Κινητήρας R1200LC VS R1250

dadrider3

new member
Δημοσιεύσεις
75
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
FJR1300A 2013
Όνομα
Δημήτρης
Προερχόμενος εδώ και χρόνια από τετρακύλινδρα εν σειρά, δοκίμασα ένα R1200GS LC φίλου και απογοητευτικά από τον κινητήρα. Δύναμη έχει αλλά πολύ τραχύς, σαν τρακτέρ μου φάνηκε.
Έχω ακούσει ότι ο 1250 είναι πολύ καλύτερος στο θέμα τραχύτητα (δεν μιλάω για άλογα κλπ) αλλά δεν εχω οδηγήσει BMW 1250. Ισχύει; Και αν ναι σε τί βαθμό;
Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία από τα δύο μπόξερ της BMW αλλά και από τετρακύλινδρα 1000+ κυβικών (FJR, Versys, XX, Hayabusa κλπ) να μας πει πως του φάνηκε; (Επαναλαμβάνω. Δεν μιλάω για δύναμη αλλά για ποιότητα λειτουργίας).
Μήπως είμαι εγώ ο περίεργος που ξενέρωσα λιγο με τον Boxer; ΓΙα παράδειγμα μου αρέσουν πολύ τα RS 1200 και 1250 αλλά με τέτοια τραχύτητα απλά δεν...
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.413
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Συγκρίνεις τα εντελώς ανόμοια.
 

dadrider3

new member
Δημοσιεύσεις
75
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
FJR1300A 2013
Όνομα
Δημήτρης
Συγκρίνεις τα εντελώς ανόμοια.

Ναι, οκ.
Ο boxer έχει απίστευτο κύρος και φήμη. Λόγω μάρκας; Αξιοπιστίας; Μύθου; Όλα τα παραπάνω μαζί;
Σαν λειτουργία πάντως στο ταξίδι είναι κουραστικός. Κι όμως έχει τη φήμη του "ταξιδιάρικου". Ο 1200 επαναλαμβάνω. 1250 δεν είχα την τύχη να δοκιμάσω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.413
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Προέρχεσαι από ένα μοτέρ που γουργουρίζει σε όλο το εύρος των στροφών,και δίνει δύναμη από πολύ χαμηλά λόγω κυβικών/κυλίνδρων και φιλοσοφίας του.Είναι φυσικό Δημήτρη να σου φαίνεται τραχύς ο boxer.Να υποθέσω ότι οδήγησες στην πόλη ή πήγες κανένα ταξίδι,γιατί στις 4-5.000 στροφές η λειτουργία του είναι αρκετά ομαλή.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ναι, οκ. Επί του πρακτέου;
Ο boxer έχει απίστευτο κύρος και φήμη. Λόγω μάρκας; Αξιοπιστίας; Μύθου; Όλα τα παραπάνω μαζί;
Σαν λειτουργία πάντως στο ταξίδι είναι κουραστικός. Κι όμως έχει τη φήμη του "ταξιδιάρικου". Ο 1200 επαναλαμβάνω. 1250 δεν είχα την τύχη να δοκιμάσω.
Κυκλοφορω κι οπλοφορω με ενα μποξερ1100RT και πριν το παρω ειχα fjr1300..
πριν λιγους μηνες εδωσα ενα zzr1100...και ειχα στο παρελθον και αλλα μεγαλα 4κυλινδρα.

Οταν λοιπον εκανα τη μεταβαση απ το Fjr στο boxer, μου φανηκε τρακτερ.
Στην πορεια ειδα οτι οι κραδασμοι του δεν με κουραζουν... η απλα το συνηθισα.


Για τα μεγαλυτερα πιστονια των 1200-1250 δεν ξερω δεν απαντω, αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις την λειτουργια του 4k με ενα μποξερ 2κυλινδρο.

Σαν μοτερ παντα, τα fjr, το zzr, cbrxx ,, ειναι πιο ταξιδιαρικα, αλλα ταξιδι δεν κανεις καβαλα σ ενα μοτερ, εχεις πλαισιο, σελα, αναρτησεις κλπ..
 
Τελευταία επεξεργασία:

dadrider3

new member
Δημοσιεύσεις
75
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
FJR1300A 2013
Όνομα
Δημήτρης
Προέρχεσαι από ένα μοτέρ που γουργουρίζει σε όλο το εύρος των στροφών,και δίνει δύναμη από πολύ χαμηλά λόγω κυβικών/κυλίνδρων και φιλοσοφίας του.Είναι φυσικό Δημήτρη να σου φαίνεται τραχύς ο boxer.Να υποθέσω ότι οδήγησες στην πόλη ή πήγες κανένα ταξίδι,γιατί στις 4-5.000 στροφές η λειτουργία του είναι αρκετά ομαλή.
Εθνική και επαρχιακό δοκίμασα το R1200GS LC. Αλλάξαμε μηχανές σε βόλτα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Neos

member
Δημοσιεύσεις
729
Ηλικία
42
Περιοχή
Μαρκόπουλο - Πόρτο Ράφτη
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR400R-NC21, 2* VFR400R-NC30, RVF400R-NC35, VTR1000SP2-SC45, VFR750F-RC36, AX1-250, VTR1000F-Firestorm
Όνομα
Μιχαήλ
Προερχόμενος εδώ και χρόνια από τετρακύλινδρα εν σειρά, δοκίμασα ένα R1200GS LC φίλου και απογοητευτικά από τον κινητήρα. Δύναμη έχει αλλά πολύ τραχύς, σαν τρακτέρ μου φάνηκε.
Έχω ακούσει ότι ο 1250 είναι πολύ καλύτερος στο θέμα τραχύτητα (δεν μιλάω για άλογα κλπ) αλλά δεν εχω οδηγήσει BMW 1250. Ισχύει; Και αν ναι σε τί βαθμό;
Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία από τα δύο μπόξερ της BMW αλλά και από τετρακύλινδρα 1000+ κυβικών (FJR, Versys, XX, Hayabusa κλπ) να μας πει πως του φάνηκε; (Επαναλαμβάνω. Δεν μιλάω για δύναμη αλλά για ποιότητα λειτουργίας).
Μήπως είμαι εγώ ο περίεργος που ξενέρωσα λιγο με τον Boxer; ΓΙα παράδειγμα μου αρέσουν πολύ τα RS 1200 και 1250 αλλά με τέτοια τραχύτητα απλά δεν...
Μόνο ο κινητήρας σου φάνηκε τραχύς;

Το κιβώτιο ταχυτήτων, τον συμπλέκτη, την τελική μετάδοση, τα βρήκες καλά ας πούμε;
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.408
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Προερχόμενος εδώ και χρόνια από τετρακύλινδρα εν σειρά, δοκίμασα ένα R1200GS LC φίλου και απογοητευτικά από τον κινητήρα. Δύναμη έχει αλλά πολύ τραχύς, σαν τρακτέρ μου φάνηκε.
Έχω ακούσει ότι ο 1250 είναι πολύ καλύτερος στο θέμα τραχύτητα (δεν μιλάω για άλογα κλπ) αλλά δεν εχω οδηγήσει BMW 1250. Ισχύει; Και αν ναι σε τί βαθμό;
Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία από τα δύο μπόξερ της BMW αλλά και από τετρακύλινδρα 1000+ κυβικών (FJR, Versys, XX, Hayabusa κλπ) να μας πει πως του φάνηκε; (Επαναλαμβάνω. Δεν μιλάω για δύναμη αλλά για ποιότητα λειτουργίας).
Μήπως είμαι εγώ ο περίεργος που ξενέρωσα λιγο με τον Boxer; ΓΙα παράδειγμα μου αρέσουν πολύ τα RS 1200 και 1250 αλλά με τέτοια τραχύτητα απλά δεν...
Αδερφέ δεν είσαι για μπόξερ ,φιλικά το λέω .
Το μηχανάκι αυτό ή το ερωτεύεσαι ή το απεχθάνεσαι .
Και ναι ,το 1250 είναι παντού βελτιωμένο ,αλλά σε λέω ,μείνε στο fjr (αν θυμάμαι καλά)
 

dadrider3

new member
Δημοσιεύσεις
75
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
FJR1300A 2013
Όνομα
Δημήτρης
Μόνο ο κινητήρας σου φάνηκε τραχύς;

Το κιβώτιο ταχυτήτων, τον συμπλέκτη, την τελική μετάδοση, τα βρήκες καλά ας πούμε;
Και το κιβώτιο ήταν λίγο σκληρό αλλά περισσότερο μου "χτύπησε" αρνητικά ο κινητήρας.
 

Neos

member
Δημοσιεύσεις
729
Ηλικία
42
Περιοχή
Μαρκόπουλο - Πόρτο Ράφτη
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR400R-NC21, 2* VFR400R-NC30, RVF400R-NC35, VTR1000SP2-SC45, VFR750F-RC36, AX1-250, VTR1000F-Firestorm
Όνομα
Μιχαήλ
Ο κινητήρας στα μοντέλα αυτά, δεν είναι γενικά τραχύς, είναι απλά μεγάλος δικύλινδρος. Ολοι οι δικύλινδροι boxer αλλά και οι εν σειρά δικύλινδροι με κομβία ανά 360 μοίρες , δουλεύουν στον κύκλο του κινητήρα, αρχίζοντας ένα διάστημα 180 μοιρών στις οποίες κάνει έκρηξη ο ένας κύλινδρος, ακολουθεί μια παύση ισχύος άλλες 180 μοίρες, έκρηξη του άλλου κυλίνδρου για τις επόμενες 180 μοίρες και άλλη μια παύση ισχύος 180 μοίρες, για να ολοκληρώσει ο κινητήρας τον κύκλο του των 720 μοιρών=δυο περιστροφές του στροφαλοφόρου.

Που σημαίνει ότι σε ένα κύκλο=δυο περιστροφές, ο κινητήρας αυτός επιταχύνει-επιβραδύνει-επιταχύνει-επιβραδύνει.

Αυτό είναι φυσιολογικό, αλλά αν έχεις συνηθίσει όλη σου την ζωή τον κλασσικό τετρακύλινδρο εν σειρά, που σε κάθε στιγμή του κύκλου του, κάποιος κύλινδρος κάνει έκρηξη και υπάρχει ΣΥΝΕΧΗΣ παροχή ισχύος, χωρίς σταμάτα-ξεκίνα, μπορεί να σου φαίνεται τραχύ αυτό που κάνει ο δικύλινδρος.


Εχεις οδηγήσει άλλα μεγάλα δικύλινδρα, ducati, Honda VTR, Suzuki SV1000 ας πούμε; Αν ναι, αυτά πως σου φάνηκαν;
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Μήπως είμαι εγώ ο περίεργος που ξενέρωσα λιγο με τον Boxer;
οχι βεβαια,
Πολυ θα ηθελα ενα 4κυλινδρο και γω, απλα μενω στο παλιο Bmw γιατι βολευτηκα με ΟΛΑ τα υπολοιπα
Στο μοτερ εκανα παραχωρηση (μεγαλη)
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Αδερφέ δεν είσαι για μπόξερ ,φιλικά το λέω .
Το μηχανάκι αυτό ή το ερωτεύεσαι ή το απεχθάνεσαι .
Και ναι ,το 1250 είναι παντού βελτιωμένο ,αλλά σε λέω ,μείνε στο fjr (αν θυμάμαι καλά)
σωστος
 

dadrider3

new member
Δημοσιεύσεις
75
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
FJR1300A 2013
Όνομα
Δημήτρης
Ο κινητήρας στα μοντέλα αυτά, δεν είναι γενικά τραχύς, είναι απλά μεγάλος δικύλινδρος. Ολοι οι δικύλινδροι boxer αλλά και οι εν σειρά δικύλινδροι με κομβία ανά 360 μοίρες , δουλεύουν στον κύκλο του κινητήρα, αρχίζοντας ένα διάστημα 180 μοιρών στις οποίες κάνει έκρηξη ο ένας κύλινδρος, ακολουθεί μια παύση ισχύος άλλες 180 μοίρες, έκρηξη του άλλου κυλίνδρου για τις επόμενες 180 μοίρες και άλλη μια παύση ισχύος 180 μοίρες, για να ολοκληρώσει ο κινητήρας τον κύκλο του των 720 μοιρών=δυο περιστροφές του στροφαλοφόρου.

Που σημαίνει ότι σε ένα κύκλο=δυο περιστροφές, ο κινητήρας αυτός επιταχύνει-επιβραδύνει-επιταχύνει-επιβραδύνει.

Αυτό είναι φυσιολογικό, αλλά αν έχεις συνηθίσει όλη σου την ζωή τον κλασσικό τετρακύλινδρο εν σειρά, που σε κάθε στιγμή του κύκλου του, κάποιος κύλινδρος κάνει έκρηξη και υπάρχει ΣΥΝΕΧΗΣ παροχή ισχύος, χωρίς σταμάτα-ξεκίνα, μπορεί να σου φαίνεται τραχύ αυτό που κάνει ο δικύλινδρος.


Εχεις οδηγήσει άλλα μεγάλα δικύλινδρα, ducati, Honda VTR, Suzuki SV1000 ας πούμε; Αν ναι, αυτά πως σου φάνηκαν;

Από δικυλινδρα έχω οδηγησει vstrom 1050, nt1100, v100 mandello, multistrada 1260 v2, ενώ πολυ παλαιότερα είχα tdm900.
Το multi ήταν το χειρότερο (σε χαλαρούς ρυθμούς βόλτας) ενω στο Guzzi μου άρεσε ο κινητήρας περισσότερο από όλα.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Ναι, οκ.
Ο boxer έχει απίστευτο κύρος και φήμη. Λόγω μάρκας; Αξιοπιστίας; Μύθου; Όλα τα παραπάνω μαζί;
Σαν λειτουργία πάντως στο ταξίδι είναι κουραστικός. Κι όμως έχει τη φήμη του "ταξιδιάρικου". Ο 1200 επαναλαμβάνω. 1250 δεν είχα την τύχη να δοκιμάσω.

Aλλοι οι τεσσερις κυλινδροι.αλλοι οι δυο σε σειρα και αλλοι οι boxer.Ο boxer εχει καλυ φημη γιατι ειναι ασπαστος και επισκευαζεται ευκολα ακομη και σε χωρες που δεν θα βρεις συνεργειο για μηχανακια.Οσο πολιτισμενο και να τον κανουν δεν θα παψει να εχει κραδασμους.Εμενα προσωπικα μου αρεσει πολυ η λειτουργια του και με χαλαρωνει στο ταξιδι,αν ομως εσενα δεν σου καθεται απλα δεν εισαι γι αυτο το μηχανακι.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Aλλοι οι τεσσερις κυλινδροι.αλλοι οι δυο σε σειρα και αλλοι οι boxer.Ο boxer εχει καλυ φημη γιατι ειναι ασπαστος και επισκευαζεται ευκολα ακομη και σε χωρες που δεν θα βρεις συνεργειο για μηχανακια.
αυτο νομιζω ισχυει μονο για παλαιοτερης κοπης μηχανακια, οχι για τα σημερινα, ανεξαρτητως διαταξης κυλινδρων
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
αυτο νομιζω ισχυει μονο για παλαιοτερης κοπης μηχανακια, οχι για τα σημερινα, ανεξαρτητως διαταξης κυλινδρων
Ποιο ισχυει απο αυτα που ειπα Μπαμπη;
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.834
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Ότι είπε ο @Neos

Δεν μπορεί ένας δικύλινδρος κινητήρας να έχει την ομαλή λειτουργία ενός τετρακύλινδρου.

Τώρα αν ο V2 της Yamaha και της Suzuki είναι πιο ομαλοί από αυτόν της Ducati θα μπορούσε να συζητηθεί… αλλά ο Boxer είναι μια κατηγορία από μόνος του ούτως ή άλλως και που επίσης δεν μπορεί να συγκριθεί με του V2 για εμένα.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ποιο ισχυει απο αυτα που ειπα Μπαμπη;
επισκευαζεται ευκολα ακομη και σε χωρες που δεν θα βρεις συνεργειο για μηχανακια.
αυτο ειναι που ΔΕΝ ισχυει πια... λογικο....Μην ξεχνιομαστε μιλαμε για μηχανακια euro-4 και 5
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
αυτο ειναι που ΔΕΝ ισχυει πια... λογικο....Μην ξεχνιομαστε μιλαμε για μηχανακια euro-4 και 5

Συμφωνουμε.Στα καινουργια ουτε βιδες δεν ξεβιδωνεις μονος σου.
 
Top Bottom