ο άτυχος άντρας αποδείχτηκε τελικά τυχερός, καθώς γλίτωσε τη ζωή του από το τραγικό ατύχημα που έλαβε χώρα στη Μανίλα των Φιλιππίνων.

Και είχε το κράνος να ευχαριστεί εδώ. Όπως δήλωσε ο Jovan Cassiro που τράβηξε το βίντεο: «ο μοτοσικλετιστής ήταν σοκαρισμένος και τραυματισμένος, αλλά ήταν εντάξει. Σηκώθηκε και πήγε στην άκρη του δρόμου περιμένοντας το ασθενοφόρο»…


newsbeast.gr
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Ολόκληρο αυτοκίνητο πέρασε πάνω από το κεφάλι του άτυχου μοτοσικλετιστή




Η στιγμή είναι το λιγότερο ιδιαίτερη, καθώς οι μπροστινοί τροχοί ενός τζιπ περνούν πάνω από το κρανίο του μοτοσικλετιστή.

Ο αναβάτης έχασε τον έλεγχο της μηχανής του και σωριάστηκε στον δρόμο, μη δίνοντας περιθώριο αντίδρασης στον οδηγό του μαύρου SUV να φρενάρει έγκαιρα.



Ο άτυχος άντρας αποδείχτηκε τελικά τυχερός, καθώς γλίτωσε τη ζωή του από το τραγικό ατύχημα που έλαβε χώρα στη Μανίλα των Φιλιππίνων.

Και είχε το κράνος να ευχαριστεί εδώ. Όπως δήλωσε ο Jovan Cassiro που τράβηξε το βίντεο: «ο μοτοσικλετιστής ήταν σοκαρισμένος και τραυματισμένος, αλλά ήταν εντάξει. Σηκώθηκε και πήγε στην άκρη του δρόμου περιμένοντας το ασθενοφόρο»…


newsbeast.gr[/QU

Ούτε ένα μέτρο χωρίς κράνος......
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Αν και.δεν φαίνεται να περνάει πανω απο το κεφάλι του, δεν φαίνεται δηλαδή να αναπηδαει,αλλά να σπρώχνει το κεφάλι και γλιστρώντας αυτό μεταξύ ρόδας και δρόμου να παραμερίζει.
Το κράνος τον έσωσε δις.
Μια όπως έπεσε με τα μούτρα και μια όπως τον χτύπησε η ρόδα του τζιπ.
Δεν χρειάζονται βίντεο (/γνώμη μού) με περιστατικά όπου το κράνος σώζει, αυτοι που φοράνε ξέρουν.
Χρειάζονται βίντεο και εικόνες οπου ΔΕΝ σώθηκαν γιατί ΔΕΝ φόραγαν κράνος.
Πως κανουν τελευταία με τα πακέτα των τσιγάρων ?
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Αντιγράφω από Wikipedia.

Λοβοτομή (από τα λοβός + τομή, δηλ. κοπή του λοβού) ονομάζεται η χειρουργική διαδικασία κατά την οποία καταστρέφονται τμήματα του μετωπιαίου λοβού του εγκεφάλου σε άτομα με διανοητικές διαταραχές ή ψυχικές ασθένειες, με σκοπό την εξάλειψη των συμπτωμάτων τους.
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

well know member
Δημοσιεύσεις
2.375
Ηλικία
50
Περιοχή
Κρανίδι Αργολίδας. Φωκιανό Αρκαδίας.
Μοτοσυκλέτα
ΚΤΜ 640 ADV (07)
YAMAHA YZF600R (97) Thundercat
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης
Περιοχή
Κρανίδι Αργολίδας.
Η ζωή είναι μικρή Μηχανή και Κράνος πάνε μαζί !!!
Το νου μας ...
 

grigoris gs

well know member
Δημοσιεύσεις
3.508
Ηλικία
52
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GS ADVE
Όνομα
ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Δυστηχως καθε μερα βλεπουμε το κρανος να ειναι αξεσουαρ αγκωνα αντι για το κεφαλι.
Οσο δεν υπαρχει παιδεια και το βλεπουν ως αναγκαιο κακο για να μην φανε κληση δεν βλεπω φως στο τουνελ .

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ANGELO

member
Δημοσιεύσεις
1.137
Ηλικία
51
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Μοτοσυκλέτα
YAMAHA MT07
Όνομα
ΑΓΓΕΛΟΣ
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Εγώ τσακώθηκα με το γιο μου γιατί ενώ ήθελε να τον κατεβάσω στο κέντρο με τη γιαπωνέζα, αρνήθηκε πεισματικά να πάρει κράνος μαζί του. Τότε κι εγώ αρνήθηκα να τον κατεβάσω.

Το κράνος είναι επιβεβλημένο από τη στιγμή που καβαλάς μηχανή, είτε σαν οδηγός είτε συνοδηγός. Bike
 

grigoris gs

well know member
Δημοσιεύσεις
3.508
Ηλικία
52
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GS ADVE
Όνομα
ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Απλα παραθετω φωτο απο το πως ερχεται βολτες ή παει καπου μαζι μου η κορη μου ετσι για να γινεται κουβεντα (κρανος παντελονι μηχανης μποτακια ή μποτες και γαντια ) εδω και εξι χρονια της πιπιλιζω το μυαλο και της δειχνω βιντεακια με ατυχηματα χωρις κρανος. Η οδηγικη παιδεια ξεκιναει απο μας τους ιδιους !!!! Με ενδιαφερει πρωτιστως οταν θα ανεβαινει σε αλλα μηχανακια γιατι αυτο θα γινει ή οταν παρει το δικο της γιατι ουτε αυτο το γλιτωνω αφου βλεπει εμενα και καβαλαω τουλαχιστον να της εχει γινει βιωμα η χρηση κρανους και τα μποτακια !!!


Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.534
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Το αστειο ειναι οτι προσπαθουμε ολοι εμεις να φυλαξουμε τα κεφαλια ολων των ανεγκεφαλων.Νομιζω τελικα οτι εμεις εχουμε το προβλημα που δεν καταλαβαινουμε το ματαιο αυτης της προσπαθειας.
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.187
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
απλά υπενθυμίσεις μεταξύ μας κανουμε Πάνο

Το αστειο ειναι οτι προσπαθουμε ολοι εμεις να φυλαξουμε τα κεφαλια ολων των ανεγκεφαλων.Νομιζω τελικα οτι εμεις εχουμε το προβλημα που δεν καταλαβαινουμε το ματαιο αυτης της προσπαθειας.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Εγώ τσακώθηκα με το γιο μου γιατί ενώ ήθελε να τον κατεβάσω στο κέντρο με τη γιαπωνέζα, αρνήθηκε πεισματικά να πάρει κράνος μαζί του. Τότε κι εγώ αρνήθηκα να τον κατεβάσω.

Το κράνος είναι επιβεβλημένο από τη στιγμή που καβαλάς μηχανή, είτε σαν οδηγός είτε συνοδηγός. Bike
Εύγε "Αγγελε...Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon
 
Top Bottom