Μίνι adventure με το Address: 80km σε βουνό vs 125cc

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Αν είχα κάποια χρόνια παπί και ήθελα να αναβαθμιστώ θα έδινα ακριβώς μηδέν ευρώ για να πάρω 125άρι.
Για εμένα δεν είναι αναβάθμιση μετά απο τόσα χρόνια με παπί.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.785
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Άρα να μείνω με παπί μέχρι να έρθει το μεγαλύτερο;

Τέλος πάντων βλέπουμε δεν λέω τίποτα ακόμα. Οι απόψεις πολλές.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Άρα να μείνω με παπί μέχρι να έρθει το μεγαλύτερο;

Τέλος πάντων βλέπουμε δεν λέω τίποτα ακόμα. Οι απόψεις πολλές.

Μ' αρέσει που πάντα καταλαβαίνεις διαφορετικά πράγματα απο ότι σου γράφω! abcdefghgk

Δεν σου είπα να μείνεις με το παπί. Σου λέω πως αν πας σε 125 κυβικά απο 125 κυβικά, είναι χαμένα λεφτά. Με τα ίδια χρήματα που θα πάρεις ενα 125 άρι με συμπλέκτη θα πάρεις και ένα 250άρι με συμπλέκτη καναδυότρία χρόνια παλιότερο απο το 125άρι. Και θα έχεις μηχανάκι να βγεις και σε αυτοκινητόδρομο με νορμάλ ενεργητική ασφάλεια για να μην σε πατήσουν οι νταλίκες.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.785
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Θα μείνω σε αυτό που είπα τότε. Βλέπω και κάνω. Καταρχάς έχω και το δίπλωμα, πρέπει να βγάλω το Α2 πρώτα. Αλλά για να μην βγάλω το δίπλωμα πρώτα και μετά για τον χ ψ λόγο δω οτι δεν θα μου φτάσουν τα λεφτά για μοτό, όλα αυτά θα τα σκεφτώ καλύτερα τέλη του καλοκαιριού. Θα δείξει, γιατί ανέφερα και πιο πάνω, με περιμένει δύσκολος χειμώνας.
 

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex
Το xr125 δεν είναι κάτι σπουδαίο σε σχέση με wr125r, σα πιο ψηλό παπί είναι που πατά και λίγο χωμα. Γκάζι ίδιο με το δικό σου, δεν έχει διάφορα (κάπου 10 άλογα πρέπει να έχει ). Αλλά το καλο είναι ότι υπάρχουν πολλά και θα βρεις σίγουρα κάποιο καλο και φτηνό

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.785
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Απο τα 125αρακια μοτο σε στυλ ον οφφ και μικρά πολιτικά μοταρντάκια μου αρέσει επίσης και το Suzuki DR125 SM.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Μην μπερδεύεστε παιδιά.
Το 125 on-off δεν είναι 125 παπί με συμπλέκτη και μεγαλύτερες διαδρομές αναρτήσεων.
Είναι μοτοσυκλέτα.

Μοτοσυκλέτα είναι. Αναβάθμιση για κάποιον που έχει ήδη κόψει 50.000χλμ με παπί δεν είναι.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.785
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Ρε παιδιά ας βγει πρώτα το καλοκαίρι να δω τι θα έχω μαζέψει απο λεφτά γιατί η δουλειά δεν πάει καλά (δεν τραβάει πολύ ο κόσμος) και μετά βλέπω τι κάνω. Αν δω οτι μπορώ να παω σε κάτι μεγαλύτερο καλώς, αλλιώς και το παπί δεν με ενοχλεί.
 

rantanplan

member
Δημοσιεύσεις
864
Ηλικία
55
Περιοχή
φραπεδούπολη, χαλλλλαρά,
Μοτοσυκλέτα
ένα από αυτά που φτιάχνουν αυτοί με τα πιάνα...
Όνομα
Γιώργος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μην μπερδεύεστε παιδιά.
Το 125 on-off δεν είναι 125 παπί με συμπλέκτη και μεγαλύτερες διαδρομές αναρτήσεων.
Είναι μοτοσυκλέτα.
Giving Giving

Μοτοσυκλέτα είναι. Αναβάθμιση για κάποιον που έχει ήδη κόψει 50.000χλμ με παπί δεν είναι.
Άν αυτός ο κάποιος δέν έχει οδηγήσει άλλο μηχανάκι από το παπί νομίζω είναι
Το παπί όσο και άν το αγαπάμε είναι παπί, και άλλα τόσα χλμ να κάνει με το παπί δέν θα του μάθει να σφίγγει τα πόδια στο ρεζερβουάρ, και να στήνει σώμα για τις στροφές, ούτε να δουλεύει τον συμπλέκτη, ούτε το φρένο του κινητήρα, αυτά θα του τα μάθει ένα μοτοσυκλετάκι, εφόσον έχει όρεξη για μάθηση και ούτως η άλλως είναι βολτάκιας, ο χρόνος της βόλτας θα είναι πιό εποικοδομητικός σ' ένα μοτοσυκλετάκι, και κατά την άποψή μου ένα on-offάκι εάν ασχοληθεί με χώματα θα τον κάνει καλύτερο οδηγό απο ένα streetάκι. Η καλύτερη περίπτωση θα ήταν να κάνει ανταλλαγή το παπί (με ιδεατό χωρίς διαφορά), και να πάρει ένα μοτοσυκλετάκι να εκπαιδεύεται.
My 2 cent που λέμε και στο χωριό
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Giving Giving


Άν αυτός ο κάποιος δέν έχει οδηγήσει άλλο μηχανάκι από το παπί νομίζω είναι
Το παπί όσο και άν το αγαπάμε είναι παπί, και άλλα τόσα χλμ να κάνει με το παπί δέν θα του μάθει να σφίγγει τα πόδια στο ρεζερβουάρ, και να στήνει σώμα για τις στροφές, ούτε να δουλεύει τον συμπλέκτη, ούτε το φρένο του κινητήρα, αυτά θα του τα μάθει ένα μοτοσυκλετάκι, εφόσον έχει όρεξη για μάθηση και ούτως η άλλως είναι βολτάκιας, ο χρόνος της βόλτας θα είναι πιό εποικοδομητικός σ' ένα μοτοσυκλετάκι, και κατά την άποψή μου ένα on-offάκι εάν ασχοληθεί με χώματα θα τον κάνει καλύτερο οδηγό απο ένα streetάκι. Η καλύτερη περίπτωση θα ήταν να κάνει ανταλλαγή το παπί (με ιδεατό χωρίς διαφορά), και να πάρει ένα μοτοσυκλετάκι να εκπαιδεύεται.
My 2 cent που λέμε και στο χωριό
Αν δεν δωσει λεφτα ναι. Το ειπα και πιο πανω, εγω θα εδινα μηδεν ευρω για τετοια αναβαθμιση. Αλλα για τράμπα χωρις φραγκα δεν ειμαι αρνητικός
 

rantanplan

member
Δημοσιεύσεις
864
Ηλικία
55
Περιοχή
φραπεδούπολη, χαλλλλαρά,
Μοτοσυκλέτα
ένα από αυτά που φτιάχνουν αυτοί με τα πιάνα...
Όνομα
Γιώργος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Αν δεν δωσει λεφτα ναι. Το ειπα και πιο πανω, εγω θα εδινα μηδεν ευρω για τετοια αναβαθμιση. Αλλα για τράμπα χωρις φραγκα δεν ειμαι αρνητικός
Δέν ξέρω απο τιμές ή τί θα μπορούσε να πάρει κοντά σ' αυτά τα λεφτά, η σκέψη μου εστιάζει και έχει να κάνει με ότι είναι διαφορετικά αυτά που αποκομίζεις μαθαίνοντας να οδηγείς μοτοσυκλέτα, και διαφορετικά με το παπί. Η μετάβαση στην μοτοσυκλέτα των 125 θα τον διδάξει κάτι που το παπί δέν μπορεί να κάνει, μέχρι να πάρει το δίπλωμα.
 

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex
Το φαγαμε το παιδί, παρε παιδί μου ότι θέλεις όποτε θέλεις ή κρατα και το παπί που χει άνετη σέλα.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Δέν ξέρω απο τιμές ή τί θα μπορούσε να πάρει κοντά σ' αυτά τα λεφτά, η σκέψη μου εστιάζει και έχει να κάνει με ότι είναι διαφορετικά αυτά που αποκομίζεις μαθαίνοντας να οδηγείς μοτοσυκλέτα, και διαφορετικά με το παπί. Η μετάβαση στην μοτοσυκλέτα των 125 θα τον διδάξει κάτι που το παπί δέν μπορεί να κάνει, μέχρι να πάρει το δίπλωμα.

Ναι οκ, αλλά εμένα η ένσταση μου είναι για τις τιμές. Στα ίδια λεφτά με ένα μηχανάκι 125 του 2016 μπορεί να βρει μοτο 250 κυβικά του 2012 πχ.
Το ζόρι του χρηματικά είναι πως θα πρέπει να αναβαθμίσει το δίπλωμα του.

Εγώ πιάνω όλες τις παραμέτρους και λέω πως αν είναι να δώσει τα ίδια λεφτά που θα έδινε για το 250, για ένα 125, δεν έχει κάποια λογική.
Αν είναι απλή ανταλλαγή, οκ, θα κερδίσει κάτι απο ένα μηχανακι 125 κυβικώνσε σχέση με το παπί.
 

rantanplan

member
Δημοσιεύσεις
864
Ηλικία
55
Περιοχή
φραπεδούπολη, χαλλλλαρά,
Μοτοσυκλέτα
ένα από αυτά που φτιάχνουν αυτοί με τα πιάνα...
Όνομα
Γιώργος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Πριν πάρω το παπί σκεφτόμουν να πάρω το Cityfly για δουλειές μέσα στην πόλη, αλλά τελευταία στιγμή επέλεξα την κλασική λύση του παπιού/εργάτη.

Το ζαχαρώνω ακόμα.
 

rantanplan

member
Δημοσιεύσεις
864
Ηλικία
55
Περιοχή
φραπεδούπολη, χαλλλλαρά,
Μοτοσυκλέτα
ένα από αυτά που φτιάχνουν αυτοί με τα πιάνα...
Όνομα
Γιώργος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Πριν πάρω το παπί σκεφτόμουν να πάρω το Cityfly για δουλειές μέσα στην πόλη, αλλά τελευταία στιγμή επέλεξα την κλασική λύση του παπιού/εργάτη.

Το ζαχαρώνω ακόμα.

Σαν το παπί εργατάκο δέν έχει, το βγάζεις και στο κλαρί και σου φέρνει και λεφτά
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Σαν το παπί εργατάκο δέν έχει, το βγάζεις και στο κλαρί και σου φέρνει και λεφτά

Σαν την απομείωση αξίας του παπιού δεν υπάρχει.
Μια μηχανή σε 15 χρόνια έχει χάσει το 80% της αξίας της.
Ένα παπί περνάει την πρώτη του νεότητα. Ζητημα να έχει χάσει 40% της μεταπώλητικής του αξίας.

Αξιοπερίεργο για ένα όχημα που κυριολεκτικά λιώνει καθημερινά, και κρατάει αξία, την στιγμή που μοτοσυκλέτες που τις έχουμε με τα σπα και τα μασαζ και τα μπάνια τους χάνουν αξία 3 φορές πιο γρήγορα. Αξιοπρόσεκτη ιδιαιτερότητα.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.785
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Μακάρι το οικονομικό μου ζόρι να ήτανε το Α2 μόνο. Άντε πες οτι μαζεύω 5 φράγκα στην άκρη και το βγάζω. Μετά πρέπει να βάλω το παπί αγγελία 900€ (1000κατι δεν πιάνει πλέον με τα χλμ του), μετά να βάλω άλλα 600€ διαφορά για να πάρω πχ ένα CBF-250 ή ΧΤ500 κλπ στα 1500 με 1600€. Αυτά τα 600€ εγω που να τα βρω; Όλα και όλα δεν βγάζω πάνω απο 300€ τον μήνα γιατί πολύ απλά η δουλειά φέτος το καλοκαίρι για εμάς που δουλεύουμε σέρβις είναι νεκρή. Αν είχα δέντρο που φυτρώνει 50αρικα καλά θα ήτανε, θα είχα ή πάρει το Ninja 400 που μου αρέσει κιόλας ή κάνα Versys 300 που το θεωρώ πανέμορφο σε όλα και με δυνατό μοτέρ για 300αρι. Αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιο τέτοιο φυτό ακόμα.

Και αανντεεεε το προσπερνάω και αυτό και κατά κάποιο τρόπο καταφέρνω και παίρνω ένα μοτό μεγαλύτερο. Τον χειμώνα ποιος θα το μετακινεί; Και το κυριότερο ποιος θα την συντηρεί; Θα κόψω την δουλειά αναγκαστικά απο Οκτώβριο γιατί θα φύγω πρακτική μαζί με τα μαθήματα. Θα ρίξω το διάβασμα του αιώνα γιατί χρωστάω 2 τελευταία για πτυχίο που πρέπει να τα περάσω. Ουσιαστικά θέλω μέχρι το καλοκαίρι του 2021 να έχω το πτυχίο στα χέρια μου για να μην με πάει 6ο έτος μετά. Θα τραβήξει πάρα πολύ απο εκεί και πέρα δηλαδή και δεν το θέλω.

Η μηχανή δηλαδή και να την πάρω θα μείνει μέσα στο γκαράζ για καιρό, πολύ καιρό. Ο πατέρας μου δουλεύει άρα με την κούραση του δεν παίζει να την βγάζει βόλτες.

Πιστεύω έγραψα αναλυτικότατα γιατί δεν θα παιχτεί μεγαλύτερο μοτό ακόμα. 1) οι οικονομικοί μου πόροι είναι περιορισμένοι και πάλι καλά που τις μεγαλύτερες επισκευές στο Address τις έχω ήδη κάνει γιατί τώρα θα ήτανε ακόμα χρέπι το μοτέρ του (κυλινδροπίστονο, αντλία, καδένα, δίσκοι) 2) δεν θα έχω χρόνο γιατί θα φτύσω αίμα στο διάβασμα και 3) εντάξει ρε παιδιά δεν σημαίνει οτι επειδή έκλεισα τα 22 έκανα 50.000κατι χλμ πάνω σε παπί οτι πρέπει αμέσως να πάω σε μεγαλύτερο. Επίσης στα πλάνα μου έχω και το να κρατήσω το Address σαν εργάτη μέσα στην πόλη. Δόξα τον Θεό έχω άπειρα χρόνια μπροστά μου για να οδηγήσω μηχανές.

Επένδυσα στο μηχανάκι μου και καλά έκανα, γιατί χρειάζοταν επισκευές το μοτέρ. Το αποτέλεσμα είναι οτι πλέον έχω ένα αξιόπιστο μηχανικό σύνολο που δεν νιώθει στις βόλτες και παράλληλα θα κρατήσει γερά και για το μέλλον που θα γίνει δευτερεύον μοτό στο σπίτι. Δεν θα το παίρνω μόνο εγω, θα το παίρνει και ο πατέρας μου πχ αν θέλει να πεταχτεί κέντρο ο άνθρωπος.

Συνεπώς το θέμα του τι μηχανή να πάρω ας μείνει στον πάγο για λίγο ακόμα. Καλοκαίρι είναι ας το χαρώ γιατί μετά ξεκινάει ανηφόρα με 20% κλίση.cdefghigik

Να μάστε καλά να βολτάρουμε και τα μεγαλύτερα και καλύτερα έρχονται!
 
Top Bottom