Σάββατο 24/2/24 βολτίτσα στην Πελλοπόνησο

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.673
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Ορμώμενος από βολτίτσα που προτάνθηκε αλλού αλλά τελικώς ακυρώθηκε, σκοπεύω άνευ απροόπτου και καιρού επιτρέποντος (οι προβλέψεις το δίνουν οκ) να κάνω αύριο μια ελαφρώς σιδηρόκολη διαδρομούλα στην Πελλοπόνησο.

Η ιδέα είναι από ΠΕΟ προς ισθμό, από Χιλιομόδι προς Άργος, την παραλιακή προς Λεωνίδιο, άνοδο στον Κοσμά, κάθοδος προς Σπάρτη, ΠΕΟ προς Τρίπολη, Αχλαδόκαμπο προς Άργος και επιστροφή από παλαιά από εκεί.

Για να βγούν τα χιλιόμετρα πριν βραδιάσει πολύ σκοπεύω να το κάνω με ολίγες και όχι μεγάλης διάρκειας στάσεις για καφέδες και φαϊ.

Ενδεικτική διαδρομή θα είναι κάτι τέτοιο (δεν κάθησα να το βγάλω με μεγάλη λεπτομέρεια ακόμα για το Garmin):

https://maps.app.goo.gl/reED8qrwm2WVmDry7

και συνολικά χλμ λίγο πάνω από 500 ......

Έτεροι μαζόχες σπεύσατε !!!!
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.167
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Άγγελε έχω την μπουμπού ....για σπα .....γενικό καλοπισμο κλπ κλπ

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.673
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Άγγελε έχω την μπουμπού ....για σπα .....γενικό καλοπισμο κλπ κλπ

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μπρος στα κάλλη τι είναι ο πόνος (της διαδρομής) !
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.673
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Σημείο συνάντησης στο πάρκινγκ λίγο πριν τα διόδια Ελευσίνας, με αναχώρηση στις 09:00 αν τελικώς ενδιαφερθεί κανείς από εδώ.
Λόγω των κακών μοτο-παρεών που διατηρώ, βάσει των μέχρι στιγμής συμμετεχόντων μας βλέπω όχι 500+ αλλά 1000+ να γράφουμε αύριο ….
(θα του κάνω εκπληξούλα όμως, δεν θα έχω μαζί διαβατήριο ….. αχαχαχαχ).
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Να μην μπορούμε να ησυχάσουμε μια φορά σαν άνθρωποι ... όλο και κάποιος θα πετάγεται για βόλτα ... και 'μεις θα πρέπει να τον ακολουθήσουμε ... δηλαδή βαρατε με κι ας κλαίω ...!Rolling

Μεσα. Giving
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.673
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Να μην μπορούμε να ησυχάσουμε μια φορά σαν άνθρωποι ... όλο και κάποιος θα πετάγεται για βόλτα ... και 'μεις θα πρέπει να τον ακολουθήσουμε ... δηλαδή βαρατε με κι ας κλαίω ...!Rolling

Μεσα. Giving

Απλά προειδοποιώ πως ο έτερος καπαδόκης είναι ο Μαγγελάνος (ο original όχι ο σικέ) οπότε αντιλαμβάνεσαι ..........

ToothDancingToothDancing
 

Face

member
Δημοσιεύσεις
669
Ηλικία
55
Περιοχή
ATHENS
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI V-strom 650 XT
Όνομα
NIKOS
Απλά προειδοποιώ πως ο έτερος καπαδόκης είναι ο Μαγγελάνος (ο original όχι ο σικέ) οπότε αντιλαμβάνεσαι ..........

ToothDancingToothDancing
Κοιτα Αγγελε λεω να σηκωθω λιγο νωρις να παω μεχρι Σερβια να γυρισω απο Ιταλια, να πεταχτω λιγο Αιγυπτο,
και να σας πετυχω για καφε στους Μυλους........RollingRollingRolling.
(θα κατουρηθω μονος μου)abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.836
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Πάντως τα κλειδιά για το camp θα τα έχω μαζί για παν ενδεχόμενο .........
Εγώ παντως θα άφηνα κλειδί κάτω από το χαλάκι ή στην γλάστρα δίπλα!

ποτε δεν ξες…!!!
RollingRolling
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.673
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Κοιτα Αγγελε λεω να σηκωθω λιγο νωρις να παω μεχρι Σερβια να γυρισω απο Ιταλια, να πεταχτω λιγο Αιγυπτο,
και να σας πετυχω για καφε στους Μυλους........RollingRollingRolling.
(θα κατουρηθω μονος μου)abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
Γατάκι ....
Λεωνίδιο ο πρώτος καφές, σιγά μη σταματήσουμε Μύλους !
Σιδηρόκωλη ρεεεεεεεεεε !!!!!!

Φέρε και κάνα αραβικό κεμπάπ από Καϊρο !
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Ωραία η βόλτα , δηλαδή το γαλακτομπούρεκο στον Κοσμά .... γιατί μια μικρή μπόρα αργότερα προς Τρίπολη μας πέτυχε ... μπουκωμενους όμως με κάτι μπριζόλες στο γνωστό μαγερικο του Αρδαμη στις Καρυές.





 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.167
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Ευχαριστώ τους συμμετέχοντες, με το καλό στα επόμενα (έμεινε και το Φωκιανό - Κυπαρίσσι χρεωστούμενο) !

Smileys drinking beer Emoticon
Μπράβο Άγγελε ωραία γυροβολιά....σωστότατο και επιβαλόμενο το γαλακτομπουρεκο εκεί πέρα....
Απλά ο φωκιαανος-κυπαρίσι θέλει ανοιχτό καιρό και λίγο πιο μετά όταν έχει ανοίξει ο καιρός και έχει μεγαλώσει και η μέρα (άποψη μου) ....

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.673
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Μπράβο Άγγελε ωραία γυροβολιά....σωστότατο και επιβαλόμενο το γαλακτομπουρεκο εκεί πέρα....
Απλά ο φωκιαανος-κυπαρίσι θέλει ανοιχτό καιρό και λίγο πιο μετά όταν έχει ανοίξει ο καιρός και έχει μεγαλώσει και η μέρα (άποψη μου) ....

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για το γαλακτομπούρεκο ένα θα ειπώ .....
Η ζωή είναι γλυκιά και ημείς διαβητικοί !!!!!! Banging head

Για τη διαδρομή Φωκ - Κυπ σαφώς και έτσι είναι, βέβαια όταν ήμασταν Λεωνίδιο, είχε κάτι λιακάδες από εδώ μέχρι απέναντι (quoting Face !) και θερμοκρασία 20,5 βαθμούς. Οπότε πιστεύω πως μια χαρά θα ήταν - απλά θα πρόσθετε ολίγα (γκουχ γκουχ) χλμ παραπάνω.

Κατά την άνοδο στον Κοσμά και δη στα υψηλότερα επήλθε η αλλαγή στο σκηνικό: Μέσα στα σύνεφα και θερμοκρασία στους 10 (ή και λίγο παρακάτω) βαθμούς !!!!
Στο μετέπειτα κομμάτι, εμείς δεν πετύχαμε βρόχα πουθενά, αλλά ακολουθήσαμε μερικώς άλλη διαδρομή από τα παιδιά αποφεύγοντας Τρίπολη .
Οι προβλέψεις έτσι και αλλιώς έδιναν σταδιακά πιο κλειστό καιρό προς το βράδυ.
 
Top Bottom