Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

Στην Ιαπωνία ο Lorenzo
«Σκληρή δουλειά» περιμένει τον Ισπανό

Η δύσκολη σεζόν του Jorge Lorenzo συνεχίστηκε και στην πίστα του Mugello, εκεί όπου ο Ισπανός είχε καταφέρει πριν από ένα χρόνο να πάρει τη νίκη με την Ducati.

Αυτή τη φορά όμως δεν κατάφερε κάτι καλύτερο από την 13η θέση, ενώ μετά το τέλος του Αγώνα αποκάλυψε ότι θα πάει στο εργοστάσιο της Honda στην Ιαπωνία.

Εκεί θα προσπαθήσει να βρει έναν τρόπο να κάθεται πιο άνετα στη μοτοσυκλέτα, καθώς εκεί είναι που πιστεύει ότι υπάρχει ακόμα μεγάλο περιθώριο βελτίωσης.

«Πραγματικά πιστεύω ότι μπορούμε να βελτιωθούμε πάρα πολύ σε αυτόν τον τομέα», δήλωσε.

«Η λύση για εμάς είναι να πάμε στην Ιαπωνία και να περάσουμε μερικές μέρες εκεί».

«Ήξερα και πριν τον Αγώνα ότι θα ήταν πολύ δύσκολα τα πράγματα εδώ, γιατί δεν είχα αίσθηση. Και δεν ήταν μόνο αυτό, ήταν και η ζέστη και η θέση από την οποία ξεκίνησα (17ος)».

«Λίγο-πολύ έκανα τον Αγώνα που περίμενα ότι θα κάνω κι έφτασα στη θέση που περίμενα ότι θα πάρω. Ούτε καλύτερα, ούτε χειρότερα. Δεν μπορούμε όμως να είμαστε χαρούμενοι».

«Η θέση μας και η απόσταση από την κορυφή ήταν χειρότερη σε σύγκριση με το Le Mans, αλλά το περιμέναμε αυτό πριν τον Αγώνα».

«Ελπίζω ότι βήμα-βήμα θα καταφέρουμε να πλησιάσουμε και να βελτιώσουμε τα αποτελέσματά μας. Αυτός είναι ο στόχος και γι’ αυτό αντί να πάω σπίτι, θα πάω στο εργοστάσιο για να δουλέψω σκληρά».

Μετά από 6 Αγώνες στο Πρωτάθλημα, ο Lorenzo είναι μόλις 14ος στη βαθμολογία και σχεδόν 100 βαθμούς πίσω από τον ομόσταυλό του.

Μετά τις χθεσινές κατατακτήριες, δήλωνε ότι πιστεύει πως η Honda θα πρέπει να δουλέψει για να εξελίξει μία μοτοσυκλέτα πιο φιλική προς τους υπόλοιπους οδηγούς.

«Είναι ξεκάθαρο ότι έχουμε έναν πολύ δυνατό κινητήρα αυτή τη στιγμή, αλλά αυτό δημιουργεί προβλήματα σε άλλους τομείς».

«Κάνει την οδήγηση της μοτοσυκλέτας δύσκολη κατά τη γνώμη μου».

«Ο Marc είναι πολύ γρήγορος και έχει κερδίσει πολλούς Αγώνες με αυτή τη μοτοσυκλέτα και έτσι το πιο λογικό πράγμα είναι να συνεχίσουν να ακολουθούν το δρόμο του Marc».

«Όμως πιστεύω ότι αν κάποιο εργοστάσιο μπορεί να κάνει ένα δεύτερο πλάνο, αυτό είναι η Honda».

«Ας δούμε λοιπόν, αν μπορούμε να δουλέψουμε μαζί όχι μόνο στην εργονομία, αλλά και σε άλλους τομείς της μοτοσυκλέτας, για να την κάνουμε πιο ολοκληρωμένη απ’ ό,τι είναι τώρα».

«Γιατί τώρα είναι η ολοκληρωμένη για τον Marc, αλλά όχι για τους άλλους οδηγούς. Για τους άλλους είναι πιο δύσκολη».

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για Marquez

Για δεύτερο συνεχόμενο Αγώνα, ο Alex Marquez κατάφερε να πάρει τη νίκη και να ανέβει στη 2η θέση της βαθμολογίας, 2β μόλις πίσω από τον Baldassarri.

Ο Alex Marquez ακολούθησε στην εντέλεια τη στρατηγική του, συγκρατώντας το ρυθμό του στους πρώτους γύρους για να μην πιέσει τα ελαστικά του.

Στη συνέχεια, όντας πολύ δυνατός σε ρυθμό, κατάφερε να περάσει μπροστά από τον Luthi και γύρο με το γύρο να μεγαλώνει τη διαφορά του.

Έτσι δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα να πάρει τους 25β δύο εβδομάδες μετά την επιτυχία του στην Γαλλία.

Πίσω του ο Luca Marini, ο οποίος κατάφερε να επιστρέψει στο βάθρο των νικητών για πρώτη φορά μετά τη νίκη του στην Μαλαισία πέρυσι.

Όπως αποκάλυψε ο Marini, οι άνθρωποι της ομάδας του έχουν αλλάξει εντελώς τη μοτοσυκλέτα κι έτσι κατάφερε να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα.

Από την άλλη, ο Luthi δεν ήταν 100% έτοιμος για τον Αγώνα καθώς, όπως είπε, κάτι που έφαγε τον πείραξε.

Στο τέλος όμως άντεξε και κράτησε την τρίτη θέση, παρά το ότι ο Baldassarri έδειχνε απειλητικός.

Ο Lorenzo πραγματικά έκανε εξαιρετικό Αγώνα σήμερα, ξεκινώντας από πολύ πίσω για να καταφέρει να πάρει την 4η θέση μπροστά από τον Augusto Fernandez.

Ο Fernandez, μαζί με τον Bastianini, στην αρχή του τελευταίου γύρου κατάφεραν να ξεπεράσουν το εμπόδιο του Jorge Navarro.

Ο Ισπανός, που είχε δείξει πολύ δυνατός στους τελευταίους γύρους στα δύο προηγούμενα Grand Prix, δεν ήταν αντίστοιχα δυνατός σήμερα και περιορίστηκε τελικά στην 7η θέση.

Ο Marcel Schrotter ξεκίνησε από την pole position αλλά δεν είχε το ρυθμό για να διεκδικήσει κάτι καλύτερο από την όγδοη θέση.

Τη δεκάδα έκλεισαν οι Sam Lowes και Fabio di Giannantonio.

Η απογοήτευση των ανθρώπων της ΚΤΜ πρέπει να είναι τεράστια, καθώς σε μια πίστα που πέρυσι κέρδιζαν, φέτος η καλύτερή τους μοτοσυκλέτα (Binder) έμεινε 20,5’’ μακριά από τον πρώτο!

• Kατεβάστε το συνοδευτικό αρχείο

Mugello Moto3: Αγώνας
Φανταστική 1η νίκη για τον Arbolino!

Μία τρομερή νίκη κατάφερε να πάρει στο σημερινό Αγώνα της Moto3 ο Tony Arbolino, την πρώτη της καριέρας του στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα!

Η εικόνα του Αγώνα πάντως, ήταν διαφορετική καθώς ο Lorenzo Dalla Porta ήταν αυτός που είχε δείξει εκπληκτική ταχύτητα στο δεύτερο μισό της πίστας και ειδικά στην τελευταία στροφή.

Εκεί ήτανε που ο Ιταλός έκανε διαφορά από τους αντιπάλους του και δεν τους επέτρεπε να του πάρουν το slipstream, καθώς έβγαιναν στη μεγάλη ευθεία της πίστας.

Ακριβώς αυτό έκανε και στο τελευταίο Γύρο του Αγώνα ο Dalla Porta, όμως εκείνη τη φορά ο Tony Arbolino είχε καταφέρει να μείνει αρκετά κοντά του.

Το τέλος του Αγώνα ήταν μαγικό, με τον Arbolino για 29χιλ να παίρνει την μπουκιά από το στόμα του Dalla Porta, ο οποίος για μία ακόμη φορά χάνει τη νίκη στο τέλος.

Πάντως ο Lorenzo ήταν πολύ χαρούμενος μετά το τέλος του Αγώνα, ενώ όπως ήταν φυσικό σε πελάγη ευτυχίας έπλεε ο Tony Arbolino.

Μαζί του στο βάθρο των νικητών και ο Jaume Masia, που παρά τα λαθάκια που έκανε κατά τη διάρκεια του Αγώνα, στο τέλος ήταν από τους πιο δυνατούς οδηγούς στην πίστα.

Οι τρεις τους ανέβηκαν στο βάθρο των νικητών σε έναν φανταστικό Αγώνα της μικρής κατηγορίας, με δυνατές μάχεςσΣχεδόν σε όλη τη διάρκεια του.

Τα πάντα κρίθηκαν στο τέλος, όταν όλοι οι οδηγοί πίεσαν για να πάρουν το καλύτερο δυνατό από τις μοτοσυκλέτες τους κι ενώ η φθορά των ελαστικών ήταν μεγάλη.

Πίσω από τους τρεις του βάθρου ήταν ο Niccolo Antonelli που ανέκαμψε από την 18η θέση και κατάφερε να κάνει έναν ακόμα καταπληκτικό Αγώνα φέτος.

Ο Dennis Foggia πήρε την 5η θέση, ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ένα Σ/Κ που δεν ξεκίνησε καλά για τον Ιταλό.

Παρόλα αυτά κατάφερε να πάρει το καλύτερό του αποτέλεσμα στο φετινό Πρωτάθλημα.

Πιο πίσω ο John McPhee που κατάφερε να ανακάμψει μετά τη λάθος στρατηγική που ακολούθησε στις κατατακτήριες δοκιμές.

Ο Σκωτσέζος κράτησε την έκτη θέση μπροστά από τον Aron Canet που δεν κατάφερε να πάρει περισσότερους βαθμούς.

Παρ’ όλα αυτά ο Ισπανός παραμένει στην 1η θέση της βαθμολογίας, με διαφορά μόλις 3β μπροστά από τον Dalla Porta και 13β από τον Niccolo Antonelli.