Ερωτήσεις περί βαλβίδων

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Καλησπέρα Coffee machine


Έχω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τις βαλβίδες.

1) Καταρχάς θέλω να μάθω σιγά σιγά να τις ρυθμίζω μόνος μου. Δεν είναι και 16βαλβιδο ή 8βαλβιδο μοτέρ, 2 βαλβίδες έχει όλες και όλες, άρα θέλω να τις κάνω και μόνος μου. Γνωρίζει κάποιος τρόπο για να ρυθμίσεις βαλβίδες σε Address?

2) Τώρα...με βάση την Suzuki το διάκενο είναι αυτό:
Εισαγωγής: 0.03mm - 0.08mm
Εξαγωγής: 0.08mm - 0.13mm φυσικά όταν είναι κρύο το μοτέρ

Το θέμα όμως είναι οτι σπίτι δεν έχω τέτοια νούμερ φίλερ. Αν κάνω την εισαγωγής 0.05 και την εξαγωγής 0.10 θα έχει θέματα το μηχανάκι;

3) Το διάκενο αυτό η Suzuki προφανώς το έβγαλε με βάση ένα στοκ μοτέρ (φιλτροκούτι, εξάτμιση)...εγω που έχω αλλαγμένη εξάτμιση (το φίλτρο είναι το γνήσιο), πρέπει να ρυθμιστούν διαφορετικά μήπως;
 
N

notakos600

Guest
Μέσες τιμές παίρνεις Τάσο.
0.05 εισαγωγής
0.10 εξαγωγής
Δεν χρειάζεται άλλο διάκενο με εξάτμιση ή φιλτροκουτι.
Δες βίντεο στο YouTube για ρύθμιση βαλβίδων σε παπάκι οποιασδήποτε μάρκας, για να δεις το σημάδι στο βολάν για το άνω νεκρό σημείο.
Παιχνιδάκι είναι.
 
Δημοσιεύσεις
718
Ηλικία
43
Μοτοσυκλέτα
Honda CB 500 X 2016 Warp Drive MK IX
Όνομα
Θοδωρής
@enterprise-psi Για ποιο απο τα 3 ερωτήματα μου, λες τώρα; :p

Για την εισαγωγή, όταν έρχεται η ώρα στο cb για βαλβίδες του λέω του μάστορα άνοιξε τες δύο πόντους μπας και κουνηθεί ο τάφος και με βρίζει. Περίεργοι άνθρωποι abcdefghgk
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Πάντως αν λέει πχ 0.03 και 0.08 τότε το 0.05 είναι εντός ορίων για την εισαγωγή, το ίδιο και για την εξαγωγή αντίστοιχα με το 0.10...δεν νομίζω να πάθει κάτι...

Απο όσο ξέρω πάνω στο βολάν τα μηχανάκια έχουν ένα σημαδάκι σαν Τ. Το Address δεν έχει κάτι τέτοιο όμως...άρα πρέπει να βρω τρόπο να το βρω σωστά το ΑΝΣ...αν απλά γυρνάω τον στρόφαλο μέχρι να δω την βαλβίδα εξαγωγής να κουνηθεί θα βρω το ΑΝΣ; Θεωρείες τώρα κάνω απλά...

@enterprise-psi Θα κάνω την εισαγωγής τότε 0.20 και την εξαγωγής 0.30...θα βγάλω εντελώς το φίλτρο και την εξάτμιση, και μετά θα πατάω ακόμα και λαίλαπες! abcdefghgk
 
N

notakos600

Guest
Πάντως αν λέει πχ 0.03 και 0.08 τότε το 0.05 είναι εντός ορίων για την εισαγωγή, το ίδιο και για την εξαγωγή αντίστοιχα με το 0.10...δεν νομίζω να πάθει κάτι...

Απο όσο ξέρω πάνω στο βολάν τα μηχανάκια έχουν ένα σημαδάκι σαν Τ. Το Address δεν έχει κάτι τέτοιο όμως...άρα πρέπει να βρω τρόπο να το βρω σωστά το ΑΝΣ...αν απλά γυρνάω τον στρόφαλο μέχρι να δω την βαλβίδα εξαγωγής να κουνηθεί θα βρω το ΑΝΣ; Θεωρείες τώρα κάνω απλά...

@enterprise-psi Θα κάνω την εισαγωγής τότε 0.20 και την εξαγωγής 0.30...θα βγάλω εντελώς το φίλτρο και την εξάτμιση, και μετά θα πατάω ακόμα και λαίλαπες! abcdefghgk
Βάλε ένα μολύβι στη τρύπα του μπουζί και γύρισε το βολάν αντίθετα από τη φορά των δεικτών του ρολογιού.
Μόλις καταλάβεις πως το έμβολο έφτασε στο άνω νεκρό σημείο, πιάσε τα κοκοράκια και δες αν έχουν τζόγο, αν όχι γύρισε το βολάν κατά 180 μοίρες μέχρι να αποκτήσουν τζόγο.
Αυτή είναι η θέση ρύθμισης των βαλβίδων.
Βάλε το φίλερ των 0.005 στη βαλβίδα εισαγωγής, αν μπαίνει και βγαίνει χωρίς ζόρι, αλλά όχι να κολυμπάει μην την πειράξεις.
Αν δεν συμβαίνει κάτι από τα δυο λάσκαρε τη βίδα του ρεγουλατόρου και βάλε το φίλερ για να πετύχεις τον απαραίτητο τζόγο.
Πίστεψέ με, είναι πιο εύκολο από όσο διαβάζεται.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Είδα και ένα βίντεο που το κάνει βήμα βήμα με φωτός σε κινέζικο 100αρι. Εντάξει δεν είναι τόσο πυρινική επιστήμη όσο νόμιζα. Λίγο διαφορετικός σχεδιασμός μοτέρ μεταξύ κινέζικα-Αstreaισια μοτέρ και μοτέρ Address αλλά δεν είναι κάτι απο οτι φαίνεται...

Αν είναι μέσα στην εβδομάδα πριν το μεγάλο adve στο χώμα (τον νου σας...πλέον ΚΑΙ σε χώμα) θα το δοκιμάσω με το πάσο μου.

Ευχαριστώ παιδιά!! Thank
 
N

notakos600

Guest
Είδα και ένα βίντεο που το κάνει βήμα βήμα με φωτός σε κινέζικο 100αρι. Εντάξει δεν είναι τόσο πυρινική επιστήμη όσο νόμιζα. Λίγο διαφορετικός σχεδιασμός μοτέρ μεταξύ κινέζικα-Αstreaισια μοτέρ και μοτέρ Address αλλά δεν είναι κάτι απο οτι φαίνεται...

Αν είναι μέσα στην εβδομάδα πριν το μεγάλο adve στο χώμα (τον νου σας...πλέον ΚΑΙ σε χώμα) θα το δοκιμάσω με το πάσο μου.

Ευχαριστώ παιδιά!! Thank
Καλά μαστορέματα Τάσο Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon
 
Top Bottom