Καλώς σας βρήκα, απόΧανιά

Libero_mac

new member
Δημοσιεύσεις
3
Ηλικία
56
Περιοχή
Χανιά
Όνομα
Μανώλης
Καλησπέρα στην μοτοπαρέα από Χανιά.
Κάτοχος ενός F800GS αναζητώ τρόπους να κάνω το μηχανάκι λίγο πιο ζωηρό, ειδικά στις χαμηλομεσαίεςχαμηλομεσαίες (χωρίς να πειράξω το γρανάζωμα). Υπάρχει τρόπος να επαναπρογραμματιστεί η ECU από ό,τι έχω ακούσει. Επίσης έχω διαχειριστή καυσίμου της Dynojet (PowerComander) το οποίο έχει βελτιώσει λίγο την απόδοση (όχι κάτι θεαματικό) και την κατανάλωση. Αν κάποιος έχει περισσότερες πληροφορίες θα με ενδιέφερε.
 

alfa7

new member
Δημοσιεύσεις
43
Ηλικία
58
Περιοχή
Χανιά, Κρητης
Μοτοσυκλέτα
R1250GS F800GS X-ADV ΚΤΜ690R XTX660 CB50
Όνομα
Στέλιος
Καλως ήρθες συντοπιτη.
Εχω και γω ένα F800.. η λύση είναι... John στη Θεσσαλονίκη
Βγάζεις ECU, την στέλνεις με courier, μιλάς μαζί του και έχεις μιά άλλη μηχανή...

Το Power commander θέλει και κάποιον ειδικό για να σου φτιάξει χάρτες, γιατί αυτοί που έχει
από μαμά είναι απαράδεκτοι... Υπάρχει στα Χανιά ένας που ασχολείται και έχει και τον
εξοπλισμό για να πάρει μετρήσεις RealTime και να σου φτιάξει χάρτες για το PowerCom.
Ειχα φτιάξει παλιότερα σε R1200GS με πόλύ καλά αποτελέσματα...
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.515
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Καλησπέρα στην μοτοπαρέα από Χανιά.
Κάτοχος ενός F800GS αναζητώ τρόπους να κάνω το μηχανάκι λίγο πιο ζωηρό, ειδικά στις χαμηλομεσαίεςχαμηλομεσαίες (χωρίς να πειράξω το γρανάζωμα). Υπάρχει τρόπος να επαναπρογραμματιστεί η ECU από ό,τι έχω ακούσει. Επίσης έχω διαχειριστή καυσίμου της Dynojet (PowerComander) το οποίο έχει βελτιώσει λίγο την απόδοση (όχι κάτι θεαματικό) και την κατανάλωση. Αν κάποιος έχει περισσότερες πληροφορίες θα με ενδιέφερε.
Καλως μας ηρθες cdefgh
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Καλως μας ηρθες Μανωλη.


Αν και δεν ειμαι υπερ του "πειραγματος" στις μηχανες,θα συμφωνησω με τον Στελιο,μιας και ειπες οτι δεν θες να πειραξεις αλυσιδογραναζα.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Καλωσηρθες στην Νο1 Μοτοπαρεα Μανώλη .
Μια η λύση και μάλιστα τέρμα οικονομικά ,Γιάννης ο Σαλονικιός 698 703 8352
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.547
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Καλησπέρα στην μοτοπαρέα από Χανιά.
Κάτοχος ενός F800GS αναζητώ τρόπους να κάνω το μηχανάκι λίγο πιο ζωηρό, ειδικά στις χαμηλομεσαίεςχαμηλομεσαίες (χωρίς να πειράξω το γρανάζωμα). Υπάρχει τρόπος να επαναπρογραμματιστεί η ECU από ό,τι έχω ακούσει. Επίσης έχω διαχειριστή καυσίμου της Dynojet (PowerComander) το οποίο έχει βελτιώσει λίγο την απόδοση (όχι κάτι θεαματικό) και την κατανάλωση. Αν κάποιος έχει περισσότερες πληροφορίες θα με ενδιέφερε.
Καλώς ήρθες!!
 

Libero_mac

new member
Δημοσιεύσεις
3
Ηλικία
56
Περιοχή
Χανιά
Όνομα
Μανώλης
Καλως ήρθες συντοπιτη.
Εχω και γω ένα F800.. η λύση είναι... John στη Θεσσαλονίκη
Βγάζεις ECU, την στέλνεις με courier, μιλάς μαζί του και έχεις μιά άλλη μηχανή...

Το Power commander θέλει και κάποιον ειδικό για να σου φτιάξει χάρτες, γιατί αυτοί που έχει
από μαμά είναι απαράδεκτοι... Υπάρχει στα Χανιά ένας που ασχολείται και έχει και τον
εξοπλισμό για να πάρει μετρήσεις RealTime και να σου φτιάξει χάρτες για το PowerCom.
Ειχα φτιάξει παλιότερα σε R1200GS με πόλύ καλά αποτελέσματα...
Αυτό με το Power Comander το έχω κάνει. Είχα παλαιότερα ένα V-Strom 650 και τα αποτελέσματα ήταν πράγματι θεαματικά. Αφού μπήκε η μηχανή σε δυναμόμετρο και με τη βοήθεια καυσαναλυτή πετύχαμε αύξηση ιπποδύναμης σε όλο το εύρος των στροφών (τελική αύξηση+10 άλογα) αύξηση ροπής και μείωση της κατανάλωσης. Άλλαξα και μπροστινό γρανάζι με 1 δόντι μεγαλύτερο - η ταυτόχρονη αύξηση της ροπής ουσιαστικά άφησε τις επιταχύνσεις αμετάβλητες - έδωσε όμως λειτουργία στο ταξίδι με λιγότερες στροφές, άρα ακόμη μεγαλύτερη οικονομία. Στο F800 υπήρχε μια μικρή διαφορά, ειδικά στις μεσαίες, όχι όμως τόσο θεαματική. Εκεί που υποφέρει αυτό το μηχανάκι (εκτός των ηλεκτρικών) είναι στις χαμηλές και κυρίως αυτές θα ήθελα να γεμίσω.
Ευχαριστώ όλους για τις ευχές και θα έρθω σε επικοινωνία με τον Γιάννη στη Θεσσαλονίκη
 

Libero_mac

new member
Δημοσιεύσεις
3
Ηλικία
56
Περιοχή
Χανιά
Όνομα
Μανώλης
Έστειλα τελικά την ECU στον Γιάννη και πράγματι άξιζε τον κόπο. Η μηχανή πήρε τα πάνω της σε όλο το εύρος των στροφών με αποτέλεσμα να είναι αισθητά πιο λειτουργική αλλά και πιο "παιχνιδιάρικη". Μια και ήταν καιρός να αλλάξω λάδια στο μπροστινό, είπα να αλλάξω και ελατήρια από τα γραμμικά που φορά από την BMW σε προοδευτικά της Hyperpro. Η πρώτη αίσθηση είναι ότι προσφέρουν πιο άνετη οδήγηση σε δρόμους με μικρές ανωμαλίες ενώ σε μεγάλες ταχύτητες προσφέρουν επίσης σταθερότητα. Η αλλαγή δεν είχε θεαματικά αποτελέσματα σε σχέση με τα αρχικά, σίγουρα όμως είναι ένα σκαλοπάτι βελτίωσης
 
Top Bottom