Η χαμένη μαγεία των sport touring μοτοσικλετών

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.451
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

Η χαμένη μαγεία των sport touring μοτοσικλετών​


Η χαμένη μαγεία των sport touring μοτοσικλετών


Η μετατόπιση από τις sport touring προς τις adventure μοτοσικλέτες αντικατοπτρίζει μια πολυδιάστατη αλλαγή και επηρεάζει τόσο τις προτιμήσεις των αναβατών όσο και τις στρατηγικές των κατασκευαστών.

Παλαιότερα, στην αγορά των μοτοσικλετών, τα sport touring μοντέλα κυριαρχούσαν. Κάθε κατασκευαστής είχε τη δική του σειρά, προσφέροντας επιλογές για κάθε γούστο και προϋπολογισμό. Αυτές οι μοτοσικλέτες ήταν οι πιστές συνοδοί στο δρόμο, οι συνομιλητές μας σε ατέλειωτες αποστάσεις, και μας έδιναν την αίσθηση της απεριόριστης ελευθερίας καθώς πλησιάζαμε προς τον ορίζοντα. Ταυτόχρονα, μπορούσαν να μετατραπούν σε «όπλα» είτε στο στροφιλίκι είτε ακόμα και στις πίστες, ενώ με την ίδια ευκολία εξυπηρετούσαν τις καθημερινές μας μετακινήσεις.

Ωστόσο, ο χρόνος δεν παραμένει ακίνητος, και μαζί του φέρνει αλλαγές. Η εξέλιξη των προτιμήσεων των αναβατών έχει σημαντικές συνέπειες. Είναι σαν να ένα νέο κεφάλαιο γράφεται στο βιβλίο του μοτοσικλετισμού, με τις adventure μοτοσικλέτες να αποκτούν τον πρωτεύοντα ρόλο.

Προς αναζήτηση της περιπέτειας​

Η αναζήτηση της περιπέτειας είναι ο βασικός κινητήριος μοχλός αυτής της μετατόπισης. Οι adventure μοτοσικλέτες αντιπροσωπεύουν την επιθυμία των αναβατών να ξεφύγουν από τα συνηθισμένα, να εξερευνήσουν το άγνωστο, και να ζήσουν πραγματικές περιπέτειες πέρα από τον ασφαλτοστρωμένο δρόμο. Ψηλότερες, με αναρτήσεις που αντέχουν στις πιο δύσκολες συνθήκες και προηγμένα συστήματα ασφαλείας, αυτές οι μοτοσικλέτες ανοίγουν νέους δρόμους και ενθαρρύνουν τους αναβάτες να εξερευνήσουν ακόμη περισσότερο.

Πέρα από την περιπέτεια, η τεχνολογία επιφέρει μια ακόμη πτυχή στην εξίσωση. Οι adventure μοτοσικλέτες είναι εξοπλισμένες με προηγμένα ψηφιακά συστήματα πλοήγησης και επικοινωνίας, προσφέροντας στους αναβάτες πρόσβαση σε πληροφορίες και ασφάλεια ακόμη και στα απομακρυσμένα μονοπάτια. Η συνδυασμένη αυτή τεχνολογία με την ικανότητα να αντέχουν σε δύσκολες συνθήκες, τις κάνουν ελκυστικές για εκείνους που επιζητούν το απόλυτο ταξίδι.

Κατασκευαστές που κάποτε επένδυαν στην ανάπτυξη sport touring μοντέλων βρίσκονται τώρα να επανακαθορίζουν την κατεύθυνσή τους, αναπτύσσοντας νέες γκάμες adventure μοτοσικλετών σε όλες τις κατηγορίες. Αυτό δεν συμβαίνει τυχαία. Οι κατασκευαστές αντιλαμβάνονται την αυξανόμενη ζήτηση για adventure μοντέλα και προσπαθούν να προσφέρουν τις καλύτερες λύσεις στους αναβάτες.

Οι «νόμοι» της αγοράς​

Η εξέλιξη της αγοράς είναι εκτενής και σύνθετη. Οι adventure μοτοσικλέτες απευθύνονται σε ένα ευρύτερο φάσμα αναβατών, συμπεριλαμβανομένων των «επαγγελματιών» ταξιδιωτών, των λάτρεων της εξερεύνησης, και ακόμη και των καθημερινών αναβατών που επιζητούν μια μοτοσικλέτα που να κάνει τα πάντα. Οι κατασκευαστές αντιλαμβάνονται ότι η ποικιλία είναι το κλειδί για την ικανοποίηση αυτών των διαφορετικών αναγκών.

Επιπλέον, η ανταγωνιστική φύση της αγοράς των adventure μοτοσικλετών δημιουργεί έναν υγιή ανταγωνισμό μεταξύ των κατασκευαστών, ο οποίος συμβάλλει στη σταθερή βελτίωση των προϊόντων και των τεχνολογιών που προσφέρονται. Αυτό καταλήγει σε ακόμη πιο εξελιγμένες μοτοσικλέτες, με περισσότερες δυνατότητες και αντοχή σε διάφορες συνθήκες.

Παρ' όλες αυτές τις αλλαγές, οι sport touring μοτοσικλέτες δεν πρέπει να λησμονούνται. Ακόμη και σε αυτήν τη νέα εποχή, η αίσθηση της άνεσης, της αξιοπιστίας και της απόλαυσης του ταξιδιού στον ασφαλτοστρωμένο δρόμο παραμένει ανεκτίμητη. Αυτά τα μοντέλα μπορεί να υποχωρούν από το επίκεντρο, αλλά πάντα θα φωτίζουν τη μνήμη μας με τη γοητεία τους και τις ανεκτίμητες μαγικές στιγμές που μας χάρισαν στις ατελείωτες διαδρομές.

Πηγη www.gazzetta.gr
 

alexandros71

new member
Δημοσιεύσεις
51
Ηλικία
52
Περιοχή
Αττικη
Μοτοσυκλέτα
CB500X
Όνομα
Αλεξανδρος
Η κατηγορία των σπορ Τούρινγκ μοτοσυκλετών είναι σε κρίση γιατί απλα η εργονομία των μεγάλων adv δικύκλων είναι καλύτερη στην καθημερινότητα κάι στον τουρισμο. Οι σπορ Τούρινγκ είναι πιο άνετες σε πολύ υψηλές ταχύτητες αλλά αυτό ενδιαφέρει λίγους αναβατες.
 

Kornillios

new member
Δημοσιεύσεις
71
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Moto Guzzi V100 Mandello S
Όνομα
Βασίλης
Όλα είναι θέμα μάρκετινγκ! Και εγώ είχα πέσει "θύμα" της "Sport Touring" κατηγορίας τύπου S1000 XR, Tracer κτλ. (είχα την VFR 800 Crossrunner MY 2015) οι οποίες στην ουσία είναι crossover touring μοτοσυκλέτες. Όταν είδα στα μάτια μου την νέα μου συνοδοιπόρο κατάλαβα ποια είναι η πραγματική Sport Touring κατηγορία.

Οι εταιρείες θα μπορούσαν πολύ απλά να σχεδίαζαν τις νέες μοτοσυκλέτες με καλύτερη εργονομία και θέση οδήγησης για αυτούς που δεν θέλουν μια πολύ σκυφτή μοτοσυκλέτα.
 

alexandros71

new member
Δημοσιεύσεις
51
Ηλικία
52
Περιοχή
Αττικη
Μοτοσυκλέτα
CB500X
Όνομα
Αλεξανδρος
Όλα είναι θέμα μάρκετινγκ! Και εγώ είχα πέσει "θύμα" της "Sport Touring" κατηγορίας τύπου S1000 XR, Tracer κτλ. (είχα την VFR 800 Crossrunner MY 2015) οι οποίες στην ουσία είναι crossover touring μοτοσυκλέτες. Όταν είδα στα μάτια μου την νέα μου συνοδοιπόρο κατάλαβα ποια είναι η πραγματική Sport Touring κατηγορία.

Οι εταιρείες θα μπορούσαν πολύ απλά να σχεδίαζαν τις νέες μοτοσυκλέτες με καλύτερη εργονομία και θέση οδήγησης για αυτούς που δεν θέλουν μια πολύ σκυφτή μοτοσυκλέτ

Όλα είναι θέμα μάρκετινγκ! Και εγώ είχα πέσει "θύμα" της "Sport Touring" κατηγορίας τύπου S1000 XR, Tracer κτλ. (είχα την VFR 800 Crossrunner MY 2015) οι οποίες στην ουσία είναι crossover touring μοτοσυκλέτες. Όταν είδα στα μάτια μου την νέα μου συνοδοιπόρο κατάλαβα ποια είναι η πραγματική Sport Touring κατηγορία.

Οι εταιρείες θα μπορούσαν πολύ απλά να σχεδίαζαν τις νέες μοτοσυκλέτες με καλύτερη εργονομία και θέση οδήγησης για αυτούς που δεν θέλουν μια πολύ σκυφτή μοτοσυκλέτα.
Για να καταλάβω τι μηχανή έχεις τώρα;
 

dkamzelas86

Moderator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
406
Ηλικία
38
Περιοχή
ΦΛΩΡΙΝΑ
Όνομα
Δημήτρης
Είχα sport touring, πήγα για λίγο σε adventure και ξαναγύρισα σε sport touring. Κάλυψη από αέρα σε ταξίδι, σταθερότητα σε υψηλές ταχύτητες , σταθερότητα στις στροφές...

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dkamzelas86

Moderator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
406
Ηλικία
38
Περιοχή
ΦΛΩΡΙΝΑ
Όνομα
Δημήτρης
Δεν έχει μεγάλη διαφορά πάντως από xr και tracer .

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

alexandros71

new member
Δημοσιεύσεις
51
Ηλικία
52
Περιοχή
Αττικη
Μοτοσυκλέτα
CB500X
Όνομα
Αλεξανδρος
To mandello μπορείς να το πεις και roadster touring κάτι που δεν ισχύει για το tracer και το xr.
 

Kornillios

new member
Δημοσιεύσεις
71
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Moto Guzzi V100 Mandello S
Όνομα
Βασίλης
Δεν έχει μεγάλη διαφορά πάντως από xr και tracer .

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τα XR και Tracer από το στήσιμο της μοτοσικλέτα (εντελώς όρθια θέση οδήγησης και κυρίως ψιλή μοτοσυκλέτα) κανονικά δεν θεωρούνται "Sport" Touring μοτοσυκλέτες. Επειδή έχεις 170 HP και 114 nm στο 1000 XR δεν σε κάνει και αυτομάτως sport. Ο ορισμός Crossover που έχει δώσει και η suzuki στο GX είναι πιο σωστός.

Για σύγκριση δες παράδειγμα την αντίστοιχη Crossover SUV κατηγορία στα αυτοκίνητα. Ένα toyota C-HR δεν θεωρείται αμιγώς SUV όχημα, παρότι έχει κόψιμο που ταιριάζει σε SUV.

To mandello μπορείς να το πεις και roadster touring κάτι που δεν ισχύει για το tracer και το xr.

Σε ένα βαθμό ισχύει και αυτό που λες!
 

dkamzelas86

Moderator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
406
Ηλικία
38
Περιοχή
ΦΛΩΡΙΝΑ
Όνομα
Δημήτρης
Βασικά sport touring είναι μια μοτοσικλέτα που συνδυάζει και ταχύτητα και ταξίδι. Γρήγορη τουριστική ένα πράγμα... Ναι θα μπορούσαμε να βγάλουμε ένα σωρό υποκατηγορίες αλλά η βασική έννοια είναι να μπορείς να ταξιδεύεις με ταχύτητα πιο πάνω από το κανονικό και να μπορεί η μοτοσικλέτα να το υποστηρίξει.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.166
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Τι θα πεί Crossover?
 

Kornillios

new member
Δημοσιεύσεις
71
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Moto Guzzi V100 Mandello S
Όνομα
Βασίλης
Βασικά sport touring είναι μια μοτοσικλέτα που συνδυάζει και ταχύτητα και ταξίδι. Γρήγορη τουριστική ένα πράγμα... Ναι θα μπορούσαμε να βγάλουμε ένα σωρό υποκατηγορίες αλλά η βασική έννοια είναι να μπορείς να ταξιδεύεις με ταχύτητα πιο πάνω από το κανονικό και να μπορεί η μοτοσικλέτα να το υποστηρίξει.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν συμφωνώ απόλυτα σε αυτό γιατί όλες οι μοτοσυκλέτες έχουν υψηλές ταχύτητες! Με το ίδιο σκεπτικό ακόμα και η Honda Gold Wing που πιάνει τελική 230 χλμ/ώρα μπορεί να θεωρηθεί Sport Touring, ή ακόμα και το Panigale αφού υπάρχουν aftermarket σαμάρια κτλ.

Προσωπικά θεωρώ πως μια Sport Touring μοτοσυκλέτα έχει τον εξής σχεδιασμό:

Επιδόσεις, στήσιμο και εργονομία σαν μια sportbike αλλά με εμφανή touring χαρακτηριστικά όπως, καλύτερη (αλλά όχι full όπως τα ADV) ανεμοκάλυψη με χρήση fairing (όχι naked), άνετα και οριακά σκυφτή (ανάλογα το ύψος του εκάστοτε αναβάτη) θέση οδήγησης μαζί με επιπλέον ανέσεις touring ( από θέματα αξεσουάρ, πχ υποδοχές για τριβάλιτσο, μέχρι και πως λειτουργεί η μοτοσυκλέτα μηχανικά).

Τι θα πεί Crossover?

Στην ουσία το Crossover είναι μια μίξη δύο εντελώς διαφορετικών κατηγοριών. Ο όρος αυτός εμφανίστηκε πρώτη φορά στα αυτοκίνητα, στη γνωστή κατηγορία των Crossover SUV οχημάτων. Στην ουσία στα συγκεκριμένα αυτοκίνητα έχεις ένα συνδυασμό ενός χαμηλού και πιο ελαφρύ οχήματος (όπως τα sedan/coope) και ταυτόχρονα πιο ογκώδους, ψηλού και με αυξημένο ground clearance όπως είναι τα κλασσικά SUV.

Κάτι αντίστοιχο είναι και η κατηγορία των ψηλών Sport Touring. Είναι μοτοσυκλέτες που έχουν τα χαρακτηριστικά των επιδόσεων των sport-bike αλλά ταυτόχρονα έχουν στήσιμο & εργονομία όπως τα Adventure bikes. Είναι κάτι το ενδιάμεσο δηλαδή.


Προς θεού, δεν θέλω να υποτιμήσω την αγορά των παιδιών που έχουν αυτής της κατηγορίας τις μοτοσυκλέτες, απλώς κουβέντα κάνουμε και μιας και έχουμε αυτό το άρθρο σχετικά με τις κλασσικές sport touring μοτοσυκλέτες, σκέφτηκα να πω την άποψη μου ως προς την ορολογία που χρησιμοποιείται, κατ' εμέ, λανθασμένα. Τώρα πια όταν ακούω Sport Touring, τα μόνα μοντέλα που μου έρχονται στο μυαλό στο επόμενο δευτερόλεπτο είναι τα εξής:

Kawasaki Ninja 1000 SX
BMW R1250 RS
Moto Guzzi V100 Mandello
Suzuki GSX-S1000 GT
 
Τελευταία επεξεργασία:

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.451
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Kawasaki Ninja 1000 SX
BMW R1250 RS
Moto Guzzi V100 Mandello
Suzuki GSX-S1000 GT
Kawasaki ZZR 1400
Suzuki GSXR 1300 Hayabusa
Honda CBR 1100 XX
Triumph Sprint ST
Honda VFR 800 F
 

Kornillios

new member
Δημοσιεύσεις
71
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Moto Guzzi V100 Mandello S
Όνομα
Βασίλης
Kawasaki ZZR 1400
Suzuki GSXR 1300 Hayabusa
Honda CBR 1100 XX
Triumph Sprint ST
Honda VFR 800 F

Η αλήθεια είναι πως από τα συγκεκριμένα, μόνο η hayabusa λείπει από τη λίστα μου (δεν ψάχνομαι πολύ με μεταχειρισμένα εξού και όσα ανέφερα είναι προς πώληση κούτα)
 
Top Bottom