Καθαρισμός σώματος ψεκασμού

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.784
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Καλημέρα παιδιά!


Έβαλα νέα αντλία και πιο ελεύθερο φίλτρο βενζίνης πλέον στο μηχανάκι, αλλά θέλω να καθαρίσω και το σώμα ψεκασμού.

Το μόνο που έχω καταφέρει να κάνω είναι να καθαρίσω με παλιά οδοντόβουρτσα την εισαγωγή του εκεί που κουμπώνει το φίλτρο αέρα πάνω. Την πεταλούδα και το μέσα μέρος του όμως δεν τα έχω καθαρίσει ποτέ. Για την ακρίβεια δεν έχουνε καθαριστεί ποτέ. Ο μάστορας για να μου το καθαρίσει θέλει 20€ αλλά θέλω να μάθω να το καθαρίζω μόνος μου και να το λύσω απο τον λαιμό χωρίς να σακατέψω κανέναν αισθητήρα.

Το σώμα είναι 24mm της Mikuni και πάνω έχει αισθητήρα για τον εισερχόμενο αέρα (θερμοκασία, πυκνότητα) και την βαλβίδα του ρελαντί που είναι αυτόματη. Είχα διαβάσει στο manual οτι η βαλβίδα του ρελαντί (ICV) ΔΕΝ πρέπει να λυθεί γιατί είναι σεταρισμένη απο το εργοστάσιο και οποιαδήποτε λάθη μπορεί να την ξερυθμίσουνε.

Επίσης με WD40 θα κάνει καλή δουλειά; Ή θέλει συγκεκριμένο καθαριστικό; Μέχρι και καθαριστικό για καρμπυρατέρ έχω ακούσει μπορείς να βάλεις.
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
"Καθαρισμό" ή καθαρισμό με υπερήχους θες να κάνεις;

Άλλο ψεκάζω με καθαριστικά το σώμα/πεταλούδα κι άλλο δίνω τα μπεκ για καθαρισμό με υπερήχους.

Τα 20 για τι είδος καθαρισμού είναι;
 

LAndreas

member
Δημοσιεύσεις
1.413
Ηλικία
60
Περιοχή
Ναουσαρα
Όνομα
Λειβαδιτης Ανδρεας
καθαριστικο για καρμπυρατερ .....
το ρελαντι δεν το πειραζεις .....
το μπεκ , κανεις σωληνακι με το ρουξουνι του σπρει δινεις ρευμα και ψεκαζεις

αν σας ενδιαφερει πιο αναλυτικα παρακατω
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.784
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Το μπεκ ψεκασμού η αντλία και το φίλτρο είναι καινούρια ακόμα. ΜΟΝΟ το σώμα ψεκασμού θέλω να καθαρίσω αλλά θέλω να το μάθω μόνος μου. Ο μάστορας μου είπε απλά οτι θέλει 20€ για να το καθαρίσει, τώρα απο όσο έχω δει και σε αυτό το βίντεο απλά με καθαριστικό το καθαρίζει.


Και μάλιστα το ΧΤ έχει και πιο μεγάλο σώμα, έχει και το μπεκ πάνω στο σώμα κλπ. Το Address απλά τραβάει αέρα δεν κάνει κάτι άλλο.
 
Top Bottom