Καθαρισμός και συντήρηση μηχανής με ματ χρώμα

ninja

new member
Δημοσιεύσεις
21
Ηλικία
27
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ηλέκτρα
Καλησπέρα!
Θα ήθελα να ρωτήσω ποιο είναι κατά τη γνώμη σας το πιο καλό καθαριστικό μηχανής με ματ χρώμα, και συγκεκριμένα αν πιστεύετε ότι το muc off waterless wash είναι κατάλληλο.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.533
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Hλεκτρα δεν ξερω αν το συγκεκριμενο προιον κανει δουλεια,αλλα εχω την εντυπωση οτι ενα απλο σαμπουαν θα ηταν μια χαρα για την δουλεια που θελεις.
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Ίσως δεν είμαι ο ειδικός να απαντήσω σε αυτό το θέμα, καθώς ποτέ δε χρησιμοποίησα ειδικό σαμπουάν.
Υγρό χεριών ή πιάτων με ουδέτερο Ph και πλύσιμο με τη μέθοδο των 2 κουβάδων: σαπούνι - καθαρό νερό.

Στη θέση σου, θα δοκίμαζα σε μικρά, όχι εμφανή σημεία της μοτοσυκλέτας και κρίνοντας, θα προχωρούσα ανάλογα.
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.295
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Aν θελεις παιρνεις και ρωτας για τα προιοντα τους!! Εχω ακουσει καλα λογια!!

 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Palmolive λεμονι

Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα υγρά πιάτων.
Συνήθως τα "σπάω" σε χλιαρό προς ζεστό νερό.
Έχω ήδη καταβρέξει με "βροχή" τη μηχανή για να *****ώσει η οποία σκόνη/λεκές και κατόπιν ξεκινώ τμηματικά να καθαρίζω από τα ψηλά προς τα κάτω..

*****ό σφουγγάρι απλό ή με εξωτερική επένδυση πανιού μικροϊνών.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.462
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Έχω μηχανάκι με ματ χρώμα και χρησιμοποιώ το ποιο φθηνό υγρό πιάτων που βρίσκω στο σούπερ μάρκετ.
Πλέον στον 5ο χρόνο χωρίς κανένα πρόβλημα.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.784
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Εγω πάντως το πλένω με τον κλασσικό σπιτικό τρόπο.

Παλίο κουτάκι παγωτού, λίγο Ava (κάνει πολύ αφρό έτσι κι αλλιώς), σφουγγάρι πιάστων (όχι απο την σκληρή πλευρά) και βουρ καθάρισμα.

Νερό, σαπούνισμα καλό, νερό πάλι, μετά κάνω ζάντες, ψαλίδι και πιρούνια, πάλι νερό και όταν στεγνώσει το περνάω με Sonax. Το ίδιο ισχυεί και στα ματ πλαστικά πιστεύω.

Μετά απο ένα καλό πλύσιμο και γυάλισμα στο δικό μου πάντως είναι λες και βγήκε απο την βιτρίνα πάλι.
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.486
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Να σας την σπάσω λιγάκι; Ξέρετε ότι δεν κάνει να πλένετε τα κουστούμια της μοτοσυκλέτας ή το αυτοκίνητο με υγρό πιάτων γιατί έχει την τάση να αφαιρεί το κερί και τα γυαλιστικά αν είναι περασμένα; cdefghigi
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.486
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Να σας την σπάσω λιγάκι; Ξέρετε ότι δεν κάνει να πλένετε τα κουστούμια της μοτοσυκλέτας ή το αυτοκίνητο με υγρό πιάτων γιατί έχει την τάση να αφαιρεί το κερί και τα γυαλιστικά αν είναι περασμένα; cdefghigi
Καλύτερα ένα φθηνό αφρόλουτρο και μόνο στο ψαλίδι που λερώνει από γράσα της αλυσίδας το υγρό πιάτων.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Να σας την σπάσω λιγάκι; Ξέρετε ότι δεν κάνει να πλένετε τα κουστούμια της μοτοσυκλέτας ή το αυτοκίνητο με υγρό πιάτων γιατί έχει την τάση να αφαιρεί το κερί και τα γυαλιστικά αν είναι περασμένα; cdefghigi
Σωστότατος Άγγελε τα αφαιρεί μαζί με τα λάδια της αλυσίδας κλπ κλπ και μιας και παίρνω πάσα να αναφέρω ότι προσωπικά κάθε φορά που πλένω την περνάω μετά το πλύσιμο κερί.
Μιας και αναφερόμαστε σε ματ χρώματα χρησιμοποιώ για αυτά (και όχι μόνο) AYTO.
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.486
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Σωστότατος Άγγελε τα αφαιρεί μαζί με τα λάδια της αλυσίδας κλπ κλπ και μιας και παίρνω πάσα να αναφέρω ότι προσωπικά κάθε φορά που πλένω την περνάω μετά το πλύσιμο κερί.
Μιας και αναφερόμαστε σε ματ χρώματα χρησιμοποιώ για αυτά (και όχι μόνο) AYTO.
Σωστά Σάββα επειδή δεν το ανέφερα, εννοείται ότι αυτό που είπα ισχύει για τα γυαλιστερά χρώματα που τα περνάμε με κερί και γυαλιστικό. Bcdefgh
 
Top Bottom