Ρύθμιση στα φώτα του Address

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Καλησπέρα παίδες!

Με αφορμή τα λόγια του @Ωmega και για να ξέρω και τι να κάνω σε περίπτωση που τα φώτα είναι ψηλά έχω το εξής ερώτημα:

Το Αddress κανονικά έχει ένα ρυθμιστήρι κάτω απο το φανάρι για να ελέγχεις το ύψος απο τα φώτα του. Εμένα ωστόσο πριν 3 χρόνια σε ατύχημα που είχα έσπασε αυτός ο μηχανισμός δεν υπάρχει πλέον πάνω στο παπί.

Υπάρχει τρόπος να τα χαμηλώσω και χωρίς αυτόν τον μηχανισμό; Σε περίπτωση δηλαδή που τα δοκιμάσω αντικριστά με άλλο αμάξι και χτυπάνε τον οδηγό να τα ρεγουλάρω λίγο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Καλησπέρα παίδες!

Με αφορμή τα λόγια του @Ωmega και για να ξέρω και τι να κάνω σε περίπτωση που τα φώτα είναι ψηλά έχω το εξής ερώτημα:

Το Αddress κανονικά έχει ένα ρυθμιστήρι κάτω απο το φανάρι για να ελέγχεις το ύψος απο τα φώτα του. Εμένα ωστόσο πριν 3 χρόνια σε ατύχημα που είχα έσπασε αυτός ο μηχανισμός δεν υπάρχει πλέον πάνω στο παπί.

Υπάρχει τρόπος να τα χαμηλώσω και χωρίς αυτόν τον μηχανισμό; Σε περίπτωση δηλαδή που τα δοκιμάσω αντικριστά με άλλο αμάξι και χτυπάνε τον οδηγό να τα ρεγουλάρω λίγο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Τάσο το αν ρυθμίζει μόνο άμα το λύσεις θα το δεις, μήπως μπορείς να κάνεις δουλειά με τον μηχανισμό !!
Ανάλογα φυσικά και τι έχει σπάσει και πως το έχουν σταθεροποιησει, αν πχ το έχουν πλακώσει στη μαστίχα που βάζουν οι φαναρτζιδες, τότε είναι ζόρικα τα πράγματα!
Αλλά το βασικότερο που πρέπει να δεις, είναι η λάμπα που έβαλες, είτε είναι Led, είτε xenon, είτε απλή αλογόνου να κάθετε στη σωστή θέση της, δηλαδή η πηγή φωτός μέσα στο φανάρι να είναι σε συγκεκριμένο σημείο !! Συνήθως είναι στάνταρ αυτά, αλλά κάποια (ως αρκετά κινεζικα) εε όσο να είναι ξεφεύγουν λίγο!!
Αν η λάμπα δεν κάτσει σωστά εκεί που πρέπει μέσα στο φανάρι δεν πρόκειται ποτέ να έχει σωστή δέσμη και η θα στραβωνει τους απέναντι η θα αφήνει σκιές στο δρόμο !!
Το ποσό σωστά θα φέγγει ένα φανάρι το καθορίζει το κάτοπτρο και όχι η λάμπα!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.500
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Σιγουρα μπορεις να κανεις δουλεια με ενα κατσαβιδι.Μπορει να εσπασε ο ρυθμιστης εξωτερικα αλλα οχι και το υπολοιπο συστημα.
 

rantanplan

member
Δημοσιεύσεις
864
Ηλικία
55
Περιοχή
φραπεδούπολη, χαλλλλαρά,
Μοτοσυκλέτα
ένα από αυτά που φτιάχνουν αυτοί με τα πιάνα...
Όνομα
Γιώργος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Αν η λάμπα δεν κάτσει σωστά εκεί που πρέπει μέσα στο φανάρι δεν πρόκειται ποτέ να έχει σωστή δέσμη και η θα στραβωνει τους απέναντι η θα αφήνει είχαν κσκιές στο δρόμο !!
Το ποσό σωστά θα φέγγει ένα φανάρι το καθορίζει το κάτοπτρο και όχι η λάμπα!!
Greeting
Σωστά, όταν είχα πάρει το cbf φορούσε λάμπες xenon, και μου έλεγε πόσο καλά φέγγουν, με συνοπτικές διαδικασίες βγήκαν........ και για να τα ξαναρυθμίσω έφαγα πολλές ώρες, δέν είναι τυχαίο που τα εργοστασιακά xenon έχουν άλλα κάτοπτρα(προτζεκτορες)
οδηγώντας πολλές ώρες βράδυ μου είναι πολύ ενοχλητικό να με τυφλώνουν τα απέναντι φώτα,
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Greeting
Σωστά, όταν είχα πάρει το cbf φορούσε λάμπες xenon, και μου έλεγε πόσο καλά φέγγουν, με συνοπτικές διαδικασίες βγήκαν........ και για να τα ξαναρυθμίσω έφαγα πολλές ώρες, δέν είναι τυχαίο που τα εργοστασιακά xenon έχουν άλλα κάτοπτρα(προτζεκτορες)
οδηγώντας πολλές ώρες βράδυ μου είναι πολύ ενοχλητικό να με τυφλώνουν τα απέναντι φώτα,
Γιαυτό υπάρχει νόμος για τα xenon όσα βγαίνουν εργοστασιακά, να ρυθμίζεται αυτόματα η δέσμη στο δρόμο όσο και αν φορτωθεί το όχημα και να έχουν σύστημα πλύσης φανών !!
Ενοχλητικό και επικίνδυνο εφόσον δεν βλέπεις αν σε στραβωνει ο απέναντι !! Μπορεί να προκαλέσουν ατύχημα χωρίς να το ξέρουν !!
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Χαίρομαι γιατί ο Τάσος καταλαβαίνει κι αμέσως μπήκε στη διαδικασία να τσεκάρει...
Praising


Συμβατικά φώτα η βελτιωμένα,εκεί έξω,ενός μεγάλου ποσοστού οχημάτων βαράνε στον γάμο του Καραγκιόζη και ΔΕΝ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ.

Τους περνούν και ΚΤΕΟ.
Angry old man
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Ο Τάσος είναι από τους μοτοσυκλετιστες που αγαπάνε το δίκυκλο και το σέβονται, όπως σέβεται και όλους τους υπόλοιπους που κυκλοφορούν επάνω στο δρόμο, σπάνια ακούς κάποιον να λέει πχ ότι έβαλε καινούρια φώτα αλλά θέλει να τα ρυθμίσει σωστά να μην στραβωνει τους απέναντι, οι περισσότεροι, καινούρια φωτα/βλέπω μια χαρα/κλαϊν όλα τ άλλα. abcdefghgk
έχει πάρει σωστές βάσεις και μπράβο του,
Θα το ψάξει και θα το βελτιώσει στο σωστότερο αποτέλεσμα!!!
Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon
Αναμένουμε αποτελέσματα :D:D:D
 
Τελευταία επεξεργασία:

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Έχω νέα!

Δεν μπήκα να απαντήσω βέβαια γιατί τώρα μετά την δουλειά βρήκα χρόνο επιτέλους.

Χθες βράδυ έκανα την δοκιμή τελικά εγω και ο πατέρας μου. Ο πατέρας μου πάρκαρε το αμάξι στην μια μεριά του πάρκινγκ. Έβαζα το μηχανάκι ανα 10μ περίπου κάθε φορά. Συνολικά απο την μια μεριά στην άλλη είναι 30μ περίπου άρα 3 θέσεις για το Address ενώ το αμάξι σταματημένο με σβηστά φώτα προφανώς. Η μικρή σκάλα στα 10μ που είναι το πιο κοντινό σενάριο χτυπάει μέχρι το ταμπλό περίπου αλλά ΌΧΙ τον οδηγό κατάμουτρα. Στα 20 και 30 μέτρα είναι μια χαρά. Στα 20μ χτυπάει μέχρι το καπό και στα 30 δεν χτυπάει καν πάνω στο αμάξι. Η μεγάλη σκάλα ωστόσο και στις 3 θέσεις χτυπούσε κατευθείαν τον οδηγό στα μάτια. Μιας και ήτανε βράδυ δεν έκατσα να κάνω κάτι λόγω κούρασης και προφανώς γιατί δεν είχα φως να βλέπω τι κάνω.

Σήμερα πρωί σηκώθηκα πριν την δουλειά και έλυσα την μάσκα μπροστά χωρίς να χρειαστεί να βγάλω όλο όλο το φανάρι που είναι με σιλικόνη. Τελικά ο @Pan-dvs είχε δίκιο, το ρυθμιστήρη απ εξω έχει σπάσει αλλά ο μηχανισμός μέσα όχι! Λειτουργεί με βίδα που έχει και ελατήριο γύρω της σαν αυτές που έχουν τα καρμπυρατέρ πάνω τους...απο οτι φαίνεται αυτό πρέπει να είχε άλλες 2 βίδες οι οποιες στο τρακάρισμα έφυγαν μιας και κυρίως η μάσκα του φαναριού και τον φλας χτυπήθηκαν αρκετά τότε...η μια κάτω απο το φανάρι κάθετα, να σπρώνει μια οριζόντια και μετά να σπρώχνει κάθετη μικρότερη. Αναγκαστικά με μικρό κατσαβίδι. Αριστερά = χαμηλότερα και δεξιά = πιο ψηλά.

Με λίγες βασικές γνώσεις πρακτικής φυσικής, για να μειώσεις το ύψος των φώτων για την μεγάλη σκάλα σε μισό μέτρο πιο κάτω περίπου έτσι ώστε να μην βαράει κατάματα τον οδηγό, δεν θέλει πάνω απο 1 στροφή της βίδας. Μισή στροφή σχεδόν για την ρύθμιση και μιας και ο πατέρας μου έλειπε, έβαλα εγω το αυτοκίνητο στην άκρη του πάρκινγκ με όπισθεν και έβαλα το μηχανάκι στις ίδες θέσεις. Μέρα βέβαια, αλλά δεν με τύφλωνε στα 30 με 20 μέτρα, φαίνεται να χτυπάει στο ήψος των χεριών περίπου έτσι όπως το κόβω...απο τα 15 περίπου μέτρα και μετά αναγκαστικά χτυπάει, αλλά αμα τα κατεβάσω περισσότερο η μεγάλη σκάλα δεν θα φέγει μακριά, εξάλλου και με αλογόνου λάμπες που είχα σε θεοσκόταδο με μεγάλη σκάλα όταν πλησίαζε όχημα πάντα έκλεινα την μεγάλη σκάλα και την άναβα ξανά μετά.

Τουλάχιστον σε μακρινή απόσταση ο άλλος δεν θα με καταρριέται πλέον. Έδεσα ξανά την μάσκα και πλέον καλές μου βόλτες.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.500
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Ενας πρακτικος τροπος για να τσεκαρεις αν ειναι ψηλα τα φωτα σου.

Αν εισαι στα 15 μετρα πισω απο ενα κανονικο επιβατικο να χτυπανε λιγο πιο κατω απο το πισω τζαμι του.Αν ειναι πιο ψηλα χτυπανε στον καθρεφτη και στραβωνετε ο οδηγος.Αν τον στραβωνουμε απο πισω τον στραβωνουμαι και οταν τον εχουμε απεναντι μας.


κενή-πινακίδα-αριθμού-κυκλοφορίας-στο-πίσω-μέρος-ενός-μπεζ-148637973.jpg
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
@Pan-dvs Βρέθηκα και χθες βράδυ πίσω απο ένα ανάλογο αμάξι. Χτυπάνε στο ύψος του σήματος με την μάρκα πάνω άρα όντως λίγο πιο κάτω απο το πίσω τζάμι. Βέβαια δεν έχουν όλα τα αμάξια ίδιο ύψος, αλλά τα ρυθμίζεις κατά έναν μέσο όρο περίπου.
 
Top Bottom