Χορδές για κλασσική κιθάρα

bugsbunny

new member
Δημοσιεύσεις
300
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
VOGE 500 DS
Όνομα
George
καλησπέρα σύντροχοι,
είμαι παντελώς άσχετος με μουσική, δηλ δεν πάιζω κάπιο όργανο, αλλά απο ότι έχω διαβάσει πολλοί εδώ το κατέχετε.
Ο μικρός μου λοιπόν του αρέσει η κιθάρα, ζήτησε του πήρα, τον έβαλα στο ωδείο κτλ
Χθες ξαφνικά του κόπηκε μια χορδή, η ΡΕ αν δεν κάνω λαθος, πράγμα του απ' ότι διάβασα συμβαίνει καμιά φορά. Μέχρι τώρα του έχω αλλάξει μερικές φορές και εγώ και ο δάσκαλος, αλλλά δεν έτυχε να πάω εγώ να αγοράσω, του είχανε δώσει 2-3 set μαζί με την κιθάρα και όλο και είχαμε, αλλά τώρα τελείωσαν Bcdef
Λόγο της κατάστασης δεν μπορώ να πάω σε κατάστημα Bcdef να πάρω χορδές, και είπα να κοιτάξω διασυκτιακά.... χαχαχαχαχα τι το θελα.... πελάγωσα, μάρκες, πάχος χορδής, υλικό, περιέλιξη, και το κυριότερο tension low, standard, high
τι κάνω ρε παιδιά?
το παιδί δεν μπορεί ακόμα να έχει άποψη απο μένα περιμένει, έστειλε όμως μνμ στο καθηγητή του και ελπίζω ότι θα μας κατευθύνει
εσείς όμως μπορείτε να μου προτείνετε κάτι?
έτσι για να μαθαίνουμε
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Αν ξέρεις το εύρος πάχους της εξάδας (πχ απο 28 εώς 43 ή απο 29 έως 45) θα πάρεις το πάχος χορδής που πρέπει απο την ποιο φτηνή που θα βρεις. Είναι όπως τα γρανάζια της μοτοσυκλέτας. Πρέπει να ταιριάζει το εύρος όταν προσθέτεις μία, για έχεις καθαρό ήχο.

Αν δεν γνωρίζεις εύρος πάχους, άλλαξε τις όλες με επώνυμο σετ και συμπλήρωνε με εκείνο.

Προτείνω D'addario ή Ernie Ball απο επώνυμες
Απο φτηνοκινέζικες οι καλύτερες (υποφερτές) είναι οι Alice music
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Να ρωτήσω κάτι;
Ο μικρός ζήτησε να μάθει κλασική κιθάρα ή γενικά κιθάρα και επέλεξες να τον στείλεις κλασσική;
Τον ρώτησες για ποιον λόγο θέλει να μάθει κιθάρα και ποια τραγούδια φαντάζεται πως θέλει να παίξει αργότερα όταν μάθει;
 

bugsbunny

new member
Δημοσιεύσεις
300
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
VOGE 500 DS
Όνομα
George
Αν ξέρεις το εύρος πάχους της εξάδας (πχ απο 28 εώς 43 ή απο 29 έως 45) θα πάρεις το πάχος χορδής που πρέπει απο την ποιο φτηνή που θα βρεις. Είναι όπως τα γρανάζια της μοτοσυκλέτας. Πρέπει να ταιριάζει το εύρος όταν προσθέτεις μία, για έχεις καθαρό ήχο.

Αν δεν γνωρίζεις εύρος πάχους, άλλαξε τις όλες με επώνυμο σετ και συμπλήρωνε με εκείνο.

Προτείνω D'addario ή Ernie Ball απο επώνυμες
Απο φτηνοκινέζικες οι καλύτερες (υποφερτές) είναι οι Alice music
Αν τα διάβασα καλά στην κλασσική δεν παίζει τόσο το εύρος, είναι standard, αλλά το tension των χορδών
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Αν τα διάβασα καλά στην κλασσική δεν παίζει τόσο το εύρος, είναι standard, αλλά το tension των χορδών
Το εύρος σίγουρα δεν είναι στανταρ.
Αλλα για το αν παίζει περισσότερο το tension δεν το ξέρω. Απο κλασικές κιθάρες ψιλά πράγματα
 

bugsbunny

new member
Δημοσιεύσεις
300
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
VOGE 500 DS
Όνομα
George
Να ρωτήσω κάτι;
Ο μικρός ζήτησε να μάθει κλασική κιθάρα ή γενικά κιθάρα και επέλεξες να τον στείλεις κλασσική;
Τον ρώτησες για ποιον λόγο θέλει να μάθει κιθάρα και ποια τραγούδια φαντάζεται πως θέλει να παίξει αργότερα όταν μάθει;
Ηλεκτρική ζήτησε, συμφωνήσαμε να ξεκινήσει (πριν 4 χρόνια αυτά) με κλασσική και μετά αν το επιθυμεί πάει και σε ηλεκτρική
Του αρέσει όμως και δεν το κάνει "αγγαρεία" νομίζω την έχει αγαπήσει την κλασσική
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ναι, κλασσική
Απο κλασσικη κιθαρα δεν ξερω ..
θα επαιρνα ενα σετακι medium tension ως 10 ευρω μαξ.
labella, pyramid, ghs ειναι επωνυμες.
οι daddario εδω ελλαδα ειναι ακριβες..ενω στο αμερικα πολυ φθηνες..

εχω κολλητο luthier κατασκευαζει κλασσικες κιθαρες...θες να του στειλω μνμ?
ειναι σοβαρος παιχτης ο μικρος?
 
Τελευταία επεξεργασία:

bugsbunny

new member
Δημοσιεύσεις
300
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
VOGE 500 DS
Όνομα
George
Απο κλασσικη κιθαρα δεν ξερω ..
θα επαιρνα ενα σετακι medium tension ως 10 ευρω μαξ.
labella, pyramid, ghs ειναι επωνυμες.
οι daddario εδω ελλαδα ειναι ακριβες..ενω στο αμερικα πολυ φθηνες..

εχω κολλητο luthier κατασκευαζει κλασσικες κιθαρες...θες να του στειλω μνμ?
ειναι σοβαρος παιχτης ο μικρος
Ευχαριστώ πολύ Μπάμπη,
είναι λίγο νωρίς για να πω αν είναι σοβαρός παίχτης, κρατάω την καλή σου διάθεση, ελπίζω στο μέλλον να σου ζητήσω αυτή την επαφή
 
Top Bottom