Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

Πρόγραμμα και ώρες του 2ου γύρου των αγώνων WSBK στη Catalunya στη Βαρκελώνη – 22 έως 24 Μαρτίου 2024​

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Superbike FIM 2024, επανέρχεται στη δράση στο Circuit de Barcelona-Catalunya από τις 22 έως 24 Μαρτίου 2024

Το WorldSBK συνεχίζει μετά από τέσσερις εβδομάδες μετά τον Αυστραλιανό Εναρκτήριο Γύρο για το 2024, στο Circuit de Barcelona-Catalunya για τον Ισπανικό Γύρο Pirelli Catalunya του 2024 από τις 22 έως 24 Μαρτίου 2024
\
Σε αυτό τον γύρο θα δούμε και τον πρώτο αγώνα της σεζόν της κατηγορίας WorldSSP300.
Αυτό το Σαββατοκύριακο στην Πορτογαλική πίστα του Portimao γίνεται ο 2ο γύρος του 2024, και μπορείτε να δείτε παρακάτω το παράλληλο πρόγραμμα των δυο γυρών!

ΑΓΡΙΝΙΟ

O Toprak Razgatlioglu κέρδισε τον 1ο αγώνα στην Catalunya – Bulega και Bautista στο βάθρο – Αποτελέσματα​

Ο Toprak Razgatlioglu (ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team) κατέκτησε την πρώτη του νίκη στην πίστα της Catalunya στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Superbike και το έκανε με την BMW όπου παίρνει νίκη μαζί της στον 2ο μόλις γύρο της σεζόν.

Ο Τούρκος αναβάτης ήταν σχεδόν τέσσερα δευτερόλεπτα κάτω στα μισά της διαδρομής, αλλά έκλεισε την διαφορά με τον Nicolo Bulega και πήρε μια εκπληκτική νίκη στις τελευταίες στροφές στον 1ο αγώνα της Catalunya.
Σε αυτό τον αγώνα συμπληρωθήκαν 902 ημέρες από την τελευταία νίκη για τη BMW, ενώ ο #54 ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με 117 βαθμούς.

Ο Bulega που οδήγησε τον αγώναγια πάρα πολλούς γύρους, αρκέστηκε στην δεύτερη θέση παραμένοντάς στην πρώτη θέση της βαθμολογίας
Ο Alvaro Bautista (Aruba.it Racing – Ducati) τιμωρήθηκε στο Superpole για αργή οδήγηση στη γραμμή αγώνων, ρίχνοντάς τον από την 11η θέση στην 14η στο grid. Ωστόσο, με τον ισχυρό του ρυθμό αγώνα, ο Νο 1 αντεπιτέθηκε και κατάφερε να φτάσει στην 3η θέση και να ανεβεί στο βάθρο.

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Andrea Iannone (Team GoEleven), μπροστά από τον Andrea Locatelli (Pata Prometeon Yamaha) με το πρώτο Yamaha, ενώ την πρώτη εξάδα έκλεισε το πρώτο Kawasaki με τον Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK),
Ο Danilo Petrucci (Barni Spark Racing Team) τερμάτισε 7ος, μπροστά από τον Dominique Aegerter (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team), τον Michael van der Mark (ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team) και τον Axel Bassani (Kawasaki Racing Team WorldSBK) που έκλεισε την κορυφαία δεκάδα του 1ου αγώνα !

Ήταν ένας καταστροφικός αγώνας για τον Jonathan Rea (Pata Prometeon Yamaha) που εγκατέλειψε στο τέλος του πρώτου γύρου.
Καταστροφικός αγώνας και για τον Sam Lowes (ELF Marc VDS Racing Team) που ξεκίνησε πολύ καλά από τη δεύτερη σειρά έφτασε να οδηγεί τον αγώνα, μέχρι την πτώση του.

ΑΓΡΙΝΙΟ

Ο Toprak Razgatlioglu κέρδισε τον συναρπαστικό αγώνα Superpole στη Catalunya – Iannone και Bautista στο βάθρο – Αποτελέσματα​

Ο Toprak Razgatlioglu κέρδισε τον συναρπαστικό αγώνα Superpole της Βαρκελώνης, για το δεύτερο γύρο του παγκοσμίου πρωταθλήματος 2024, συνεχίζοντας την κυριαρχία του μετα την pole position και την νίκη του στον 1ο αγώνα!

Ο Τούρκος οδηγός, που ξεκίνησε από την pole, ήταν ο πρωταγωνιστής ενός απίστευτου αγώνα, με πολλά προσπεράσματα και απανωτές αντεπιθέσεις με πάνω από 6-7 οδηγούς που προσφέραν ένα απίστευτη δράση, αγωνία, ένταση και θέαμα που ο γελοίος σκηνοθέτης από τα καλάθια κατάφερε εύκολα να το καταστρέψει για άλλη μια φορά!

Ο αγώνας έδωσε τον νίκη του στο τέλος όταν όλα έδειχναν να έχουν τελειώσει υπέρ του Bautista. Όμως ο Razgatlioglu είχε αντίθετη άποψη και τόλμησε μια προσπέραση παρόμοια με εκείνη που είχαμε δει από τον Valentino Rossi το 2009 κόντρα στον Lorenzo, κατάφερε να βρει χώρο όπου δεν υπήρχε στην τελευταία στροφή και πέρασε, αρπάζοντας την νίκη μέσα από τα χεριά του Ισπανού, που έχασε και την 2η θέση, αφού ο Andrea Iannone (Go Eleven) που ήταν ακριβώς πίσω τους κατάφερε να μπει μέσα στον φοβερό ελιγμό του Razgatlioglu και να περάσει τερματίζοντας στη δεύτερη θέση μπροστά από τον Alvaro Bautista.

Στους πρώτους γύρους του αγώνα οι πρωταγωνιστές ήταν διαφορετικοί με τον Sam Lowes και τον Alex Lowes να είναι στην μάχη για την κορυφη, μαζί με τους Iannone που ήταν από την αρχή στην μάχη για μια νίκη, αλλα και τον Nicolò Bulega, που τελικά τερμάτισε στην 4η θέση!
Στους δύο τελευταίους γύρους, ο Τούρκος οδηγός ανέκαμψε περισσότερα από 3 δευτερόλεπτα φτάνοντας τον Iannone και περνώντας τους πάντες στον τελευταίο γύρο.
Στους τελευταίους γύρους επίσης κατάφερε και ο Alvaro Bautista να φτάσει στην κορυφη ξεκινώντας από την 14η θέση και να δώσει μάχη για την νίκη που έχασε τελικά στην τελευταία στροφή!

Στην 5η θέση τερμάτισε τελικά ο Alex Lowes (Kawasaki) μπροστά από τον Michael van der Mark (BMW) που συμπλήρωσε την πρώτη εξάδα!
Στην 7η θέση τερμάτισε ο Danilo Petrucci (Barni) μπροστά από τους Andrea Locatelli (Yamaha) και Remy Gardner (Yamaha). Την πρώτη δεκάδα συμπλήρωσε ο Dominique Aegerter.

Ο Jonathan Rea έχασε για άλλη μια φορά την πρώτη στροφή στην εκκίνηση φτάνοντας στο τέλος και τελικά να τερματίζει 13ος.

Ο Alvaro Bautista κέρδισε τον 2o αγώνα στη Catalunya – Αποτελέσματα​

Ο Alvaro Bautista κέρδισε τον 2ο αγώνα της Βαρκελώνης, για τον δεύτερο γύρο του παγκοσμίου πρωταθλήματος 2024.

Ο Alvaro Bautista, που αυτή την φορά ξεκίνησε από την πρώτη σειρά στην 3η θέση, ήταν ο πρωταγωνιστής ενός δυνατού αγώνα, με πολλές μάχες κυρίως στο πρώτο μισό του αγώνα, με τελικό αποτέλεσμα να επικρατεί και να παίρνει την πρώτη του νίκη για φέτος.
Στη δεύτερη θέση, τερμάτισε ο Bulega και διατηρεί την ηγεσία του στο παγκόσμιο πρωτάθλημα. Το βάθρο έκλεισε στην 3η θέση ο πρωταγωνιστής του Σαββατοκύριακου Toprak Razgatlioglu, που ήταν πολύ γρήγορος και ανταγωνιστικός στα πρώτα στάδια, αλλά στη συνέχεια αναγκάστηκε να αρκεστεί στην 3η θέση.
Τέταρτη θέση για την BMW του Michael van der Mark που τερμάτισε μπροστά από τους Danilo Petrucci (Barni), Remy Gardner (Yamaha) και Alex Lowes (Kawasaki).
Μετά από δύο δύσκολους αγώνες, ο Jonathan Rea τερμάτισε όγδοος και παίρνει τους πρώτους του βαθμούς για φέτος, μπροστά από τον Dominique Aegerter και τον Garrett Gerloff που έκλεισαν το Top 10.