Αθήνα - Καύκασος (Τουρκία, Γεωργία) ,το ταξίδι μας

Δημοσιεύσεις
27
Ηλικία
46
Περιοχή
Αθήνα, Γαλάτσι
Όνομα
Κωνσταντίνος Κ
Κωνσταντινε ,πολύ όμορφο το ταξίδι σας ,ταξιδέψαμε κι εμείς μέσα από τις όμορφες εικόνες .
Ευχαριστούμε που μας πήρατε μαζί σας.
Για ότι θες εδώ είμαστε ,θα την βρεις την άκρη με το φόρουμ ,μη σε ανησυχεί καθόλου αυτό Bcdefgh
Ευχαριστώ πολύ!
 
Δημοσιεύσεις
27
Ηλικία
46
Περιοχή
Αθήνα, Γαλάτσι
Όνομα
Κωνσταντίνος Κ
Εύγε Κωνσταντίνε και στην παρέα σου για το όμορφο οδοιπορικό σας!
Και σε άλλα τέτοια ωραία με υγεία! Smileys drinking beer Emoticon Smileys drinking beer Emoticon Smileys drinking beer Emoticon
Σ ευχαριστώ πολύ φίλε...καλά και ασφαλή χλμ σε όλους
 
Δημοσιεύσεις
27
Ηλικία
46
Περιοχή
Αθήνα, Γαλάτσι
Όνομα
Κωνσταντίνος Κ
Το ψήνεις το project-ακι '23 ή με φαίνεται;
Σ ευχαριστώ φίλε...έχει ηρεμίσει σίγουρα η σκέψη μου, μιας και έχω επιστρέψει ήδη 2 μήνες από το υπέροχο ταξίδι. Ήδη έχει ενκλιματιστεί η σκέψη με το Κλείνον Άστυ :) Φυσικά, όποτε θέλεις
 
Δημοσιεύσεις
27
Ηλικία
46
Περιοχή
Αθήνα, Γαλάτσι
Όνομα
Κωνσταντίνος Κ
Κωνσταντινε ευχαριστουμε για το υπεροχο ταξιδι που μας εκανες παντα τετοια PraisingPraising
Να σαι καλά φίλε....καλά και ασφαλή χλμ για όλους μας
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.279
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Ωραιο ταξιδιωτικο , μπραβο σας.cdefg
Σε εκεινο το ΜΠΑΤΟΥΜΙ , αν ξανατυχει , νομιζω οτι αξιζει και μια βολτα στο ομορφο και τεραστιο παραλιακο παρκο του ( εντυπωση απο παλαιοτερες επαγγελματικες επισκεψεις μου).
 
Δημοσιεύσεις
27
Ηλικία
46
Περιοχή
Αθήνα, Γαλάτσι
Όνομα
Κωνσταντίνος Κ
Ωραιο ταξιδιωτικο , μπραβο σας.cdefg
Σε εκεινο το ΜΠΑΤΟΥΜΙ , αν ξανατυχει , νομιζω οτι αξιζει και μια βολτα στο ομορφο και τεραστιο παραλιακο παρκο του ( εντυπωση απο παλαιοτερες επαγγελματικες επισκεψεις μου).
Δυστυχώς και τις 2 ημέρες που διανυκτερεύσαμε στο Batumi, έβρεχε, και είχε και απίστευτο μποτιλιάρισμα...φτάσαμε βράδυ την πρώτη φορά, και αργά το απόγευμα την άλλη, και δεν είχαμε κουράγια. Ήθελα να δω και το άγαλμα που έχουν φτιάξει στην προκυμαία, αλλά......την επόμενη :)
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.541
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Τον Αύγουστο 2022, καταφέραμε επιτέλους να κάνουμε ένα ταξίδι που σχεδιάζαμε πολύ πριν επισκεφτεί ο κός Κόβιντ 19 την ανθρωπότητα.
2 μοτοσυκλέτες :
Honda Varadero XL1000V (Κωνσταντίνος)
BMW LC1200 (Ηρακλής & Νϊκη)
Διάρκεια : 15 ημέρες
Σύνολο χλμ : 6.000
Το δρομολόγιο :
Πειραιάς-Χίος (1η διανυκτέρευση, εν πλώ) Χίος-Τσεσμέ, Τσεσμέ-Σμύρνη (2η διανυκτέρευση), Σμύρνη-Ικόνιο (Konya) (3η διανυκτέρευση), Ικόνιο-Γκιόρεμε, Καππαδοκία (Goreme, Cappadocia) (4η και 5η διανυκτέρευση), Γκιόρεμε-Ερζιντσάν (Erzincan) (6η διανυκτέρευση), Ερζιντσάν-Μπατούμι, Γεωργία (Batumi) (7η διανυκτέρευση), Μπατούμι-Τυφλίδα (η χειρότερη και πιο επικίνδυνη διαδρομή που έχω κάνει στην ζωή μου) (Tblisi) (8η, 9η,10η διανυκτέρευση), Τυφλίδα-Μπατούμι (11η διανυκτέρευση), Μπατούμι-Τραπεζούντα (Trabzon) (12η διανυκτέρευση) , Τραπεζούντα-Σεβάστεια (Sivas) (13η διανυκτέρευση), Σεβάστεια-Άγκυρα (Ankara) (14η διανυκτέρευση), Άγκυρα-Ντενιζλί (Denizli, Pamukkale) (15η διανυκτέρευση), Ντενιζλί-Τσεσμέ, καραβάκι το απόγευμα για Χίο, και επιστροφή Πειραιά.

Να ξεκαθαρίσω ότι σε όλη την περιγραφή του ταξιδιού που ακολουθεί, είναι καθαρά προσωπικές απόψεις, και δεν είναι αντικειμενική περιγραφή των συναισθημάτων που θα προκαλέσει στον καθένα η επίσκεψη στα παρακάτω μέρη....τα γούστα του καθενός είναι διαφορετικά άλλωστε. Της παρέας πάντως που πραγματοποιήσαμε το ταξίδι, οι απόψεις σχεδόν ταυτίζονται στο 99%.

View attachment 46011View attachment 46012,

Μέρα 1η : Περάσαμε Τουρκία, όπου χρειάστηκαν πάνω από 2 ώρες, να περάσουμε το τελωνείο στο Τσεσμέ. Συνεχίσαμε προς Σμύρνη, όπου θα κάναμε διανυκτέρευση. Άυπνοι σχεδόν όλο το βράδυ, χρειαστήκαμε ένα 2 ωρο για ξεκούραση, και βόλτα μετά στο κέντρο της πόλης. Κλασσική, πολύβουη πόλη, με κίνηση, και κάποια πολύ όμορφα σημεία, όπως ο Πύργος του Ρολογιού, ο οποίος βρίσκεται στην πλατεία Κονακίου, και είναι το σήμα κατατεθέν της Σμύρνης. Εντυπωσιακοί ουρανοξύστες, φωτισμένοι το βράδυ, δεξιά και αριστερά από τους αυτοκινητόδρομους της πόλης.

View attachment 46014View attachment 46016View attachment 46015

Μέρα 2η : D300 .... ή αλλιώς Ο Δρόμος του Μεταξιού .... Από τα πρώτα του χλμ, αρχίζεις να ερωτεύεσαι την μαγεία της Ανατολίας ... Ένας δρόμος που "κουβαλάει" πολύ ιστορία, από την εποχή του Μάρκο Πόλο, και των εμπόρων - ταξιδευτών, οι οποίοι έφερναν το μετάξι από την Κίνα στην Ευρώπη. Το υψόμετρο αρχίζει να ανεβαίνει, και αφού απολαύσαμε ένα κλασσικό τοπικό πρωινό σε καφενείο στο πουθενά (πάνω στον D300), αργά το απόγευμα φτάσαμε στο πανέμορφο και 'ευρωπαϊκό' Ικόνιο. Πάρκα, λουλούδια, μεγάλα πεζοδρόμια, λεωφόροι, παντού καθαρά, και σαν ποδοσφαιρόφιλοι, στάση να δούμε το νεόχτιστο γήπεδο της τοπικής Κόνιασπορ. Ξενοδοχείο, και ξεκούραση μετά...

View attachment 46017View attachment 46018

Μέρα 3η : Στον D300, θα βρείτε πολλά Χάνια (Καραβάν Σαράι, Caravanserai). Ξενοδοχεία-Κάστρα της εποχής, όπου οι έμποροι έκαναν στάση να ξεκουραστούν, να ξεκουράσουν άλογα και καμήλες, φρουρούμενα φυσικά υπο τον φόβο επιθέσεων από συμμορίες κλεφτών. Φημίζονταν για το χαμάμ τους. 250 χλμ πριν την Καππαδοκία, κάναμε στάση να επισκεφτούμε το Zazadin Han, το οποίο είναι σε μουσιακή κατάσταση (πανέμορφο, με είσοδο), άνοιγε στις 10.00 το πρωί κανονικά, αλλά για εμάς, δεν άνοιξε ποτέ, σταθήκαμε άτυχοι. Συνεχίσαμε, και πιο κάτω κάναμε μια παράκαμψη να δούμε το Obruk Han (Obruk = τρύπα), το οποίο και ανακαινιζόταν, για να γίνει και αυτό μουσείο. Δύο ώρες μετά, επιτέλους φτάσαμε στο Goreme, και στην μοναδική Καππαδοκία. Βόλτα μέχρι το βράδυ, και ξεκούραση νωρίς, διότι οι φίλοι είχαν πτήση με αερόστατο την επόμενη, και έπρεπε να σηκωθούν από τις 4.00 τα ξημερώματα, όπως και εγώ, για να θαυμάσω την μοναδική αυτή εικόνα, από κάποιο λόφο της περιοχής.

View attachment 46020View attachment 46021

View attachment 46023

Συνεχίζεται.........
Εξαιρετικά!!
και Υπέροχα!!

Χίλια μπράβο!!!!
 

PetrosPetr

member
Δημοσιεύσεις
667
Ηλικία
42
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Honda XL 650V Transalp
Όνομα
Petros
Μπράβο φίλε!!!

Πάντα χαίρομαι όσους έχουν την δυνατότητα να χρησιμοποιήσουν την μηχανή τους με αυτόν τον τρόπο και να κάνουν όμορφα και ασφαλή ταξίδια που στο τέλος μπορεί να αφήνει κούραση αλλά κυρίως είναι εμπειρίες ζωής κατα την γνώμη μου!!!
 

Lucky luke

new member
Δημοσιεύσεις
353
Ηλικία
62
Όνομα
Νίκος Αθανασίου
Πανέμορφο ταξίδι, ευχαριστούμε που μοιράζεσαι τις τόσο όμορφες εικόνες και εμπειρίες μαζί μας.
 
Δημοσιεύσεις
27
Ηλικία
46
Περιοχή
Αθήνα, Γαλάτσι
Όνομα
Κωνσταντίνος Κ
Μπράβο φίλε!!!

Πάντα χαίρομαι όσους έχουν την δυνατότητα να χρησιμοποιήσουν την μηχανή τους με αυτόν τον τρόπο και να κάνουν όμορφα και ασφαλή ταξίδια που στο τέλος μπορεί να αφήνει κούραση αλλά κυρίως είναι εμπειρίες ζωής κατα την γνώμη μου!!!
'Ενα ταξίδι, αν δεν αφήσει κούραση, δεν ..... :)
 
Top Bottom