Πολιτισμός !

jordano

member
Δημοσιεύσεις
619
Ηλικία
60
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
Ducati st2
Όνομα
.
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Να θεσπιστεί από το Μαιευτήριο υποχρεωτικό μάθημα το Θέατρο, η Μουσική, τα Ταξίδια
και η υποχρεωτική παρακολούθηση Αρχαίων παραστάσεων,
(όχι μόνο κατήχηση και αγιασμός κάθε εβδομάδα)

Εκεί - εδώ ειναι ο σπόρος αναγέννησης....

Σαλόνικα 2023 (Παραστάσεις που είδα)
Χθες: Ιππόλυτος,
Ηλέκτρα

Σήμερα :
Βατράχια

καλό βράδυ
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.412
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Εδώ αφαιρέσανε την Αστρονομία από τα μαθήματα Φυσικής.

Οι παραστάσεις αυτές είναι ανατριχίλα,εμπειρία ανεπανάληπτη.
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.667
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Εδώ αφαιρέσανε την Αστρονομία από τα μαθήματα Φυσικής.

Μαινόμενος Ορλάνδος επ αυτού ….. mountza 2mountza 2
Και ήταν και πολύ καλή προσπάθεια το τελευταίο βιβλίο που είχε διδαχθεί στη δευτεροβάθμια …… κρίμα !
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.489
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Γεγονός πως η σταδιακή πτώχευση στη θεματολογία της εκπαίδευσης (υποχρεωτικής και περαιτέρω) με έχει προβληματίσει ιδιαίτερα ως εμπλεκόμενο στο χώρο.

Εδω ισχυει το γνωστο η κοτα εκανε το αυγο,η το αυγο την κοτα?Στην συγκεκριμενη περιπτωση οι μαθητες το θελουν αυτο η η κοινωνια εκρινε οτι θα της ειναι πιο χρησιμη μια γενια ακαλλιεργητη?
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Εδω ισχυει το γνωστο η κοτα εκανε το αυγο,η το αυγο την κοτα?Στην συγκεκριμενη περιπτωση οι μαθητες το θελουν αυτο η η κοινωνια εκρινε οτι θα της ειναι πιο χρησιμη μια γενια ακαλλιεργητη?
απο ποτε αποφασιζουν οι μαθητες για την διδακτεα υλη?
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.489
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
απο ποτε αποφασιζουν οι μαθητες για την διδακτεα υλη?

Αρα καταληγουμε στο δευτερο? ...η κοινωνια εκρινε οτι θα της ειναι πιο χρησιμη μια γενια ακαλλιεργητη?
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Αρα καταληγουμε στο δευτερο? ...η κοινωνια εκρινε οτι θα της ειναι πιο χρησιμη μια γενια ακαλλιεργητη?
Η κοινωνια πως εμπλεκεται στην διδακτεα υλη??

Εγινε δημοψηφισμα και δεν το μαθαμε?
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.412
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Κάποιος "ριζοσπαστης" (μη χeσω) υπουργός αποφασιζει.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.489
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Η κοινωνια πως εμπλεκεται στην διδακτεα υλη??

Εγινε δημοψηφισμα και δεν το μαθαμε?
Απο την στιγμη που οι υπευθυνοι βγαζουν και βαζουν κατα την κριση τους και εμεις δεν βγαινουμε να πουμε ενα ωπα,συμπεραινω οτι αποδεχομαστε αυτη την τακτικη.
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.667
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Εδω ισχυει το γνωστο η κοτα εκανε το αυγο,η το αυγο την κοτα?Στην συγκεκριμενη περιπτωση οι μαθητες το θελουν αυτο η η κοινωνια εκρινε οτι θα της ειναι πιο χρησιμη μια γενια ακαλλιεργητη?

Θεωρώ φίλε ότι η κοινωνία ως (στατιστικό, όχι απόλυτο) σύνολο βολεύεται καθώς περισσότεροι μαθητές αποφοιτούν και εισάγονται στην τριτοβάθμια - και εξάγονται επίσης από αυτήν. Οι μαθητές με τη σειρά τους, βολεύονται τα μάλλα καθώς δεν μπορούν στις περισσότερες περιπτώσεις να δουν την βαθύτερη χρονικά προοπτική των ολοένα και πιο υποδεέστερων απολυτηρίων και πτυχίων τους. Οι εκάστοτε άρχοντες του υπουργείου παιδείας πουλάνε ριζοσπαστικές αλλάγές προς το χειρότερο κατά κανόνα αλλά και εξυπηρέτηση προς πολλαπλές κατευθύνσεις (μην ξεχνάμε και το εμπλεκόμενο χρήμα στο χώρο της παραπαιδείας, πλέον και στην τριτοβάθμια).
Αν ποτέ προταθεί και κάτι σωστό ως αλλαγή, χωλαίνει στην εφαρμογή του κατά μεγάλο βαθμό λόγω των αντιδράσεων του ίδιου του εκπαιδευτικού συστήματος και των εμπλεκόμενων σε αυτό.

Φαύλος κύκλος για τη ρήξη του οποίου δεν υπάρχει ούτε η πολιτική αλλά και ούτε η κοινωνική βούληση .......
(φυσικά και τοποθετώ στους υπέθυνους και το εκπαιδευτικό / ακαδημαϊκό προσωπικό - αν όχι στην ολότητά του, σε μεγάλο βαθμό τουλάχιστον)
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.489
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Θεωρώ φίλε ότι η κοινωνία ως (στατιστικό, όχι απόλυτο) σύνολο βολεύεται καθώς περισσότεροι μαθητές αποφοιτούν και εισάγονται στην τριτοβάθμια - και εξάγονται επίσης από αυτήν. Οι μαθητές με τη σειρά τους, βολεύονται τα μάλλα καθώς δεν μπορούν στις περισσότερες περιπτώσεις να δουν την βαθύτερη χρονικά προοπτική των ολοένα και πιο υποδεέστερων απολυτηρίων και πτυχίων τους. Οι εκάστοτε άρχοντες του υπουργείου παιδείας πουλάνε ριζοσπαστικές αλλάγές προς το χειρότερο κατά κανόνα αλλά και εξυπηρέτηση προς πολλαπλές κατευθύνσεις (μην ξεχνάμε και το εμπλεκόμενο χρήμα στο χώρο της παραπαιδείας, πλέον και στην τριτοβάθμια).
Αν ποτέ προταθεί και κάτι σωστό ως αλλαγή, χωλαίνει στην εφαρμογή του κατά μεγάλο βαθμό λόγω των αντιδράσεων του ίδιου του εκπαιδευτικού συστήματος και των εμπλεκόμενων σε αυτό.

Φαύλος κύκλος για τη ρήξη του οποίου δεν υπάρχει ούτε η πολιτική αλλά και ούτε η κοινωνική βούληση .......
(φυσικά και τοποθετώ στους υπέθυνους και το εκπαιδευτικό / ακαδημαϊκό προσωπικό - αν όχι στην ολότητά του, σε μεγάλο βαθμό τουλάχιστον)
Ειναι επομενως κατι που μας βολευει ολους,χωρις να σκεφτομαστε οτι αυτο το συστημα παραγει μονο τουβλα.Δυστυχως για μια ακομη φορα δεν βλεπουμε μακρια.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Εγώ πάντως τελειώνοντας το λύκειο, όχι μόνο εγώ αλλά και οι περισσότεροι φίλοι μου είχαμε διαβάσει όλα του Μπουκόφκι, όλα του Γκούντερα, αν και παίζαμε Μίλαν, Κερουακ, Μπακούνιν, Μάρξ τον Επίκουρο τον πρωτοδιάβασα σε ηλικία 21 ετών και άνθρωποι δεν γίναμε..... Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.279
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Και οπως εχει ειπωθει παλαιοθεν ..... " η εντροπια παντα αυξανεται" ..... 2ο θερμοδυναμικο αξιωμα.
Θα τα βαλουμε με την Φυση τωρα ?Tooth

 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Και οπως εχει ειπωθει παλαιοθεν ..... " η εντροπια παντα αυξανεται" ..... 2ο θερμοδυναμικο αξιωμα.
Θα τα βαλουμε με την Φυση τωρα ?Tooth

Oπως την υπολογίζαμε στο διάγραμμα του Μολιέρου...... Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.667
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Εγώ πάντως τελειώνοντας το λύκειο, όχι μόνο εγώ αλλά και οι περισσότεροι φίλοι μου είχαμε διαβάσει όλα του Μπουκόφκι, όλα του Γκούντερα, αν και παίζαμε Μίλαν, Κερουακ, Μπακούνιν, Μάρξ τον Επίκουρο τον πρωτοδιάβασα σε ηλικία 21 ετών και άνθρωποι δεν γίναμε..... Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling

Είδες, αυτό λέμε ....... προπολεμικά η εκπαίδευση / καλλιέργεια ήταν πιο σφαιρική !!!!!!

tonguetonguetonguetonguetonguetonguetongue
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.489
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Εγώ πάντως τελειώνοντας το λύκειο, όχι μόνο εγώ αλλά και οι περισσότεροι φίλοι μου είχαμε διαβάσει όλα του Μπουκόφκι, όλα του Γκούντερα, αν και παίζαμε Μίλαν, Κερουακ, Μπακούνιν, Μάρξ τον Επίκουρο τον πρωτοδιάβασα σε ηλικία 21 ετών και άνθρωποι δεν γίναμε..... Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling

Eσυ ειχες και την Μπουμπουλινα δασκαλα...εμαθες και ιστορια απο πρωτο χερι.Joy
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.412
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Εγώ πάντως τελειώνοντας το λύκειο, όχι μόνο εγώ αλλά και οι περισσότεροι φίλοι μου είχαμε διαβάσει όλα του Μπουκόφκι, όλα του Γκούντερα, αν και παίζαμε Μίλαν, Κερουακ, Μπακούνιν, Μάρξ τον Επίκουρο τον πρωτοδιάβασα σε ηλικία 21 ετών και άνθρωποι δεν γίναμε..... Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling
και Ποντίκι.
 

jordano

member
Δημοσιεύσεις
619
Ηλικία
60
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
Ducati st2
Όνομα
.
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
για όλα τα παραπάνω, τα παρακάτω, !!

Αντιγνώση
Τα δεκανίκια του Καπιταλισμού
Λιλή Ζωγράφου
(μη σας Ξενίζει ο τίτλος)

Σίγουρα κάποιοι το διαβάσετε
μια δεύτερη ματιά ειναι άλλη ματιά




Το πρόσωπο της Ελλάδας είναι ένα παλίμψηστο από δώδεκα κύριες απανωτές γραφές:
Σύγχρονη, του Εικοσιένα, της Τουρκοκρατίας, της Φραγκοκρατίας, του Βυζαντίου, της Ρώμης, της Ελληνιστικής εποχής, της Κλασικής, του Δωρικού μεσαίωνα, της Μυκηναϊκής, της Αιγιακής, της Λίθινης.
Στέκεσαι σε μια σπιθαμή ελληνικής γης και σε κυριεύει αγωνία.
Μνήμα βαθύ, δώδεκα πατωσιές, κι ανεβαίνουν φωνές και σε κράζουν.
Ποια να διαλέξεις; Κάθε φωνή και ψυχή, κάθε ψυχή λαχταρίζει το σώμα της, κι η καρδιά σου ταράζεται και δεν αποφασίζει.

Καζαντζάκης
Τα σέβη μου
 
Top Bottom