Διακόπτης

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.784
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Καλησπέρα παίδες


Έχω εδω και κάναν μήνα που ο διακόπτης μου κάνει νερά. Συγκεκριμένα, γυρνάω το κλειδί και δεν ανοίγει τίποτα. Η "λύση" που κάνω όποτε γίνεται αυτό είναι να βάζω το χέρι κάτω απο την μάσκα μπροστά, και να κουνάω λίγο το καλώδιο ή να το τραβάω ελάχιστα και μετά λειτουργεί κανονικά.

Πριν πήγα την μάνα μου μέχρι την δουλειά της στις Αλυκές και στον γυρισμό το μηχανάκι έσβησε. Σταματάω στην άκρη δοκιμάζω τον διακόπτη και όντως απο αυτό έσβησε.

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω σε αυτό το θέμα; Ο διακόπτης είναι εύκολα προσβάσιμος, λύνεις την μάσκα μπροστά μόνο.
 
N

notakos600

Guest
Καλησπέρα παίδες


Έχω εδω και κάναν μήνα που ο διακόπτης μου κάνει νερά. Συγκεκριμένα, γυρνάω το κλειδί και δεν ανοίγει τίποτα. Η "λύση" που κάνω όποτε γίνεται αυτό είναι να βάζω το χέρι κάτω απο την μάσκα μπροστά, και να κουνάω λίγο το καλώδιο ή να το τραβάω ελάχιστα και μετά λειτουργεί κανονικά.

Πριν πήγα την μάνα μου μέχρι την δουλειά της στις Αλυκές και στον γυρισμό το μηχανάκι έσβησε. Σταματάω στην άκρη δοκιμάζω τον διακόπτη και όντως απο αυτό έσβησε.

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω σε αυτό το θέμα; Ο διακόπτης είναι εύκολα προσβάσιμος, λύνεις την μάσκα μπροστά μόνο.
Να δεις ποιο καλώδιο δεν κάνει επαφή Τάσο και να το κολλήσεις.
Αν σου κάνει κόλπα το κλειδί ρίξε λίγο αντισκουριακο μέσα στη κλειδαριά.
Αν δεν γίνει τίποτα με όλα αυτά, άλλαξε διακόπτη.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.784
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Θα πάω σε λιγάκι κάτω στο μηχανάκι να το κοιτάξω αν είναι. Σε ευχαριστώ Παναγιώτη! Το γαμώτο είναι οτι κεντρικό διακόπτη όσο και να ψάχνω μου βγάζει μόνο για το 50αρι και το 100αρι τα σκουτεράκια τα Address που έβγαιναν πιο παλιά, αλλά θα μου πεις βρίσκεις και μεταχειρισμένο. Αν φτιάχνεται όμως, ας το κάνω εγω. Θα απαντήσω αργότερα αν έχω βγάλει κάποια άκρη.
 
N

notakos600

Guest
Θα πάω σε λιγάκι κάτω στο μηχανάκι να το κοιτάξω αν είναι. Σε ευχαριστώ Παναγιώτη! Το γαμώτο είναι οτι κεντρικό διακόπτη όσο και να ψάχνω μου βγάζει μόνο για το 50αρι και το 100αρι τα σκουτεράκια τα Address που έβγαιναν πιο παλιά, αλλά θα μου πεις βρίσκεις και μεταχειρισμένο. Αν φτιάχνεται όμως, ας το κάνω εγω. Θα απαντήσω αργότερα αν έχω βγάλει κάποια άκρη.
Αχ ρε Τάσο.
Να σε είχα κοντά, να επαιρνα πολυμετρο, κολλητήρι, μπύρες και να ερχόμουν να το φτιάξουμε μαζί.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.784
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Άνοιξα τον διακόπτη. Τα καλώδια φαίνονται εντάξει. Δοκίμασα να ρίξω αντισκουριακό στην κλειδαριά και το πρόβλημα φαίνεται να λύθηκε. Έκλεισα και άναψα τον διακόπτη 2-3 φορές, όλα οκ, το πήγα μια βόλτα στην γειτονιά μου κοντά σε λακούβες κλπ να δω αν στους κραδασμούς ξανακλείσει πάλι ο διακόπτης και όλα ήτανε μια χαρά.

Λογικά κάπου δεν έκανε καλή επαφή στην κλειδαριά μέσα κάτι. Ωραιά, γλίτωσα ενα 35αρικο! :D
 

LAndreas

member
Δημοσιεύσεις
1.413
Ηλικία
60
Περιοχή
Ναουσαρα
Όνομα
Λειβαδιτης Ανδρεας
Να υποθέσω ότι στο κλειδί της μηχανής έχεις και αρμαθιά άλλα κλειδιά ε;
οχι ...............
 
Top Bottom